Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Danka65, ja znam chwasty w ogrodzie, wiem jak wyglądają ich siewki :wink: Łatwo wypatruję siewki, które odbiegają wyglądem od chwastów. Do tego wiedza na temat poszczególnych rodzin roślin bardzo się przydaje ponieważ często siewki z danej rodziny są podobne więc znając jedne łatwo wypatrzeć drugie :wink: Często na siewkach można znaleźć łupinę nasienną, która też bardzo pomaga w rozpoznaniu co to jest :wink: Rośliny jednoliścienne jak tulipany, cebulice, puszkinie, szafirki czy czosnki mają prawie identyczne siewki - ale nasiona się różna więc po łupinie nasiennej można mniej więcej dopasować co to jest :wink: Po łupinie nasiennej też poznałem pierwsze siewki rannika - żadnej z tych siewek nie wyrzucam a dodatkowo sam roznoszę nasiona po całym ogrodzie :wink: Rodzice nie wiedzą jak wyglądają te siewki ale on w pierwszym roku wypuszczają 2 liścienie i to koniec ich wzrostu - w związku z czym rodzice nie wyrywają ich bo często ich nawet nie widzą na rabacie :wink:

Jakiś czas temu pokazywałem siewkę klonu, która wykiełkowała pod kaliną. Siewkę przesadziłem do donicy i zadołowałem w ziemi - chciałbym żeby ten klon jawor rósł przed moim przyszłym domem. Nie jest to od taki tam zwykły klon jawor. Po pierwsze jest siewką - a ja uwielbiam własne rośliny z siewu. Po drugie jest to siewka, która wykiełkowała w ogrodzie moich rodziców co już ma dla mnie dużą wartość dodaną (dokładnie to sentymentalną :wink: ). A po 3 to ma ona specyficznie jasne, trochę kropkowane liście - więc nie ma standardowo ciemnozielonych liści :wink:
Wygląda ona teraz tak:
Obrazek
Obrazek

Oczywiście z jesienią kojarzą się trawy, których też kilka mam w ogrodzie.
Tak teraz prezentuje się hakonechloa 'Aureola':
Obrazek

Mi jesień kojarzy się również z pięknymi nowymi liśćmi obrazków włoskich :wink: Już w kilku miejscach w ogrodzie mam własne siewki i co roku wysiewam je w kolejnych miejscach :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Ogród po mojemu

Post »

Dzień dobry,
Zachwycający ogród, mnóstwo pięknych roślin masz (o większości nawet wcześniej nie słyszałam :wink: ), w sumie nawet dla samych zdjęć warto tu zaglądać. Z przyjemnością się je ogląda :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ostatnie zdjęcie tych listków jest prześliczne! :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Aklat, lubię mniej spotykane rośliny i na pewno ich wachlarz się u mnie znacznie zwiększy :wink:

Pelidea - Młode liście obrazków włoskich są takim ożywieniem jesiennego ogrodu :D Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć jakies odmiany obrazków włoskich kiedyś :wink:

Jesienny winobluszcz pięciolistkowy:
Obrazek

Moje dziwidła już jakiś czas temu weszły w stan spoczynku:
Obrazek
U nas nie było właściwie przymrozków (raz temperatura spadła w okolicę zera) ale dziwidła padły jeszcze przed tym 'przmrozkiem'. Teraz już dosychają na zimowisku.

A to moja najnowsza odmiana hakonechloi smukłej 'Fubuki':
Obrazek
Mam nadzieję, że dobrze przezimuje :wink: Uwielbiam hakonechloe, które u mnie w ogrodzie są właściwie bezproblemowe choć wiadomo, że im bardziej wymyślna odmiana tym bardziej kapryśna :wink:
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród po mojemu

Post »

Zarówno jak i hakonechloa Aureola jak i hakonechloa Fubuki są bardzo ladne.A ja mam tylko jedną hakonkę i to NN :D
ale i tak się nią cieszę, jakiś początek mam :)
Awatar użytkownika
DzonaK
200p
200p
Posty: 434
Od: 15 maja 2018, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielawy łódzkie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj Karolu
Właśnie sobie uświadomiłam , że ja nie odwiedziłam Twojego wątku za co cię przepraszam . Zatem przychodzę z rewizją . Widziałam ze zmagałeś się trochę z białymi gąsienicami było ich nadmiar sporo .
Fajnie że mogłam doczytać odnośnie warunków dla hakonechloa , bo na przyszły rok planowałam zakup tej jakże pięknej trawy . Przynajmniej wiem teraz na jakie stanowisko ją posadzić .
Jeszcze mam pytanie odnośnie czarnych pomidorów czy ta odmiana to jest szklarniowa czy gruntowa ?? Może ja bym dokupiła jeszcze nasiona o ile nie jest to odmiana szklarniowa , bo tego akurat w moim ogrodzie nie ma i raczej nie będzie .
Pozdrawiam :lol:
Pozdrawiam Joanna
Pod dębem
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

DzonaK, Witam :wink: Te czarne pomidory były uprawiane w gruncie, nie w szklarni :wink: Hakonechloi wystarczy w miarę wilgotna gleba i powinna ładnie rosnąć :)

anabuko1 - każda hakonechloa jest ładna ze względu na swój ładny pokrój więc nawet NN będzie się dobrze prezentować :)

Zacznę od zdjęcia z sierpnia :wink: Odnalazłem je ostatnio pośród setek innych zdjęć :wink:
Wielu moich znajomych reagowało niedowierzaniem jak mówiłem, ze kaktusy u mnie bardzo ładnie kwitną :wink: I to jeden z nich:
Obrazek
Kwiaty utrzymują się z reguły 1 dzień ale wypuszcza ich sporo i są naprawdę duże :wink:


Obrazek
Lubię łubiny choć po kwitnieniu wyglądają tragicznie :wink: Wysiałem tylko żółtą odmianę - ciekawe czy tylko żółte będą :wink:

Obrazek
Takie mini grzybki znalazłem pod jabłonią :wink:

A to roślina, którą moja mama uznała kiedyś za zwykły chwast i oberwała wszystkie liście :wink:
Obrazek
To jest ifejon :wink: W pierwszym roku po posadzeniu, gdy wypuścił liście (a było ich znacznie mniej i były dużo mniejsze) moja mama uznała, że to się trawa wysiała na rabacie i wyrwała wszystkie liście. Na szczęście jest to roślina cebulowa i nie udało jej się cebul wyrwać :wink: Teraz jest to duża kępa, która co roku ładnie kwitnie :D
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Pięknie kwitnące kaktusy. Zapaloną amatorką traw nie jestem, ale uznaję ich urok i w innych ogrodach mi się nawet podobają. Ja też w ubiegłym sezonie posiałam kilka łubinów i jestem ciekawa jakimi kwiatami mnie obdarzą, o ile w ogóle.

Piękny cyklamen i ciekawe, ożywiające otoczenie liście obrazków włoskich.

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Bazyla, ja też jakimś zapalonym fanem traw nie jestem ale akurat hakonechloe mnie urzekły :wink:
Łubiny niestety są powiedzmy trudne ale w sensie całej kompozycji w ogrodzie. Do czasu pełni kwitnienia wyglądają super, później niestety już wcale tak super nie wyglądają, często są krótkowieczne i najlepiej je odmładzać. Ale trzymam kciuki, że będą u Ciebie ładnie kwitły :D

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, już widziałem u kogoś na ogrodzie kwitnące krokusy. Zapowiada się ciepły weekend a dalsze prognozy mówią, że raczej będzie trochę na plusie w dzień, lekki minus w nocy (przynajmniej w moim rejonie). Na horyzoncie nie widać powrotu mroźnej zimy a raczej zapowiada się już przedwiośnie. Choć zobaczymy :wink:
Ale tez żeby za szybko wiosny nie wywoływać kilka zdjęć jeszcze zimowych :wink:

Mój zeszłoroczny nabytek czyli bergenia Dragonfly 'Sakura':
Obrazek

Również nowość u mnie - wilczomlecz błękitnawy 'Tasmanian Tiger':
Obrazek

Juka 'Color Guard', która mam już od kilku lat:
Obrazek
W zeszłym roku żadna z kęp nie kwitła więc w tym roku powinny dać popis możliwości :wink:

A tu mój mały eksperymentalny wysiew:
Obrazek
To jest Magnolia dianica, wczesniej zwana Michelia yunnanensis lub są to synonimy. Nasiona trzymałem kilka miesięcy w lodówce po zbiorze i po kilku tygodniach od wysiewu 3 nasiona kiełkują. Jak już pisałem wiele razy lubię takie wyzwania i wysiewanie czegoś z nasion :wink: Ciekawe jak mi wyjdzie ich uprawa :wink:
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu za wysiewanie nasion i dopilnowywanie siewek niezmiennie podziwiam :shock: . Wilczomlecz variegata bardzo ładny , mój kilka lat temu przepadł , nie przezimował.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Danusiu, ja po prostu nie byłbym sobą gdybym nie wysiewał czegoś lub nie robił własnych sadzonek :wink: Co prawda ta magnolia jest zimozielona i nie zimuje w naszych warunkach zbyt dobrze (znaczy zimować może ale wystarczy niekorzystna, mroźna zima i można stracić drzewko, trzeba dobrze okrywać) i planuję uprawiać ją w pojemnikach ale lubię mało popularne rośliny :wink: Aktualnie wykiełkowały 3 siewki ale 2 kolejne kiełkują więc może przetestuje też zimowanie na dworze jak uda mi się je wyhodować :wink:
Siewki wyglądają teraz tak:
Obrazek

A tu jeszcze 2 zimowe zdjęcia :wink:
Ciemiernik korsykański:
Obrazek

Jeżówka w zimowej odsłonie:
Obrazek
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ależ śliczna ta jeżówka w zimowej odsłonie ;:215 Wilczomlecz variegata także mi się podoba.
Dla wysiewów i hodowli sadzonek to ja mam wielki ;:180 dla Wszystkich, którzy się tym zajmują.

Łubin traktuję jako eksperyment w moim ogródku, a jak coś nie teges to zwyczajnie out.

I zgadzam się, nie wywołujmy wiosny zbyt prędko - tylko, że łatwiej się to mówi niż czyni, skoro serce już wyrywa się na ten nasze działeczki i ogródki :wink:

Pozdrawiam i trzymam kciuki szczególnie za tę magnolię - oby była Twoją dumą za kilka lat :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogród po mojemu

Post »

Aaaaa, Twoje lilie są niesamowite ! Przez Twoje okazy zaczynam coraz poważniej zastanawiać się nad zakupem cebul! ;:306
Zdecydowanie zostaję w Twoim ogrodzie :D
Tylko gdzie ja wtedy to wszystko upchnę? ;:124 ;:124
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”