Całkiem nowy kawałek raju

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16968
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Piękne miejsce stworzyłaś Dorotko :wit
I dalej je upiększasz i zmieniasz.
Bardzo spodobał mi się ten siwy domek przy siatce.To domek ogrodnika ?
Róże jak zawsze przepiękne, zdrowe, śliczne. Masz d o nich bardzo dobrą rękę.
Jeżówki prześliczne. I ja mam do nich słabość. ;:167
Hortensje już pięknieją.Lili widzę też masz dużo. ;:215
Pozdrawiam serdecznie ;:196
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Ławeczka wśród róż. Będzie pięknie.
Narzekałaś na trawnik, a ja widzę soczystą murawę.
Czy już jest lepiej?
Pogratuluj M. Donice super
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko nie wiem czy mogę tutaj podać nazwy szkółek, napiszę na PW :wink:
Pięknie i w tak szybkim czasie zagospodarowałaś swój ogród, ;:333 Kolekcja jeżówek też szybko się powiększa. Wielkie brawa dla Ciebie i M. ;:433
Pozdrawiam i życzę ;:3
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2866
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko, śliczny ogród stworzyłaś w jeden sezon ;:180 , teraz każdego roku rośliny będą mężnieć i ani się obejrzysz i będzie za gęsto ;:306
Róże, wiadomo, u kogo będą rosły pięknie jak nie u Ciebie? One lubią glinę. Gorzej z jeżówkami, trzymam mocno kciuki za ich przetrwanie, bo masz już sporą kolekcję samych piękności ;:oj
Nie wiem co z tymi floksami? Moje nie raz stały nawet po kilka dni w wodzie i najlepiej ze wszystkich roślin się miały.
Dorotko, czy sprawdzaliście jak głęboko sięga warstwa gliny? Przecież to Mazowsze i gdzieś pod nią powinien być piach! Może wystarczyłaby studnia chłonna żeby nadmiar wody w ogrodzie przestał być problemem?
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Ktoś tu ma złotą rączkę do kwiatów :)
Ja narzekam na piach, Ty na nadmiar wody. :;230 Jak tu wszystkim dogodzić? ;:224

Po jakimś czasie dojrzałam do tego żeby skupić się na skalniakach i tych roślinach, które znoszą suszę. Trochę Ci jednak zazdroszczę tego nadmiaru wody. W końcu można co nieco sadzić na górkach ;) Trzymam kciuki, żeby wszystko pięknie sie przyjęło i rosło do samego nieba ;)
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2573
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko :wit Oprócz coraz bogatszej kolekcji róż, jeżowek i wszelkiego innego kwiecia widzę świetne i gustowne drewniane elementy - domek, donice z kratkami, stolik z ławeczką ;:63
Jaką farbą malujesz te drewniane sprzęty? Czy to może impregnat?
Pozdrawiam cieplutko i życzę słoneczka na cały tydzień ;:168
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Doroto dziękuję bardzo ;:196 za dedykację, faktycznie lubię takie pastelowe kolorki.
Jak patrzę na zdjęcia ;:oj to podziwiam jaki jaki kawał roboty odwalony ;:215 piękne, kolorowe rabatki stworzyłaś, to pierwszy rok nasadzeń, a już jest ładnie. Za rok wszystkie roślinki się zagęszczą, ogród nabierze dostojności. Cóż więcej pisać gratuluję wytrwałości w dążeniu do celu.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16561
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko,czas na nowe zdjęcia z Twojego, tak pięknie już zagospodarowanego ogrodu. :D
Pokaż, Kochana, ;:180 ;:180 jak prezentuje się w drugiej i trzeciej dekadzie września.
Pozdrawiam cieplutko. ;:3 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witam miłych gości! :wit

Mam teraz kilka wolnych dni, ale jak na złość załamała się pogoda i niewiele mogę zdziałać w ogrodzie, więc nadrabiam zaległości na forum :D Zdjęć zrobiłam sporo, ale zmniejszanie i opisywanie trwa długo, więc robię to etapami. Jak na razie udało mi się pozmniejszać sierpniowe fotki i te będą dzisiaj. Wiem, że to druga połowa września, ale tak naprawdę róże kwitną w dalszym ciągu, więc ogrodowe obrazy niewiele się zmieniły. Może kwiatów mają odrobinę mniej, ale nadal sporo pąków. Jeśli pogoda okaże się łaskawa, to kolorowo będzie i w październiku. Dokupiłam międzyczasie troszkę nowych roślinek i te na pewno pokażę jeszcze w tym miesiącu. Obiecuję. Kupiłam też pierwszą winorośl ? Swenson Red. Podobno ma bardzo smaczne owoce. Mąż musiał zrobić podporę, bo chociaż to na razie maleństwo, ale teraz łatwiej jest postawić i zamocować, niż potem się gimnastykować i kombinować jakby tu nie uszkodzić roślinki. Mam nadzieję, że zadomowi się u nas i przetrwa zimę bez szwanku.
Narzekałam ostatnio, że rozplenice się nie kłoszą. Wykłosiły się już prawie wszystkie, a są takie cudne, że napatrzeć się nie mogę ;:97 Tak samo miskanty, chociaż młode i niewielkie, to wszystkie wyglądają zjawiskowo. Na razie musicie uwierzyć mi na słowo. Zdjęcia będą wkrótce.
Póki co, na razie sierpniowe zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Marto-3KOTY, dziękuję za uznanie dla moje pracy ;:196 To wielka motywacja do dalszych działań. O jeżówkach niestety coraz częściej czytam, że zamierają? Kurcze, tak bardzo chciałabym aby chociaż kilka przetrwało zimę. Większość już ścięłam, bo brzydko wyglądały. Teraz na tej rabacie rosną cynie? Co prawda z dwóch wysianych torebek wzeszło niewiele, ale coś tam kwitnie i daje troszkę kolorków.

Obrazek

Obrazek

Aniu-Annes, mąż przy donicach naprawdę się napracował, że o malowaniu dwukrotnie kratek nie wspomnę? Jeszcze dziś na samo wspomnienie, zgrzyta zębami i pędzel omija szerokim łukiem ;:223 A ostatnio znów miał malowanko, podpory do winorośli. Sam wymyślił taki patent. Pokażę go w kolejnej odsłonie, bo zdjęcia nie zgrane.
Jesienią chyba nic nie kupię z róż, tylko 100 sztuk rugos, które chcemy posadzić przed ogrodzeniem od strony drogi. Chętnie odkupiłabym Sir John Betjeman, ale nigdzie nie mogę jej znaleźć. Odkąd jest Brexit, to oferta Austinek prosto ze źródła jest niemożliwa. Chyba, że ma się kogoś w UK. Popatrz na ofertę nawet naszych rodzimych szkółek. Też jest dużo uboższa niż w poprzednich latach.
Wybór Eglantyne bardzo popieram ;:215 Evelyn ma przecudne kwiaty, ale bardzo słabo się krzewi i z końcem sezonu stoi u mnie całkowicie naga. The Ancient Mariner jest ok. Mam dwie sztuki, ale pisałam u Ciebie, że moim zdaniem znacznie piękniejsza, bardziej wytrzymała na mocne słońce i upały jest ? Silas Marner. Powtarza lepiej i obficiej kwitnie.
PS. O wypoczynku napisałam na pw.

Obrazek

Obrazek

Teresko, cieszę się, że o mnie pamiętasz i zaglądasz od czasu do czasu ;:196
Nie mam pojęcia dlaczego w ?różanym? nikt w tym sezonie się nie udziela :roll: Sporo dziewczyn ma piękne różanki, ale chyba zapomniały się nimi w tym roku pochwalić. Ostatnio odkurzyłam swój wątek. Będę w miarę wolnego czasu zaglądać i nadrobię ten sezon. Wrócę też do opisów Austinek zimą, bo jeszcze kilka odmian zostało nie opisanych, a międzyczasie doszły też nowe panny. Może to obudzi różomaniaczki z letargu?

Obrazek

Obrazek

Ewa-jolifleur, powojniki już rosną w pierwszej donicy. W drugiej na razie jeden, ale wiosną dokupię kolejne. Pozostały jeszcze dwie donice do obsadzenia. W jednej posadzę zioła, a czwarta czeka na propozycje. Może ktoś ma jakiś pomysł? Jeśli nic sensownego nie wymyślę, to wysieję tam jednoroczne kwiaty ;:108

Ostróżkom trochę się dostało od Bravo, który notorycznie się rozpędzał i wyłamywał ich pędy. Niektóre niestety połamane całkowicie :(

Obrazek

Obrazek

Alu, pomysł z ławeczką jest rzeczywiście udany. Obsadziłam to miejsce różami i już w tym roku jest efekt, a jak jeszcze podrosną, to będzie ekstra. Po obu stronach ławki rosną Bathsheby. W przyszłym roku dostaną pergolę i mam nadzieję, że będą zadowolone. Na ławeczce lubię posiedzieć, bo mam z niej widok na część ogrodu. To miejsce bardzo relaksuje - widok na las, część rabat, zieleń trawy. Nic tylko siedzieć, pić kawkę i odpoczywać ;:224

widok z ławeczki

Obrazek

Obrazek

Lucynko, różyczki kłaniają się nisko i dziękują za tyle pochlebnych słów ;:180 Królowe lubią być dopieszczone nie tylko jedzonkiem,wodą i troskliwą opieką, ale i dobrym słowem. Mówię całkiem poważnie? Ja je kocham i one o tym wiedzą ;:167 Chwalę ich urodę, zapach i grę kolorami. Nie żałuję im komplementów, a one chyba się odwdzięczają, bo jak na pierwszy rok w nowym miejscu kwitną naprawdę przyzwoicie.
Przekazałam mężowi pochwały. Był bardzo zadowolony, że nie tylko ja doceniłam jego pracę ;:196

Obrazek

Obrazek

Aniu-anabuko, tak ten szary domek, to domek ogrodnika. Wreszcie się mieścimy, bo poprzedni był zbyt mały i nie spełnił swojej roli.
Ogród bardzo mnie cieszy, tylko te dwie rabaty nieco psują mi humor. Szczególnie po dużych ulewach :twisted: Ale będę wykopywać rośliny i wymieniać ziemię. Posadzę też wszystko znacznie wyżej i może wreszcie po deszczach nie będą stały w wodzie. Oby tylko pogoda była długo łaskawa, a zima przyszła dopiero w grudniu, to zdążę z pracami.

Obrazek

Obrazek

Gosiu-Margo, trawnik będzie wymagał poprawek, ale to już wiosną. Część będzie w ogóle do przekopania, bo nie chciało mi się usuwać chwastów i w jednej części działki to co tam rośnie, trawą nie może się nazywać ;:223 Poza tym trzeba będzie wiosną przejechać aeratorem i zrobić dosiewki, bo miejscami są łyse placki. Szczególnie te popalone miejsca nie zarosły, więc trzeba będzie nad trawą trochę popracować.
Mąż szczęśliwy powodu tylu pochwał. Przekazywałam na bieżąco ;:108

kosmosy od Lodzi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
Muszę pieskom wydać posiłki, ale wrócę niebawem :wit
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Halinko-Shalina, z róż o sztywnych, wyprostowanych pędach mogę polecić ?
Queen of Sweden,
The Alnwick Rose /są nieco podobne, ale o innych odcieniach/ - 1-1,5m
Benjamin Britten- 1,5m
Eglantyne- 1-1,5m
Brother Cadfael
Emily Bronte
Gentle Hermione
Geoff Hamilton ? ale on potrafi osiągnąć ponad 2m
Heathcliff ? jak wyżej
James L. Austin -1-1,2m
Jude de Obscure- 1,2-2m /Moja w tym roku przyszalała i wypuściła jeden pęd powyżej 2,5m/ ;:oj
Molineux -1m
Olivia Rose -1-1,5m
Sophy?s Rose ? do 1m
Pamiętaj Halinko, że młode Austinki zazwyczaj trochę się pokładają, ale te, które wymieniłam mają dość sztywne pędy i nigdy ich nie podpierałam. Nawet jak były młodziutkie. Może odrobinę Eglantyne jak jest młoda, bo później pędy grubieją i już nie ma z nią problemu.
Z innych róż, to na pewno Marc Chagall, Voyage, Herzogin Christiana, Rosengrafin Marie Henriette. Te mają od 1m do 1,30m. Jest jeszcze Ballerina, ale ona ma drobne kwiatuszki i rośnie dość szeroko osiągając podobne rozmiary zarówno wzwyż jak i wszerz. Jak sobie jeszcze coś przypomnę, to napiszę u Ciebie ;:196

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Martusiu, niech ogród mężnieje, a roślinki rosną. Chyba wszystkie mamy tendencję do zbytniego zagęszczania rabat, ale jak rośliny małe, to jakoś się wydaje, że sadząc gęściej, szybciej osiągniemy efekt ;:173 Wiem, że za kilka lat będę drapać się po głowie i narzekać, że znów za gęsto wszystko posadziłam. Mąż się krzywi i mówi, że znów będzie busz. Już teraz wiem, że dwie rozplenice posadziłam zbyt blisko róż. Wiosną będę je przesadzać, bo jedna opiera się o róże i tylko po tym jednym sezonie, niesamowicie się rozrosła. Wiosną ją podzielę i będzie jak znalazł na kolejną rabatę.
Glinę mamy na głębokości ok.30 cm. Potem jest jeszcze gorzej, bo to nie piach, a raczej coś na pograniczu skały. Tutaj wszędzie są lasy i gleba twarda, zbita, gliniasta i jakaś taka ciemna, że szpadla wbić nie można. To z tyłu domu, od strony lasu jest taka. Od drogi jest ciut lepiej i można dokopać się do gliniasto-piaszczystej ziemi. Jest bardziej przepuszczalna. A tę wierzchnią warstwę gliny, to nam przywieźli nieuczciwi panowie. Pisałam już o tym wcześniej i nie chcę do tego wracać, bo zaczynam na samo wspomnienie zgrzytać zębami ;:161 Tutaj na całym terenie jeszcze jest sporo uprawnych pól i widzę, że kolor ziemi jest podobny. Po dużych opadach wszyscy zmagamy się tutaj z okropnym błotem. Koleżanka mieszka w następnej wsi i ma tak samo. Po ulewnych deszczach dosłownie topi się w glinie, gubiąc buty. Taki teren? A róże rzeczywiście wydają się być zadowolone z takich warunków.

Obrazek

Obrazek

Ewa-jolifleur, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził? :uszy
Właśnie ostatnio wszystko sadzę wyżej i jak na razie jest nieźle. Posadziłam w ten sposób tawuły, wrzosy, marcinki, chryzantemy i roślinki podarowane przez nasze forumowe koleżanki. I te roślinki żyją i mają się jak na razie dobrze. Resztę będę wykopywała, wymieniała ziemię i też posadzę na podwyższeniu. Nie ma innego wyjścia. Czeka mnie jeszcze przesadzanie irysów, które nie kwitły w tym roku. Mam nadzieję, że jak pójdą wyżej, to może zakwitną chociaż po jednym kwiatku?

Obrazek

Obrazek

Halszko-jarha, wszystkie drewniane elementy malujemy impregnatem do drewna kupionym w LM. Jak będziesz chciała nazwę, to napiszę na pw, żeby nie reklamować na forum żadnej firmy.
Pozdrowienia odwzajemniam i niech nam słoneczko poświeci jak najdłużej ;:3

Obrazek

Obrazek

Dorotko, dziękuję bardzo za pochwalenie ogrodu i mojej pracy ;:196 Cały czas jest co robić, a każda nowa, nawet najmniejsza roślinka daje tyle radości? :D

Obrazek

Obrazek

Lucynko, zdjęcia wrześniowe pokażę już wkrótce, jak tylko ogarnę ich zmniejszanie i opisywanie. Póki co, na razie jeszcze troszkę sierpniowych obrazków. Wybacz Kochana ;:196 , ale chciałabym chronologicznie pokazać jak wszystko mężniało i porosło przez ten sezon. I tak większości zdjęć nie zdołam pokazać, ale te zostawię na zimowe wieczory.

Obrazek

Obrazek

złocienie kupione w sierpniu kwitną w dalszym ciągu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Doroto patrzę na Twoje piękne róże, czytam które polecasz i od razu wszystkie chciałabym mieć u siebie. Wiem, że tak się nie da z różnych względów, dlatego będę podziwiała Twoje.
Jesienią zeszłego roku kupiłam Crocus Rose, przestrzegałyście mnie, że bardzo szaleje we wzroście, potrzebuje sporo miejsca. Dostała takową miejscówkę, obok wykopałam kilka bylin. Nie wiem czy jej tam spasowało, bo szaleństwa nie zauważyłam kwitła tylko kilkoma skromnymi kwiatami. Nie zaszalała we wzroście, cały czas niska, wąska. Zapewne trzeba kilka lat poczekać na jej spektakularne kwitnienie.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko dziękuję za trud i podanie nazw róż z których mogłabym coś wybrać dla siebie ;:167 Jest tego mnóstwo, mam co oglądać w te deszczowe i chłodne dni i przemyślać co by wyeksmitować z ogrodu ;:oj Tymczasem będę podziwiać je u Ciebie, bo ogród zmienia się w błyskawicznym tempie ;:333 Już teraz trudno oderwać wzrok od tych cudownych rabat, a co dopiero w przyszłym sezonie ;:433
Przyznam się po cichu, że nie wytrzymałam i w sobotę znowu zamówiłam cztery różyczki. :heja
Pozdrawiam ;:167 i życzę ;:3 ;:196
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witaj Dorotko piękne masz te różyczki i tę rabatę tworzy super ozdobę w ogrodzie oj marzy mi się też taka rabatka. Pozdrawiam serdecznie życzę milego dnia ;:196
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”