Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Szukam aparatu hybrydowego, moją gorąca miłością od ponad 20 lat są Canony. Który model możecie mi polecić. Robię dużo pejzaży i macro.
Agata
grass231
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2014, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Lustrzanki cyfrowe mają duże możliwości, ale trzeba się trochę pomęczyć, żeby się nauczyć obsługi. Dla mnie to bez sensu kupować drogie aparaty, kiedy nigdy nie wykorzysta się ich możliwości, a zdj. robione są zawsze na trybie ?auto?.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Agata, znasz markę więc wiesz, że w przypadku Canona, im niższy numer, tym wyższa półka. Przez lata słuchałem kłótni kolegów, czy lepszy EOS1 czy Nikon EfCzwórka :D W przypadku Canona, wpisał bym kwotę, którą dysponuję i schodził w jej ramach do najniższego numeru jaki jest dostępny. Ale mogę się mylić, bo lekko wypadam z branży.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Grass231 nie do końca mogę się z Tobą zgodzić :roll:, bo nie wszyscy "trzaskają" na auto.
Adamie obydwa moje Canony i analog i lustrzanka to dość niskie numery. Analoga nadal mam ale z wiadomych względów nie jest teraz używany, lustrzanka jest dość masywna i ciężka. Chcę wrócić do fotografowania i typ padł na hybrydę, ale ja też już lekko wypadłam z obiegu i nie wiem czy w hybrydach Canon nadal jest godny uwagi.
Agata
Michael_M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ursynów
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Ja jestem zwolennikiem lustrzanek NIkon. Nigdy mnie nie zawiodły
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Dla wszystkich co mają dylemat jaki aparat kupić czy jaki obiektyw wybrać polecam stronkę: Optyczne.pl

Jest to portal na którym znajdziemy rankingi lustrzanek, kompaktów, obiektywów i lornetek.
Zamieszczone rankingi zawierają zarówno opisy i oceny jak i wszelkiego rodzaju testy prezentowanego sprzętu.
Naprawdę polecam.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
lavus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 maja 2017, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

To jaki aparat do 2500zl polecacie?
Awatar użytkownika
Kamis95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 sty 2018, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Dołączam się do pytania! Koniecznie Nikon!
Awatar użytkownika
Dzon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Jestem fotografem.

Zdecydowanie nie polecam Canona ani Nikona (ani Pentaxa). Zdecydowanie nie lustrzanki, a bezlusterkowce z wymiennymi obiektywami. Ruchome lustra to technologia z lat 70tych gdzie tylko sensor zmieniono na z filmu na cyfrowy.

"lustrzanka" kojarzy się z jakością tylko dlatego że do niedawna nie miały alternatywy. Obecnie bezlusterkowce gdzie sam sensor a nie fizyczne lustro decyduje kiedy robi się zdjęcie.

Największą przewagą jest elektroniczny wizjer (oraz mniejszyc rozmiar z powodu braku ruchomego lustra) - zawsze widać jak będzie wyglądało finalne zdjęcie (zwłaszcza kolory).
W lusterkowcach patrzy się jedynie przez obiektyw, a nie sensor (opcja live view spowalnia mocno wszystkie aparaty).

Z aparatów jakie polecam:
- Olympus do zdjęć, Panasonic do video
- Fujifilm do zdjęć
- Sony a6000-6500 lub A7 do zdjęć i video
Najpierw był ogród pod miastem.
Teraz jest taras w centrum :-)
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Jestem fotografem.
Jakiś przykład zdjęć by osądzić czy jesteś wiarygodny w swych wypowiedziach? :)
Największą przewagą jest elektroniczny wizjer (oraz mniejszyc rozmiar z powodu braku ruchomego lustra) - zawsze widać jak będzie wyglądało finalne zdjęcie (zwłaszcza kolory).
Jak robisz zdjęcia w RAW-ach to też masz podgląd na finalne zdjęcie? :)
Awatar użytkownika
Dzon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Obrazek
Obrazek

Zakładam że nie wszyscy tutaj muszą robić zdjęcia w RAW;-) Prywatnych też nie robię w RAW bo to zawsze dodatkowa robota. ;:224
Najpierw był ogród pod miastem.
Teraz jest taras w centrum :-)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Kiedy przyjrzeć się dokładnie aparatom, można zauważyć, że wielu producentów, w tym Nikon, w swoim sprzęcie stosuje matryce Sony. Nie jest to ujmą dla firmy, bo matryce Sony są bardzo dobre. Nikon stosuje też matryce produkcji Toshiby. Rok temu Sony zaprzestało sprzedawać swoje najlepsze matryce konkurencji. A to od matrycy w dużej mierze zależy jakość zdjęcia. Chodzi o odwzorowanie barw, poziom szumów, podbarwienia itp.
Tak samo istotnym elementem jest obiektyw. Nawet najlepszy aparat nie poradzi, kiedy zamontujemy kiepski lub źle dobrany obiektyw. Często kupujemy aparaty w zestawie z tanimi plastikowymi obiektywami, w których padają flexy autofokusa. Kryterium jest marka i cena. Trzeba pamiętać, że zakup aparatu, to zakup całego systemu osprzętu i dodatków. Na początek wystarcza nam firmowy zestaw (korpus + obiektyw), ale z czasem dostrzegamy potrzebę zakupu dodatkowych lamp błyskowych, obiektywów, filtrów itp. Szybko się okazuje, że w ogrodzie bardzo przydatne są obiektywy makro.
Jestem zdania, że na potrzeby amatorskiej fotografii nie ma co sobie łamać głowy nad wyborem marki aparatu. W dolnej półce cenowej różnice pomiędzy firmami są niewielkie, a osprzęt podobny. Jedni preferują markę A, inni wolą B, a jeszcze inni C. Do każdej marki można się przyzwyczaić, a przeciętny użytkownik i tak nie wykorzysta wszystkich możliwości aparatu. Bardziej bym się skupił na technice fotografowania, bo widać po zdjęciach w internecie, że nawet solidne aparaty nie wyeliminują błędów oświetlenia, ostrości i kompozycji zdjęcia.
Kiedy w 2003 roku wybierałem aparat, w ostatecznej rozgrywce stanęły Sony i Nikon. Kupiłem Sony. O wyborze zdecydowały parametry obiektywu Carl Zeiss Vario-Sonnar. Obiektyw umożliwia robienie ostrych zdjęć z odległości 2 cm. Światło f/2. Aparat do tej pory jest w pełni sprawny i w każdej chwili można sięgnąć po niego i robić zdjęcia (nie wiem tylko czy akumulator da się jeszcze naładować). Trzymam go przez sentyment.
Awatar użytkownika
Dzon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Obiektyw jest najważniejszy! Później funkcje aparatu (stabilizacja, focus on video, etc).

IMHO dla początkującej osoby Olympus Pen E-PL7 albo OMD E-M10 (1 lub 2 generacji ale już nie 3ciej) oraz obiektyw 25mm 1.8 (tani ale bardzo dobry) lub 17mm 1.8 (droższy ale lepszy).

Żadnego zooma! Gorsza jakość zdjęć, dużo wolniejszy obiektyw (nawet za 2.8 trzeba zapłacić bardzo dużo. 3.5-5.6 są do niczego) i nie uczy myślenia o kadrze przed robieniem zdjęcia.
Przy obiektywie stałoogniskowym po niedługim czasie masz zdjęcie/kadr przed oczami zanim jeszcze weźmiesz aparat do ręki.
Najpierw był ogród pod miastem.
Teraz jest taras w centrum :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”