W.o...Naszym hobby.

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
Awatar użytkownika
awaksyl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 gru 2020, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Uwielbiam robić na drutach, dziergam pasjami :D .
Sylwia30z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2021, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

moje największy hobby to oczywiście mój ogród. Oprócz tego ogólnie rozumiane zagadnienia prawa.
regulamin
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Zamierzam założyć akwarium. Kupiłam duży korzeń mangrowca i przeczytałam, że należy go przed włożeniem do akwarium wcześniej wygotować w wodzie z solą. Niestety nie zmieści się do żadnego garnka. Czy jeśli włożyłabym go do dużej kastry budowlanej i włączyła grzałkę (taką zwykłą) to kastra to wytrzyma?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Technicznie to trochę trudne, bo grzałka powinna być na dnie, gdyż poniżej jej zanurzenia woda pozostanie chłodna. Trzeba także zwrócić na bezpieczeństwo, aby nie poraził prąd, słona woda jest bardzo dobrym przewodnikiem. Wolałbym zagotować wodę nawet w kilku garnkach i wlać ją do tej kasty z korzeniem. O ile można ten korzeń przeciąć i w częściach wyparzać, a potem złączyć go w całość, też byłby to jakiś sposób.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Dzięki za odpowiedź. Ostatecznie zrezygnowałam z pomysłu.
Pozdrawiam Lucyna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 804
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Zrób jak @Ekopom radzi. Wystarczy zlać wrzątkiem. Jeżeli będzie wypływał, to wystarczy go dobrze obciążyć - z czasem sam osiądzie.
Inny sposób to "gotowanie" na raty - tyle ile wejdzie do garnka, później obracasz itd. - o ile wszystkie części do niego wejdą.
pozdrawiam,
Tomek
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Nie trzeba nic gotować, teoretycznie ten zabieg ma służyć dezynfekcji korzenia ale ja nigdy tego nie robiłem wg. mnie nie jest to niezbędna czynność. Jedyne co należy zrobić do dość długo korzeń wymoczyć, zalać go wodą w naczyniu i niech sobie stoi, co jakiś czas wymieniać wodę. Korzeń powinien się moczyć tak długo aby nie wypływał w akwarium ale i tu można sobie poradzić dociążając go np. kamieniem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Kupiłam dwa korzenie, ostatecznie wykorzystałam jeden - mangrowca. Moczyłam go kilka dni. Od tygodnia jest już w akwarium i nic jak dotąd na nim się nie pojawiło. Drewno ciężkie, suchy ważył 5,5 kg, nie wypływa.
Na razie akwarium dojrzewa bez zwierzaków. Wsadziłam rośliny, wlałam bakterie i czekam...
Pierwszymi mieszkańcami mają być ślimaki i rozwielitki. Po jakim czasie można już wpuścić takich mieszkańców? (docelowo oczywiście rybki ale i krewetki)
Pozdrawiam Lucyna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 804
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

W sumie to zależy jakie ślimaki chcesz wpuścić. Jeżeli jakieś pospolite np. świderki to dałbym od razu. Tak samo z krewetkami np. red cherry też bym od razu wpuścił. Bakterie będą miały na czym wystartować ("czystą" wodą się nie najedzą ;) ) .
Oprócz już wsadzonych roślin dałbym jeszcze kilka gałązek wywłócznika - bardzo dobrze "czyści" wodę z ewentualnych nadmiarów.
pozdrawiam,
Tomek
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Powoli możesz zasiedlać akwarium, najlepiej po inwazji okrzemków (robi się mleczna woda potem się krystalizuje naturalny proces nieustabilizowanego biotopu). Filtry biologiczne (kubełkowe) zaczynają filtrować wodę z pełną wydajnością po około miesiącu, najlepiej dwóch od odpalenia i wtedy dopiero jest dobrze dać całą obsadę docelową organizmów. Wywłóczniki pomagają ale one czyszczą wodę głównie z azotanów (szybki przyrost masy zielonej) co faktycznie na początku jest problemem. Najważniejsze - nie przekarmiać, zbyt dużo pokarmu to tragedia w akwarium.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Kupiłam w poniedziałek zestaw odczynników do badania wody i wyszło ok. Przed sylwestrem wpuściłam ślimaki (3 helmety i 2 tylomelanie) Oraz idąc za radą znajomego akwarysty kilka rybek (parka platek, parka molinezji, dzień później jeszcze 3 modrooki słoneczne -tyle mieli w sklepie :? ) Przed wpuszczeniem zwierzaków pojawiły mi się na szybie i roślinach glony nitkowate. Zostały wyżarte w 2 dni do zera :wink:
Docelowo dokupię jeszcze 10 modrooków i 10 tęczanek neonowych, parkę prętników karłowatych i parkę głowaczyków barwnych
Czy molinezje i platki nie zjedzą krewetek?
Pozdrawiam Lucyna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 804
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Krewetki dadzą radę jeżeli będą mogły się ukryć - dużo pierzastych roślin. Choć część na pewno zostanie spożytkowana ;)
pozdrawiam,
Tomek
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o...Naszym hobby.

Post »

Planujesz sporą obsadę, jakiej wielkości masz akwarium? Przelicz sobie, nie pamiętam dokładnie ale zdaje się że na jedną małą rybkę przypada najmniej 3-5 litrów wody (1litr na 1 cm rybki). Akwarystyka na początku jest dla cierpliwych, jeśli masz już glony nitkowate to może jednak za szybko działasz - filtr nie jest w pełni wydajny. Poczytaj trochę o zachowaniach ryb: prętniki staną się terytorialne jak zbudują gniazdo, będą przepędzać wszystkie inne rybki z okolicy, molinezje rosną dość duże i potem niechętnie zjadają glony itd. Mam wrażenie że dobierasz rybki z przypadku (to co jest w sklepie) a to prosta droga do kłopotów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”