W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabcia_paula
500p
500p
Posty: 840
Od: 24 sty 2009, o 10:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witam wszystkich, czytam i czytam wszystkie wypowiedzi, później czytam instrukcję, następnie zmieniam wszelkie opcje w aparacie, robię po kilka zdjęć tego samego obiektu z różnymi ustawieniami i wychodzą takie jakieś.... latem udało mi się zrobić kilka zdjęć makro, które jeszcze w miarę mnie przekonują a poza tym reszta to klapa. Chyba nigdy się nie nauczę i przyjdzie mi jedynie podziwiać Wasze zdjęcia :(

Pozdrawiam, Paula
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

Im więcej słońca, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie ostre
Im większe przybliżenie, tym większa szansa na ruszone zdjęcie (jak robimy z ręki)
Im wyższe ISO, Tym Jaśniejsze zdjęcie, mniej ruszone, ale bardziej ziarniste (szum).
Im krótszy czas, tym mniej światła zdąży wpaść, czyli zdjęcie ciemniejsze, ale ostrzejsze. Przy długim czasie wpadnie więcej światła, ale w międzyczasie zdąży nam się ręka ruszyć i zdjęcie będzie ruszone.
Im wyższe f, tym aparat ma "dłuższą drogę ostrości" większa przestrzeń będzie ostra.

Najlepiej ustawić niskie iso, krótki czas, duże f. Przy dobrym świetle w lecie powinno zdjęcie wyjść. Następnie zmieniać jeden parametr i sprawdzać. Potem kolejne zdjęcie przy gorszym świetle i sprawdzamy przykładowo o ile podwyższyć iso (przy pozostawieniu reszty takiej samej), żeby zdjęcie było dobrej jakości. Oczywiście przy bardzo słabym świetle okaże się, że dojdziemy do takiego iso, które nie daje ładnego zdjęcia. Trzeba będzie więc obniżyć f, lub wydłużyć czas...

Tak piszę sobie z głowy, jak się gdzieś walnąłem w czymś, to mnie poprawcie ( a mogłem, bo aparatu z ustawieniami nie miałem w ręku od 2 lat :? ). To takie tłumaczenie laika na własną logikę ;:204
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
ulleczka5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 paź 2009, o 12:25
Lokalizacja: Zamość

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

Dahira masz piekne zdjęcia na swojej stronie.Wszystko to o czym piszecie, to swięta prawda.Ale są to wiadomości czysto techniczne,dla młodych umysłów,sprytnych rąk,i szybkiego refleksu ,a co z ludzmi w podeszłym wieku,nie znającymi się na technice????? Moja rada nie stresować się,zrobić kilka lub kilkanaście zdjęć jednego obiektu i przy obróbce wybrać najlepsze.METODA SPRAWDZONA.
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

ulleczka5 masz jak najbardziej rację a ponadto taka technika jest również dobra dla tych młodszych :D
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

ulleczka5 pisze:Dahira masz piekne zdjęcia na swojej stronie.Wszystko to o czym piszecie, to swięta prawda.Ale są to wiadomości czysto techniczne,dla młodych umysłów,sprytnych rąk,i szybkiego refleksu ,a co z ludzmi w podeszłym wieku,nie znającymi się na technice????? Moja rada nie stresować się,zrobić kilka lub kilkanaście zdjęć jednego obiektu i przy obróbce wybrać najlepsze.METODA SPRAWDZONA.
Dokładnie. Dzisiejsza technika daje tyle możliwości, że zawsze na 100 zdjęć jedna fotka będzie "akurat". Na potrzeby amatorskie, czy nawet wklejania na Forum - nie potrzeba wysoce wyspecjalizowanego sprzętu (toż to nie konkurs fotograficzny ani nie wyścigi techniczne) ani Photoshopa - potrzeba jedynie emocji fotografującego w stosunku do tego, co chce pokazać. Reszta przychodzi sama.
Powodzenia w bezstresowym, przyjemnym i wyluzowanym fotografowaniu ;)
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

bardzo przydatny wątek można się moim skromnym zdaniem dużo dowiedzieć o pstrykaniu fajnych fotek :wink:
Awatar użytkownika
biedronka52
50p
50p
Posty: 84
Od: 2 lip 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie-Ostrowiec

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

Witam Wszystkich uczestników tego forum.Bardzo się cieszę,że trafiłam tutaj,ponieważ jestem ogrodniczką z zamiłowania,emerytką z lat życia a teraz przeszłam bardzo przydatny dla mnie kurs robienia zdjęć.Z nieśmiałoscia proszę gdyby Ktoś znający się na fotografii podał taką Bazę-/podstawowe elementy do dobrych zdjęć to takie osoby jak ja,miały by proste zasady i je stosowały.Z góry dziękuję w imieniu początkujących i starszych forumowiczów. :wit .Biedronka.
Awatar użytkownika
pine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 mar 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

Witam serdecznie,
z chęcią polecę wam poradnik szerokiego kadru: http://www.szerokikadr.pl/poradnik/

znajdą tam informacje osoby chcące poznać podstawy jak i te chcące dowiedzieć się czegoś więcej. Artykuły są pisane prostym, przystępnym językiem, wszystko jest obszernie wytłumaczone, osobiście dość często tam zaglądam.

A jeśli mam coś poradzić tak na już i teraz, to przede wszystkim zmiana trybu auto na P, taki pierwszy krok na drodze ku przyszłości :wink:, tu więcej o trybach: http://poznaje.pl/tryby-pracy-aparatu/

Ja osobiście używam najczęściej trybu S (preselekcja czasu), wtedy reguluję sobie jedynie czas otwarcia migawki, czyli czas jaki aparat będzie robił zdjęcie(resztą wtedy już się nie trzeba przejmować, zrobi to za nas aparat). Jeśli jest pochmurno i dość ciemno ustawiamy dłuższy, normalnie 1/20s powinno nam dać jeszcze zdjęcia nieporuszone z ręki, a im widniej? Tym lepiejm wtedy biorę czasy 1/200-1200 i fotografujemy ptaki w locie :wink:.

Co prawda do fotografowania ogrodów raczej nam nie trzeba aż tak krótkich czasów, to jednak tryb ten pomaga nam wyeliminować poruszone zdjęcia, co może sie zdarzyć w trybie auto.


Mam nadzieję, że nikomu nie namieszałam w głowie :lol: , sama bardziej jestem praktykiem niż teoretykiem, a dzięki temu, że fotografia cyfrowa dziś w zasadzie nic nie kosztuje, polecam próbować, próbować i samemu sprawdzać zależności typu: a co się stanie jak przekręce tutaj?


Pozdrawiam i życzę udanych zdjęć!
gocha2323
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 maja 2017, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Post »

Żeby robić dobre zdjęcia trzeba się najpierw nauczyć tego, żeby horyzont był prosty! To największy błąd, który obserwuje się u początkujących, czyli tzw. krzywy horyzont. Później naucz się dobrze kadrować zdjęcia :) To absolutna podstawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”