Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Jurku
Clinopodium Grandiflorum , podobne do czyśćca :D
Ostróżki przebijają wszystko. :!:
Dzięcielina - genialnie :;230 Lektury szkolne się kłaniają ;:224
Pszczoła / zapewne pod wpływem opiatów/ warta zapamiętania.

A Kolega ma siwe włosy ,czy takie jasne :?:
Nie jedna kobieta mogła by pozazdrościć koafiury :D
Ja mam cienkie włosinki a mój Brat grube i od lat nosi spięte w kitek.
Najlepiej ,jak pływał na desce surfingowej i zgubił gumkę :;230
Kompletnie stracił widoczność :;230
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2313
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Dzięcieliną to mnie zaskoczyłeś ;:oj Wiele razy zastanawiałem się, którą roślinę miał na myśli Adaś, pisząc romans narodowy (tak, tak 'Pan Tadeusz' klasyfikowany jest przez naukowców jako romans, a etykietka "epopeja" jest czysto populistyczna). No to jestem o jedną rzecz mądrzejszy :idea:
Zazdroszczę Ci najzwyklejszych goździków brodatych. Po prostu napaliłem się na nie w tym roku zapominając, że zakwitną dopiero za rok :?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@PelagiaClinopodium (dawniej: Drymosiphon) podobne do czyśćca, bo też i do tej samej rodziny jasnotowatych należy. Ostróżki mają dosyć imponujące rozmiary – wyższe ode mnie są… Z tą dzięcieliną – tak po prawdzie ponoć to generyczne określenie na różowe motylkowe kwiatki – sparceta tu się łapie, ale nie jest jedyną rośliną, która była określana tym mianem. Nie sądzę, żeby pyłek maków miał dużo opiatów… Co do moich włosów – siwe, droga Pelagio, i ta siwizna już niemal kompletnie maskuje kolor oryginalny. Niebawem będę miał fryzurę jak wiedźmin Geralt z Rivii. Ale przynajmniej dosyć gęste. Utrata widoczności mi się też czasami zdarza… Zwłaszcza przy sporym wietrze…

@ Florian Silesia – Myślę, że należy doprecyzować, iż pod miano „dzięcielina” podpada tak w zasadzie więcej niż jedna roślina – a ich wspólną cechą są różowe, motylkowe kwiaty… Co do „Pana Tadeusza” – ja przede wszystkim uważam, iż to znamienne dla Polaków, że za epopeję narodową uznają poemat o burdzie między sąsiadami kończącej się tym, że jedna ze zwaśnionych stron pobiegła po pomoc do Rosjan. :;230 Co do goździków brodatych – cierpliwości, za rok na pewno obrodzą Ci równie obficie co moje.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2573
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Loki :wit
Goździki, róże .... ależ musi pachnieć u Ciebie w ogrodzie ;:215
Bardzo fajny ten cytrynowy orlik ;:333 udane portrety kwiatków robisz, autoportret też interesujący ;:63
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Loki
To mnie zaskoczyłeś ostróżkami.
Stare odmiany rosną takie wysokie.
Moje też. I mam problem z palikowaniem i wiatrami.
Dla pszczół pyłek maków jest trujący podobnie ,jak ponoć kasztana jadalnego ,bielunia ,różanecznika i złotokapu.
Co do włosów ,super i porównanie do Wiedźmina genialne. ;:306
Jak czarownica długie włosy mam i nie wyobrażam sobie pracować w ogrodzie z rozpuszczonymi /nietoperze/ ;:306
No chyba ,że w Noc Świętojańską ;:306
Ale żeś pacę naszego / :?: /Wieszcza Narodowego ładnie skwitował :?:
No i znowu wracamy do tematu liceum ;:304
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Loki jak z Twoimi roślinami egzotycznymi, warunki masz dużo lepsze niż my w Polsce.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Jarha – Pachnie, pachnie. W tej chwili najmocniej czuć róże i wiciokrzew. Dzięki za uznanie!

@ Pelagia
– Będę musiał kolejny autoportret walnąć, tym razem z ostróżkami, bo są naprawdę imponujące (choć rzeczywiście niespecjalnie chcą się trzymać w pionie). Imponujący wyrósł mi też jeden Dracunculus. Przyzwyczajony jestem, że mają one nieco ponad metr. Jeden z nich jest niemal mojego wzrostu… Jesteś pewna z tą toksycznością pyłku? Toć to nonsens z ewolucyjnego punktu widzenia: produkujesz pyłek, żeby wynagrodzić zapylaczom ich trudy, i jednocześnie je podtruwasz? O złotokapie słyszałem, że jak dużo ich rośnie w jakiejś okolicy, to miód okolicznych pszczół może być trujący dla ludzi… Ja nie lubię spinać włosów, więc zazwyczaj o tym nie myślę, gdy idę zapierniczać w ogrodzie… Kończy się to rozmaicie… Czasem jest okej, czasem guzik widzę i własnymi włosami pluję, czasem się wkurzam i zawracam po gumkę. Nieodmiennie przynoszę we włosach pełno listków, płatków, gałązek, a czasami owadów. Co do wieszcza narodowego – no nie cierpię Mickiewicza i nic na to nie poradzę – i za to jakie gnioty pisał i za to jak postępował z innymi ludźmi. Aczkolwiek naprawdę uważam, że to, co Polacy uznali za epopeję narodową świadczy nie tyle o Mickiewiczu co o Polakach… :;230 Ehh, wycierpiałem się, jak romantyzm omawialiśmy w liceum, wycierpiałem. Gorzej niż Młody Werter.

@ Senior – Warunki mam na tyle dobre, że dalie i inne krynki czy dziwaczki zimują mi w gruncie, ale generalnie niestety nie dość dobre, by w prawdziwą egzotykę pójść… Jest passiflora, którą ostatnio pokazywałem, jest Argyrocytisus, który w Polsce ponoć też wymarza – i w zasadzie tyle… Próbuję drugiego podejścia do koralodrzewu, ale nie wiem co z tego wyjdzie...

Antirrhinum majus
Obrazek
Obrazek

Argyrocytisus battandieri
Obrazek

Baptisia australis
Obrazek
Obrazek

Calendula officinalis
Obrazek

Campanula persicifolia
Obrazek
Obrazek

Delphinium elatum
Obrazek

Dianthus barbatus
Obrazek

Dracunculus vulgaris
Obrazek
Obrazek

Glaucium flavum
Obrazek

Kolkwitzia amabilis
Obrazek

Oxalis valdiviensis
Obrazek

Papaver rhoeas
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rhodanthe chlorocephala

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Cześć Jerzy :)
Biała lwia paszczka cudna. :D
Z mieszanki :?:
Mi tylko raz udało się dostać osobne kolory.
Babtysja - cudo ,moja ma już pąki.
Nagietek też piękny ,właśnie muszę je rozpikować.
Jeśli chodzi o włosy ,to bardzo tego ''plucia'' nimi nie lubię.
Najbardziej niefartowny jest zestaw pt. brudne łapy i włosy odczepione w buzi .
I tak muszę mieć nakrycie głowy z powodu własnych pszczół. :lol:
Z tym trującym pyłkiem jestem prawie pewna ,przy okazji zapytam Wujka ,który jest prof. w Katedrze Toksykologii Roślin w Puławach. :D
Z Mickiewiczem to mam uczucia ambiwalentne ,choć męczono nas podobnie w liceum.
Jeszcze to uczenie się na pamięć. ;:223 Pamiętam ,że zrobiłam artystyczną ściągawkę w postaci jakby piktogramów ;:306
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Pelagia – Biała lwia paszcza (oraz ta druga, żółtawa) jak najbardziej z mieszanki, aczkolwiek powiem Ci szczerze, że lwie paszcze w moim ogrodzie to jest jedna wielka historia porażki. Niezależnie od tego czy sieję do gruntu czy próbuję najpierw do doniczek, kończy się to zawsze tak samo: kiełkują po czym bardzo szybko usychają, jeszcze zanim zdążą puścić jakieś liście właściwe… Czasami jednej czy dwóm udaje się przeżyć. Te tutaj to już w ogóle dowcip sezonu: są to lwie paszcze siane wiosną 2021. do doniczki, były tak maleńkie i tak rachityczne, że w ogóle ich nie posadziłem, przezimowały w tej doniczce, po czym teraz w 2022. zaczęły rosnąć, więc wreszcie poszły do gruntu. Nagietki też siane wiosną 2021., ale te prosto do gruntu i w przeciwieństwie do lwich paszcz, co roku rosną bardzo ładnie, a te jeszcze bonusowo w stu procentach przezimowały, jako że w tym roku zimę mieliśmy wyjątkowo łagodną (najniższa temperatura: -6°C). Łapy uwalane ziemią, albo i nawet końskim nawozem, czemu nie, plus włosy, które omotały całą twarz i włażą do ust to rzeczywiście cudowny zestaw. I oczywiście zestaw ten dosyć regularnie mi się zdarza… Potem cały ryj i pół włosów mam ubrudzone… :;230 Ściąga piktogramowa do recytacji wiersza to rzeczywiście przedni pomysł, brawo! Na to bym nie wpadł! No i pamiętam jak musieliśmy recytować rozmaite inwokacje i inne „romantyczności”…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Calendula officinalis
Obrazek

Centaurea cyanus
Obrazek

Clematis sp.
Obrazek
Obrazek

Delphinium ajacis
Obrazek

Lamium maculatum
Obrazek

Linaria maroccana
Obrazek

Rhodanthe chlorocephala
Obrazek

Vicia faba
Obrazek

Viola x wittrockiana

Obrazek

Takie-tam fotki poglądowe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Witam zacnego Doktora :wit
Wracam do Twojego autoportretu"

"Kiedy jesteś piękny i młody
Nie zapuszczaj wąsów ani brody
Tylko noś noś noś długie włosy jak my"

Wobec powszechnie panujące mody na łyse glace, Twoja fryzura jest nietuzinkowa i bardzo mi się podoba, no może pomijając jej malowniczy wygląd w starciu z glebą i końskim obornikiem :;230.
Jeśli zaś idzie o poglądowe fotki, to gdzieś się pozacierały te skrupulatnie wyznaczane podczas siewu rządki. Żadnej dyscypliny ani subordynacji...Rośliny u Ciebie robią co chcą :uszy.

Serdecznie pozdrawiam ;:136 - Jagi
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Jurku
Jagoda ma rację z tym fryzem :D
Strasznie nie podobają mi się modne i popularne teraz fryzury , a'la kara w Auschwitz.
Faceci wygalają się nagminnie i nie przyjdzie im do głowy sprawdzić ,jak wyglądają z profilu - często karykaturalnie :;230
Mój Z.,który ma kręcone włosy poszedł raz do fryzjera to tak go skosił ,nie patrząc na uszy - kalafiory i duży nos ,że się popłakałam. :;230
Więc popieram dłuższe i długie włosy u facetów ,jak najbardziej :D

Piękny widok ogólny Twojego ogrodu :D
Bardzo lubię takie naturalne w stylu dzikiej łąki czy dżungli nasadzenia.
W zeszłym roku miałam nagietka sztuk raz.
A lwie paszcze przywiezione kiedyś z Faterlandu Z. od siostry same się sieją i przeżywają zimę ,ale dość marne są.
One chyba nie lubią torfowej , próchniczej ziemi ,wolą cięższą.
A ten biały kwiatek a'la suszek co to za jegomość :?:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Co do trującego dla pszczół pyłku to jest to prawda ale to nie znaczy, że te rośliny zabijają pszczoły :wink: Do zatruć pszczół może dochodzić gdy trująca roślina jest dominującą rośliną na danym terenie oraz połączone jest to z brakiem dostępu do wody. Jako zatrucia podaje się brak wody w połączeniu z trującym pyłkiem niż sam trujący pyłek. Także po prostu rozstawiajmy poidła dla pszczół :)

Dracunculus piękny i dorodny :) To jakieś wieloletnie okazy?
Fanem nagietków nie byłem ale te u Ciebie bardzo ładnie wyglądają, muszę je jednak do siebie zaprosić :wink:
U Ciebie groszek szerokolistny już kwitnie a u mnie jeszcze pąków nie pokazuje :wink:
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”