Kolekcje Floriana cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Ach te Twoje botaniczne rarytasy! ;:167

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dzięki Loki. Ja się zachwycam mnogością gatunków i odmian u Ciebie więc cieszy mnie, że coś ciekawego możesz znaleźć i u mnie ;:136
Rzadko zdarza mi się pokazywać tzw. wypełniacze, albo inaczej kwiaty-chwasty. Takim kwiatem jest rogownica kutnerowata:
Obrazek

Mak wschodni też ekspansywny ale bardziej do opanowania, poza tym ma swój urok:
Obrazek

Zupełnie inne mam podejście do ekspansywności roślin poprzez siew, które są użyteczne na kwiat cięty. Więc pozwalam do woli rozsiewać się wrotyczowi marunie, orlikom, przetacznikom kłosowym czy też łubinom:
Obrazek

Moim oczkiem w głowie są oczywiście dalie. Dopiero co skończyłem sadzić tegoroczne sadzonki, czyli "moje daliowe dzieci". Mam ich w tym roku nieco ponad 400:
Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Najpierw moja pochwała dla Twojej pracowitości ;:180
Irysy obłędne :!:
Ciemny Schreinera przebija resztę.
Mój iris graminea jeszcze nie kwitnie. :!:
Ale za to lousiana mnie zaszczycił dwoma pąkami :;230 A tyle się napodlewałam w suszę :roll:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie irysy cudne, ale ja jak zawsze czekam na dalie :D i na Twoje i na swoje oczywiście.
Pozdrawiam serdecznie
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florian, podziwiam szkółkę daliową. ;:63 Mnóstwo pracy, ale jakiej przyjemnej.
Te falbanki irysowe urocze. ;:333
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Ojjj Florianie daliowe poletko znów pokaźne ,bo aż 400 szt na nim.Moje dalie są w donicach ,chociaż mam miejsce, ale nie wiem czy zdążyłyby zakwitnąć, a raczej przekwitnąć ,to dla przezorności dałam w donice. Iryski cudne jak jeden ;:167
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Rogownica fajna jest – i nie do końca zgodzę się z określaniem jej jako chwasta. Nie jest ekspansywna… Znam rośliny kupione jako ozdobne, które potem sprawiają o wiele większe problemy… Choćby krwawnik…

Jak zobaczyłem te dalie, to zastanawiam się ile Ty czasu dziennie spędzasz na intensywnym zaiwanianiu w ogrodzie.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Agnieszko, o ile pamiętam, kosaćca luizjańskiego masz ode mnie? To piękny kosaciec i takie sentymentalne wspomnienie z dawnego ogrodu (jakby z innej epoki).
Skoro iris graminea jeszcze nie kwitnie, to chyba raczej nie zakwitnie. Jego pora kwitnienia to maj.
Tak, podlewanie to teraz jeden z podstawowych elementów pracy w ogrodzie.
Choć to zdjęcie było robione ponad 2 tygodnie temu, o czym świadczy lilak Meyera to co do chabra białawego nic nie stracił na aktualności. Jego kwitnienie jest długie a pożytki florystyczne całkowite (kwiat, liść, suchy kwiatostan) więc bardzo go lubię 8-)
Obrazek

Karolambo, wczoraj zakwitła pierwsza dalia i to od razu z tegorocznych sadzonek!!! Fakt nie do przecenienia, bo przecież sadzonki mają dopiero po 2-3 miesiące, jeszcze brak bulwy a już chcą kwitnąć. Niestety nie robiłem zdjęć ostatnio ale to odm. 'Roga'.
Zatem kolejne zdjęcie z początku czerwca, gdy kwitły liliowce botaniczne (obecnie kwitną już odmianowe):
Obrazek

Małgosiu, dziękuję. Praca przy daliowej szkółce ciężka ale jeszcze bardziej satysfakcjonująca niż przy daliach z karp. Bo dalie z sadzonek to moje "dzieci". Od lutego je pielęgnowałem w dzień, czasem w nocy, obserwowałem każdą sadzonkę, dogadzałem, reagowałem, jak coś się działo, cieszyłem, jak widziałem, że sadzonka przyjęła się i rośnie, potem przenosiny do gruntu, podwiązywanie, by się nie połamały, podlewanie codzienne... Jest tego trochę ale tak jak pisałem - to moje "dzieci" ;:167
Wiem, że ruta ma znaczenie w ziołolecznictwie i w magii. Nie zgłębiając tematu bardzo lubię tę roślinę. I owady też:
Obrazek

Jadziu, daliowe poletko liczy 2 tysiące dalii. 400 szt. to tylko sadzonki tegoroczne. Sadzenie trwało 6 tygodni i jeszcze dziś dosadzałem sadzonki, które najdłużej były na parapetach. W szklarni jeszcze czeka trochę dalii w doniczkach do wysadzenia. Tak to wygląda.
A w temacie kosaćców - wykopki w pełni.
Bodziszki, rozchodniki, goździki - mam takie miejsca, gdzie rośliny rosną w bezładzie:
Obrazek

Loki, zamykając temat rogownicy, powtórzę - w moim ogrodzie jest traktowana jak chwast i może rosnąć tylko tam, gdzie nic innego nie chce :twisted:
Natomiast nie wiem, o których dokładnie krwawnikach piszesz ale mam swoje ulubione - wiązówkowaty, pospolity, kichawiec. Wszystkie nadają się do cięcia i mogą u mnie rozrastać się do woli.
Co do ilości czasu pracy w ogrodzie - minimum 12 godzin obecnie. W sezonie, praca ogrodnika to dwa etaty. Tym bardziej praca ogrodnika-florysty:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Jak widać każdy inaczej do tych samych roślin podchodzi. Mówiąc o krwawniku miałem na myśli Achillea millefolium… Rozsiewa się, zagłusza inne rośliny i strasznie trudno go wypielić ze względu na podziemne kłącza…

Dwanaście godzin zapierniczania dziennie? O mamo!

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Fajny bukiecik, a sztuki daliowe Florianie kładą na kolana ilością. Sadzonkami, a u mnie raczej ukorzenianymi patyczkami , a potem dorosłymi różami też się szczycę ,bo wiem ile trzeba włożyć wysiłku w doglądanie i dogadzanie ;:215
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Loki, ja też pisałem o achillea millefolium ale w odmianach. One nie są ekspansywne. A gatunek właśnie wczoraj ciąłem na bezdrożu. Jest go wszędzie pełno i do dalii też mi włazi. Rzeczywiście tego usuwam. Ale nieusuwalne są u mnie takie chwasty jak skrzyp czy powój. Ileż jestem w stanie uszarpać korzenia nie uszkadzając bylin - 15cm? Więc z czasem znów odrasta i tak bez końca ;:134
Praca w ogrodzie jest sezonowa. Teraz jest jej bardzo dużo, po sezonie - bardzo mało. Więc godzinowo to się wyrównuje. A jeśli praca jest pasją to też człowiek inaczej na to patrzy ;:3
Jeden kosaciec jest niezwykły - kwitnie 3 tygodnie po okresie kwitnienia pozostałych kosaćców. Podejrzewam, że to jego cecha, bo powtórzył to już drugi rok z rzędu:
'Polski Tancerz' (Piątek 2013)
Obrazek

Kolejna roślina z serii tych, którym pozwalam siać się do woli:
wrotycz maruna
Obrazek

Tak Jadziu, przy sadzonkach jest sporo zachodu ale ogromna satysfakcja, gdy uda się ukorzenić ;:108
Główny areał daliowy to dzierżawa. Tam rośnie 1050 dalii:
Obrazek

Rozpoczął się czas liliowców. Mam do nich słabość, pomimo iż są bezużyteczne florystycznie. Ale wymagają znacznie mniej pracy niż kosaćce czy dalie i znoszą też gorsze warunki więc często sadzę je tam, gdzie wyżej wymienione nie dałyby rady.
'Finder Keepers'
Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

No no pole daliowe ;:224
Ciekawe wiadomości o rogownicy, miałam jedną, niestety prace ziemne mnie jej pozbawiły, nie zauważyłam żeby się rozsiewała, a rosła w tym miejscu kilka lat. Liliowiec :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Kosaciec bezkonkurencyjny :!:
U nas podobnie ,odmianowe krwawniki nie są ekspansywne w przeciwieństwie do botanicznego / ale wykorzystuję jako surowiec zielarski/ Zresztą w bukietach też pięknie wygląda. :D
Bukiecik super ,lubię takie nie przeładowane prosto z ''łąki'' :D
Ruta faktycznie mnóstwo much przyciąga /trochę dziwny ma zapach/
12 godzin w ogrodzie , a praca ,kiedy śpisz :lol: :?:
Ja też tyle jestem ,ale do pracy co dzień nie jeżdżę. 8-)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”