Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wando, widzę już oczami wyobraźni te łany lawendy, to będzie niesamowity widok i zapach. A ile tam będzie życia, kiedy zlecą się wszystkie pszczoły, trzmiele i motyle z okolicy! ;:180 Nie siałam nigdy lawendy. Słyszałam, że słabo wschodzi więc nawet nie próbowałam, no ale ja nie planowałam łanu więc nie miałam mocnej motywacji i wystarczyły wielodoniczki ze sklepu.
Miałam pomidora Maskotkę i wrażenia mam takie same jak Anna11 8-) . Moim zdaniem nie umywa się do Koralika. Bazylię na działce w gruncie miałam dwa razy i oba bez sukcesów, na balkonie w donicy za to rosną zawsze super. Jestem bardzo ciekawa pomidora Maliniaka, wygląda zachęcająco i apetycznie. Wandziu, jeżeli nie miałaś doświadczenia z groszkiem, to podpowiem, że trzeba pilnować, żeby nie wysechł. Prawie co roku sieję groszek, przeważnie się udaje ale bywało, że nie podlałam na czas i wysechł.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
lublinianka
200p
200p
Posty: 202
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu, pozwól, że i ja tu sobie przycupnę, bo pięknie jest u Ciebie i dodatkowo zapowiada się bardzo intrygująco.. ;:138
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Z wielką przyjemnością będę śledziła Twoje poczynania.
Tylko nie skąp na zdjęc i informacji z nowego ogrodu.
Na pewno uda Ci się stworzyć raj, taki nieformalny, bajkowy ogród
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Witam Cię pięknie na nowych włościach. Wanduś, powiedz coś więcej o tej działce. Jak duża. czy ogrodzona. czy masz tam kawałek dachu jakiegoś, czy... itd,itd. No i tylko jedną fotkę masz??? Kibicuję Ci (Wam) gorąco w tym cudownym dziele tworzenia. Tęgiego zdrowia życzę na tę okoliczność ;:215
Awatar użytkownika
Ignis05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8312
Od: 16 gru 2009, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Gdańska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandeczko ale się porobiło. ;:oj
Gratuluję nowych włości i życzę sił do zrealizowanie wszystkich ambitnych planów. ;:215 ;:215 ;:215
:wit
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

korzonku, bardzo mi miło, że spodobał Ci się Twój nowy przydomek. Od nazwiska czy nie, to w każdym razie w tym świecie ogrodów pasuje jak ulał.
Pietruszkę chcę posiać głównie dla dobra pomidorów, bo czytałam, że ich wzajemne sąsiedztwo jest bardzo korzystne. Oczywiście w kuchni natka przyda się również, choć zdecydowanie więcej jemy koperku i szczypiorku.

Beaby, kiedy ja przeglądałam w markecie nasiona odmian pomidorów, to głównie dwie odmiany zwróciły moją uwagę. Bawole Serce i Malinowy. Mam nadzieję, że to te same stare odmiany, które pamiętam z dzieciństwa, gdy uprawiała je moja mama. Nie było wtedy kwaśnych deszczów ani zarazy, więc pomidory były zdrowe i smaczne.
Słówko o bergenii. Oprócz tej swojej zwykłej sercolistnej, mam też dwie odmianowe, choć nazw już nie pamiętam, ale to właśnie ta zwyczajna najlepiej się rozrasta i kwitnie. Te odmianowe jakieś takie bardziej pokraczne i skąpe w kwitnieniu. Tak czy owak jest to bylina niedoceniana, a przecież mało kapryśna i ładna.

Anna11, odmian pomidorów jest ogrom, zrobiły niesamowitą karierę. A ja to bym chciała mieć trzy, cztery odmiany, ale za to zdrowe, smakowite i niezawodne. Najbardziej marzą mi się malinowe, takie zdjęte prosto z krzaczka, jeszcze ciepłe w środku.

ewelkacha88, rzeczywiście dość długo Cię nie było i brakowało mi Twoich sympatycznych postów, fajnie że o mnie pamiętasz. Dzięki ;:196

jarha, No właśnie, ja trochę żałuję, że kiedy ścinałam swoją lawendę, nie wykorzystałam tych wierzchołków i nie próbowałam ukorzenić. Ale teraz ścinać będę jeszcze raz wiosną, więc muszę sobie zapamiętać, żeby nie zapomnieć. :;230 Całe szczęście, że zabrałaś swoje sadzoneczki do piwnicy, bo te mrozy mogłyby je zabić w donicy.

kania, bardzo dobrze, że napisałaś o groszku! Ja w swoich planach umiejscowiłam go już w konkretnym rewirze mojej działeczki, ale po Twoim wpisie zmieniam plany i sieję go - na razie tylko w swojej głowie - gdzie indziej, w bardziej wilgotnym miejscu pod płotem. Latem będę pilnować, żeby się nie przesuszył. Czy groszek cukrowy rośnie wysoko i trzeba go prowadzić przy podporach?

lublinianka, miło będzie mi Cię gościć i mam nadzieję, że zawsze znajdziesz tu coś ciekawego. :D

Margo, dziękuję Gosiu, chciałabym stworzyć raj, ale na to już mi chyba życia nie wystarczy. W każdym razie będzie co robić przez kilka ładnych lat. Nigdy nie uprawiałam warzyw , a te "prawdziwe" jadłam tylko w dzieciństwie, gdy uprawiała je mama. Teraz w końcu chcę się nauczyć.

Ignis, dziękuję Krysiu, dziękuję, zaglądaj częściej, będzie się działo ;:108

badzia, jak miło mi Ciebie widzieć imienniczko! Ostatnio tylko w watkach warzywnych Cię spotykam, więc fajnie że tu wpadłaś do mnie. O działeczce pisałam sporo w poprzednim wątku, teraz więc tylko kilka skrótowych informacji. Znajduje się nad Bugiem, na Podlasiu. Ma powierzchnię 2700m2, więc mam pole do działania. Ogrodzenia kawałek już jest, niedługo będzie nastepny kawałek. Mały drewniany domek już kupiony, czeka na zmontowanie.
Na razie jest tam zielona, jednolita niwa z trzema wielkimi olchami w rogu. Nie jest to jednak trawnik, lecz skoszone "łąki i pastwiska". Ziemia urodzajna, gliniasta.
Zdjęć zrobiłam kilka, ale w zasadzie nic na nich nie ma, pozostawiają tylko wielkie pole do wyobraźni.

Na całej działce rośnie mnóstwo niebieskich bodziszków. Ich kępki są niemal wszędzie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce w rogu działki, pod olchami. Jedynę mejsce, gdzie jest trochę cienia. Gdy przyjeżdżaliśmy tam na początku, panował okropny upał, i tylko tutaj pod drzewami można było położyć kocyk i nieco odetchnąć.
Obrazek

To jest zaczątek mojej pierwszej rabatki. Jesienią posadziłam na rogu jedną sadzonkę żółtej maliny. Na zdjęciu jej jeszcze nie ma.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

No tak, bodziszek wszędzie. Ale to roślina łatwa do wytępienia. Jeśli okolica weń obfituje to wiatr zawsze nasionek naniesie. Jakżesz tam pięknie, jakże urokliwie ;:333 Będę zaglądać, patrzeć jak pot wylewacie, podziwiać zapał i efekty. Ja, niestety, nie mam już ogrodu, ani kawałeczka. Malutki kącik zaledwie na kilka krzaczków pomidorów i papryk w pojemnikach. Ostatnie trzy sezony (jesień-wiosna-jesień) wyprowadzałam ozdobne z ogrodu. Zostało mi kilka chryzantem na tę wiosnę do wyprowadzenia :( Zajrzyj na pw.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Piękna, soczysta zieleń. I ile roboty!
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu,

"Działka nad Bugiem", jak to pięknie brzmi! Tak, jakbyś zaczynała powieść romantyczną, ze sobą w roli głównej.
Bardzo trafnie napisałaś o młodości i starości. Marzyć, planować, działać, zachwycać się....to przywilej młodości właśnie.

Działka jest piękna. W Twoich planach najbardziej zafascynowały mnie łany lawendy, bo sama o takich marzę. Na lekkim spadku będą rosły i wyglądały obłędnie.
A będą Digitalisy? Mam nadzieję, że to pytanie wyłącznie retoryczne :twisted: :twisted:
Pozdrawiam serdecznie.
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
Ignis05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8312
Od: 16 gru 2009, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Gdańska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Piękne miejsce. ;:138
Czy bodziszki będziesz tępić ?
Taki śliczny błękit kwiatów, trochę szkoda.
Masz pole do popisu. Powodzenia życzę przy uprawie warzyw.
Też bym chciała , ale musiałabym mieć podniesione grządki.
Moja zimna glina nie jest dobra do upraw warzwnych. ;:136
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Tak, groszek cukrowy mam przy podporach. Sieję w rzędzie, wzdłuż którego umieszczam kilka tyczek. Tyczki łączę sznurkiem i groszki się wspinają po tyczkach i sznurkach. Nie jestem zachwycona tym sposobem, bo sznurki z czasem się luzują. Co roku obiecuję sobie, że wymyślę inny sposób :wink: .
Na ostatnich zdjęciach widać, że Twoje nowe miejsce nie jest całkiem odludne a po sąsiedzku jest bardzo sympatycznie wyglądająca posiadłość :) .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Uwielbiam bodziszek; u mnie jest żąłobny i niebieski. Pomyślałam sobie że może przyda ci się taki pomysł na grządki bez kopania; ja tak robię grządki na dynie, arbuzy. Na wiosne przykrywam je czarną folią/agro żeby się nagrzała szybciej a ewentualne chwasty obumarły. Potem sciółkuje je skoszoną trawą.
https://www.youtube.com/watch?v=0LH6-w57Slw
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11686
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu ile zieleni w nowym miejscu i ile możliwości.To jakby zacząć wszystko od nowa .
Pomysłów pewnie w głowie masz bez liku.Powoli je zrealizujesz.Czy róże też są w planach?
Takie historyczne miałyby tu pole do popisu ;:oj

Pozdrawiam :wit
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”