Kilka fotek z Ogródka GERTRUDY

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Abraham Darby - rośnie zawsze dość niesfornie [ trudno wydobyć jej pokrój ma cienkie i grube pędy , które zawsze próbują się splątać i iść tam gdzie ich nie chcemy ]- nie walczyłabym jednak na siłę z przyginaniem tej konkretnej odmiany - ma ona pokrój przewieszający się więc raczej wystarczy pilnować aby łodygi pod ciężarem kwiatów nie pokładały się na ziemi [ ja ze swoim Darby tak robię ] jeśli jednak ta odpowiedź ci nie wystarcza to musiałabyś zamieścić zdjęcie - trudno mi sobie wyobrazić te boki - może są wynikiem niezbyt udanego cięcia ? Z Uetersenem nie będziesz miała problemu gałązki ma wyraźne i dobrze daje się prowadzić .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dziękuję Gosiu, no moja niesforna jest, a ja do tej pory, tzn wejscia na forum :lol: nie miałam pojęcia co z różami robic i robiłam wszystko na "czuja", oczywiscie źle :oops: Jutro zrobie zdjęcie i wkleję w swój wątek, żeby Twojego nie zaśmiecać i będę prosić o spojrzenie na różę fachowym okiem i radę co z nią zrobić :)
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Ksiązki na temat róż

Post »

czy możecie polecic jakąś konkretną książke na temat róż, na allegro znalazłam trochę, w realu ich nie widzę , więc nie ma jak obejrzeć, zastanawiam się nad taką jedną bo jest tam chyba najwięcej opisów, i jak pytałam sprzedającego to jest to praca zbiorowa

http://allegro.pl/item335235375_roze_il ... nowa_.html

z góry dziekuje za podpowiedzi - Jola
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Moim takim , głównym elementarzem był i jest niezmiennie 'Róże" Robert Markley [ gatunki , odmiany ,zastosowanie , komponowanie z innymi roślinami i pielęgnacja ] Niestety kupowałam ta książkę lata temu w świecie książki [ wysyłkowo ] i nie wiem czy jest jeszcze dostępna . Jest za to wiele publikacji pisanych na jej podstawie . Mam też kilka innych , ale są nie warte uwagi [ sporo treści w nich zawartych nie ma zastosowania w praktyce , lub podają nie do końca prawdziwy opis odmian ] Ta co pokazujesz wygląda zachęcająco . Pozdrawiam :D

PS poszperałam I JEST TU: http://merlin.pl/Roze-Poradnik-praktycz ... 2471F0.LB3
Obrazek
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

dziękuję Ci za odzew, ale niestety książka jest niedostepna, mam nadzieje , że chwilowo;
pozdrawiam- Jola
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Gertrudo, pospacerowałam po Twoim ogrodzie i zakochałam się w Twoich różach. Są przecudowne. Uwielbiam stare odmiany. Wyobrażam sobie, jak pięknie muszą pachnieć. Szkoda, ze u mnie nie chcą rosnąć. :cry: Dlatego pozwolisz, że bedę częściej do Ciebie wpadać, by je podziwiać.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Mirabilis- Cieszę się że podoba ci się u mnie [ ja ciągle widzę coś co wymaga poprawy ] , oczywiście wpadaj kiedy tylko zechcesz- co do starych odmian to jesteśmy pokrewnymi duszami ja je wprost uwielbiam w tym roku wzbogaciłam swoja małą kolekcję o : Glorie de Dijon z 1853 r, Alberic Barbier z 1900r , Cardinal de Richelieu z 1840r , Charles de Mills 1840r - oczywiście zamieszczę zdjęcia jak tylko zakwitną - juz doczekać się nie mogę [ oby się przyjęły :roll: ] Mam oczywiście starsze , ale te z tych starych są najnowsze .Pozdrawiam :lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja mam tylko jedną
Obrazek

Też coś z francuska, ale nazwy zapomniałam. Fakt, gdy ją kupowałam nie przykładałam jeszcze uwagi do nazw odmian. Róża to róża. Uwielbiam ją za zapach. Rozrosła się niebotycznie bo nie bardzo wiem, jak się te róże przycina. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Mirabilis ;Jedna , ale cudowna :shock: - jeśli obficie kwitnie i jest zdrowa [ a widać po listkach że tak jest ] to znaczy że ma dobra opiekę i niczego nie potrzebuje [ zmiany nie zawsze wychodzą na dobre ] - nie zawsze trzeba ciąć podręcznikowo - niektóre róże lubią być traktowane indywidualnie . Gdybyś jednak miała z nią problemy to w początkowych postach z tego wątku co nieco opisałam o cięciu róż angielskich - historyczne i francuskie tnie się podobnie , a jeśli nie powtarza kwitnienia to nie tnie się wcale [ chyba że przeszkadza nam jej wielkość , lub w celu odmłodzenia b. starych egzemplarzy - prześwietlanie ] . Pozdrawiam . :lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

GERTRUDA pisze:historyczne i francuskie tnie się podobnie , a jeśli nie powtarza kwitnienia to nie tnie się wcale [ chyba że przeszkadza nam jej wielkość , lub w celu odmłodzenia b. starych egzemplarzy - prześwietlanie ] . Pozdrawiam . :lol:
No to mi założyłaś młyn, Gertrudko... :oops: :? Ja myślałam, że to właśnie historyczne i angielskie tnie się podobnie... Francuskie tnie się krótko, historyczne długo...
W załączonym linku, są zdjęcia pana tnącego róże. 2 pierwsze zdjęcia, to róża wielkokwiatowa, nowoczesna, przed i po cięciu. Dwa kolejne, to róża historyczna i 2 ostatnie, to róża pienna (czyli w zasadzie to samo, co pierwsza...)
Zajrzyj tutaj


Czy w takim razie angielskie tnie się jeszcze zupełnie inaczej?
Awatar użytkownika
iwo-1
100p
100p
Posty: 138
Od: 22 sty 2008, o 20:07
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Pięknie u Ciebie ;:8
Szkoda że nie czuję zapachu tych róż.

Pozdrawiam iwona
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Fleur 78 pisze:
No to mi założyłaś młyn, Gertrudko... :oops: :? Ja myślałam, że to właśnie historyczne i angielskie tnie się podobnie... Francuskie tnie się krótko, historyczne długo...
W załączonym linku, są zdjęcia pana tnącego róże. 2 pierwsze zdjęcia, to róża wielkokwiatowa, nowoczesna, przed i po cięciu. Dwa kolejne, to róża historyczna i 2 ostatnie, to róża pienna (czyli w zasadzie to samo, co pierwsza...)
Zajrzyj tutaj


Czy w takim razie angielskie tnie się jeszcze zupełnie inaczej?
Z cięciem jest tak ,że zależy czego oczekujemy od naszych róż i tak : słabe cięcie - dużo kwiatów , ale mniejszych , mocne cięcie - mniej kwiatów , ale za to duże główki kwiatowe . Ja preferuję pierwszy sposób .

Co do tych róż francuskich to miałam na myśli grupę róż wywodzących się od starych róż Rosa gallica [ np Versicolor , Rosa Mundi ] , burbońskich [ łac. Rosa bourboniana ] , oraz róże damasceńskie [ krzyżówka Rosa gallica i dzikiej róży ]popularnych we Francji wśród takich hodowców jak np Garcon nie mają one nic wspólnego z różami wielkokwiatowymi [ bardziej przypominają angielskie ] natomiast co do historycznych - to właśnie opisane przeze mnie powyżej róże są zaliczane do tej grupy [ stanowią ją ], gdyż zazwyczaj są to jej najstarsze przedstawicielki wyhodowane przed rokiem 1867 [róże hodowane powyżej tego roku nazywane są staromodnymi , remontantami lub nostalgicznymi - oczywiście odmian ich jest bez liku ] . Obecnie - [uważam że mylnie] różami francuskimi nazywa się wielkokwiatowe mieszańce francuskiego hodowcy Georges Delbarda i z stąd to mylące nazewnictwo - zaczerpnięte tak jak w przypadku róż Austina zwanych angielskimi od kraju pochodzenia hodowcy . Pozdrawiam i mam nadzieje że nie zanudziłam cię na amen :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Gertrudko, kochana jesteś! Pewnie, że mnie nie zanudziłaś! Przepraszam, że Ci zawracam głowę. Problem polega na tym, że ja znam lepiej francuskie nazewnictwo, a nie zawsze wszystko tłumaczy się dosłownie. Ponadto, zbyt małą mam wiedzę i doświadczenie... Na razie muszę się połapać w cięciu moich własnych róż, a potem będę się martwic o te, których (jeszcze ... :lol: :;230 :;230 :;230 ) nie mam...

P.S. Wyczytałam, że tnie się mocniej , gdy róża jest słaba, a słabiej gdy jest mocna. Gdy się przytnie zbyt mocno różę mocną, będzie miała zbyt dużo silnych łodyg a mniej kwiatów. Gdy się przytnie słabo różę słabą, będzie bardzo rachityczna i wątła...

A ja na razie tylko zbieram dane, a moje własne wnioski wyciągnę za kilka lat... :lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”