Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Biały tulipan botaniczny cudny. ;:oj
Karol sama pasja, to za mało, żeby tyle siewek piwonii wyhodować, masz niesamowitą wiedzę. ;:180
Jestem emerytką na kwarantannie, ;:306 więc miło spędzam czas w swoim i cudzych wirtualnych ogrodach. Nawet jak mam tego czasu mało, to i tak czytam wpisy z szacunku dla piszącego. Najwyżej rzadziej odpisuję. ;:173
Pozdrawiam ciepło. ;:196
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, dzięki Tobie zorientowałem się że w środku mojej piwoniowej kępy wyrosła mi jej siewka. Tylko czy to jest możliwe? Bo wygląda inaczej niż reszta startujących pędów piwonii ale kolor i kształt liści ma taki jak u Ciebie na zdjęciach ;:oj
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne siewki piwonii, specjalnie je wysiewasz? Ja wiosną równo jadę z haczką :;230 więc wszystko czego nie znam idzie w siną dal ;:224
Piwonię ITOH "Bartzella" kupiłam niedawno ;:167 , czym okryłeś na zimę?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ogród po mojemu

Post »

A ja wzdycham do zawilców. Piękne są. W tamtym roku nakumpiłam ich całą masę i teraz wyląduję na grzadkach. No i te tulipany z fioletowym środkiem są obłędne. Jak one się nazywają?
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Fotki są po prostu mega. Zaglądam za każdym razem gdy cos nwoego się pojawia. Ile to trzeba czasu, by móc to tak pięknie zaprezentować. Dzięki!!!
Awatar użytkownika
paradas
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 paź 2018, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

A gdzie zdjęcia z otworzonym, białym krokusowym szpalerem? Pięknie to wygląda.
Jak dobrze widzieć szachownicę, moja się jakoś zgubiła w tamtym roku.
Po lekturze i zobaczeniu siewek chylę czoła :D
Nie przepadam za sukulentami ale tulipan jest boski. Ja mam takiego ale jest taki różowy/bordowy. Bardzo ładne połączenie tej bieli z ciemniejszym fioletowym.
Awatar użytkownika
DzonaK
200p
200p
Posty: 434
Od: 15 maja 2018, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielawy łódzkie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj
Ciesze się Twoim szczęściem z domu i działki ładny areał masz do obsadzania. Prościej było by zatrudnić firmę do zrobienia ogrodu, ale dobrze mówisz nie miał byś z tego takiej satysfakcji. Człowiek jak coś posadzi czy wysieje to chodzi chucha i dmucha i buzia się cieszy jak coś rośnie zakwitnie, coś pięknego. Z Twoim doświadczeniem myślę, że powstanie bajkowy ogród czego Ci życzę . Pozdrawiam
Pozdrawiam Joanna
Pod dębem
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, owoce niektórych kaktusów są nawet ładniejsze niż ich kwiaty :wink: A z piwoniami problemem jest tylko to, że wymaga to czasu - mam nadzieję, że siewki ładnie zakwitną

cyma2704, mam nadzieję, że ten tulipan będzie zwiększał swoją ilość. Jakąś tam wiedzę mam :wink: i staram się z niej korzystać :wink:
Mam nadzieję, że na emeryturze, nawet tej na kwarantannie miło spędzasz czas :wink: zarówno w swoim, jak i w obcych ogrodach :)

max1232, a masz zdjęcie tej siewki? myślę, że jest to możliwe :wink:

nowapasja, tak, specjalnie piwonie wysiewam :) Ja czyszczę rabaty z chwastów na kolanach ręcznie - i to prawie chwast po chwaście żeby przypadkiem nie wyrwać jakiejś siewki :wink:
Piwonii ITOH 'Bartzella' nie okryłem niczym. Ona jest trochę obsypana kora co najwyżej - ale miało to chronić przed suszą.

Foxowa, też bardzo lubię te zawilce. a te małe tulipany to Tulipa humilis 'Alba Caerulea Oculata'

kamil_kluczbork, staram się robić jak najlepsze zdjęcia - bo chyba każdy tutaj na forum lubi oglądać zdjęcia ogrodów i roślin :wink: więc staram się żeby miło się oglądało też coś u mnie. Zrobienie zdjęć zajmuje chwilę tak naprawdę :wink: ale dziękuję :)

paradas, hmm mały różowy/bordowy tulipan - w sensie coś takiego jak poniżej?
Obrazek
To jest akurat tulipan 'Little Beauty' (tulipan botaniczny, sprzedawany jako Tulipa hageri lub Tulipa humilis, ale to pewnie jakaś krzyżówka). Na pierwszym planie jest akurat okaz, który ma niewłaściwa liczbę płatków - rok temu również tak miał. Tulipany normalnie maja 6 płatków.
Szachownic mam już nawet kilka gatunków - ale jako, że uwielbiam rośliny cebulowe to nie jest to specjalnie dziwne :wink:
Mam na przykład też taką szachownicę:
Obrazek
To jest szachownica ostropłatkowa Frilillaria acmopetala - w tym roku doczekałem się 4 kwiatów. Rok oraz 2 lata temu zakwitła tylko jedna cebula. Ogólnie mam ją od około 5 lat.

Dzonak, dziękuję za życzenia - oby się spełniły :wink: Jak się robi coś samemu to się to bardziej docenia, i ma się większą satysfakcję z tego. Areału trochę mam - choć i tak wydaje mi się, że miejsca jest mało :wink: W kolejnym poście może pokażę kilka zdjęć z moich doświadczalnych wysiewów jesiennych :wink: Nie zawsze efekty są dobre ale ile satysfakcji :)

Teraz pokażę kilka innych roślin.
Na początek piwonia, która jest prawdopodobnie piwonią dahurską Paeonia daurica, lub jakąś jej formą:
Obrazek
W tym roku ma 5 pąków kwiatowych więc będzie na co patrzeć :wink:

To jest Paeonia rockii, kupiona wiele lat temu w ogrodzie botanicznym jako malutka siewka:
Obrazek
W 2017 moja mama wycięła jej pędy prawie do ziemi myśląc, że to piwonia bylinowa. 2 lata zajęło jej takie odbudowanie się, i w tym roku ma 20 pąków kwiatowych (tyle naliczyłem).

Tradycyjnie pokażę jakieś najstarsze siewki piwonii bylinowych:
Obrazek
Bardzo podoba mi się ta piwonia po lewej, o wąskich, sinawych liściach.

A to jest dla mnie wielkim zaskoczeniem:
Obrazek
To jest siewka piwonii Delavay'a, która wykiełkowała na początku zeszłego roku - i tak, ma pąk kwiatowy. Siewka rozpoczęła swój 2 sezon dopiero, ale gdyby liczyć latami to ma dopiero trochę ponad rok.Ona była wysiana w 2017 roku, w 2018 rodzice zasypali rabatę z moimi wysiewami, i zrobili podwyższony warzywnik. Nawet jeśli ona wtedy zaczęła kiełkować to zajęło jej rok wydostawanie się na powierzchnię. W zeszłym roku rosła bardzo szybko, mocno przyrastała. Cieszy mnie, że chce już kwitnąć. Fajnie byłoby gdyby kwiat był inny niż ciemnoczerwony - taką już mam, a wiem, że piwonia Delavay'a ma dużą zmienność w kolorze kwiatów.

To połączenie kwiatów mnie urzekło:
Obrazek
To oczywiście niezapominajka w towarzystwie dąbrówki piramidalnej 'Metallica Crispa'. To jest cienista rabata i niezapominajki rosną na niej od wielu lat - ale nie są tam gęste dzięki czemu nie przykrywają malutkiej dąbrówki.

Kwitnienie rozpoczęła już serduszka okazała w odmianie 'White Gold':
Obrazek
Ona rośnie również na cienistej rabacie gdzie świeci z daleka jaskrawym kolorem liści. Jestem tą rośliną zachwycony.

A tu to, co zawsze sprawia mi ogromną radość - czyli siewka :wink:
Obrazek
To jest siewka, która wyrosła jako jedna z wielu siewek wokół swojej mamy czyli 'Blue Angel', która wysiewa mi się na potęgę. Mam mnóstwo jej siewek, ale właściwie wszystkie są zielone lub niebieskawe (różną się czasem zabarwieniem kłów). Wszystkie oprócz jednej. Ona wykiełkowała w 2018 roku, pomiędzy innymi siewkami, wtedy była malutka, nie zwróciła jeszcze wtedy mojej uwagi. W zeszłym roku obserwowałem ją wielokrotnie, i nie wiedziałem czy ona jest chora, czy ma chlorozę, czy taki jej urok. Wziąłem ją z rabaty, wsadziłem do doniczki, i rosła w skrzyni drewnianej, gdzie karmiłem ją nawozami. Zimowała w skrzyni. No i teraz widać, że ona nie jest chora - ona taka po prostu jest. Kolor liści jest taki sinozielony w mozaikę żółtych plamek. Nie ma żadnej regularności we wzorze. Bardzo mi się podoba - może też dlatego, że jest siewką z własnego ogrodu :)
Awatar użytkownika
DzonaK
200p
200p
Posty: 434
Od: 15 maja 2018, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielawy łódzkie

Re: Ogród po mojemu

Post »

;:202 jak żyje to nie widziałam tak pięknej peonii robi wrażenie koniecznie pochwal się jak zakwitnie ;:oj
Przepiękny bokeh wyszedł ci na zdjęciu z niezapominajkami , pytanie czy lubujesz się w fotografii czy to po prostu nieświadomie ci tak wyszło. :) :wink:
Pozdrawiam Joanna
Pod dębem
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, stwierdzam, że moja wiedza o piwoniach jest znikoma :oops: Nie wiedziałam, że jest tyle botanicznych! Zachwycam się Twoimi siewkami, są piękne ;:oj W mojej doniczce wyrosły dwie, z czego jedną coś mi ciachnęło niemal w całości, został dosłownie milimetr listka. Jak się uchowa, to będzie moją ulubioną piwonią :tan Mam jedną drzewiastą i Delavaya, ale nie widziałam u nich nasion ;:185 Delavay'a ma odrosty, a nie siewki. Zazdroszczę Ci Ogrodu Botanicznego w pobliżu.
Śliczna serduszka White Gold ;:167
Myślę, że to wiesz, ale siewki ciemiernika w doniczce to korsykański, a nie cuchnący :D
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne te zawilce greckie ;:173 A ten biało-granatowy tulipan cudo na cudami ;:oj Szkoda, że jakoś nie wpadły w moje łapki ;:224 Za to posadziłam jesienią sporo Little Beauty. Długo już są u ciebie? Mam nadzieję, że nie będą takie kapryśne jak inne.
Super, że piwonia wybaczyła ścięcie :wink: Koniecznie pokaż ją w fazie kwitnienia.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Dzonak, na kwitnienie przyjdzie jeszcze jakieś 2 lata poczekać - ale na pewno się pochwalę.
Co do bokeh to fotografia to moja kolejna pasja :wink: Także efekt był zamierzony :wink:

marta64, w ogrodach uprawia się najczęściej mieszańce piwonii bylinowych, głównie pełnokwiatowe. One zdecydowanie różnią się od piwonii botanicznych, które tak popularne nie są - choćby dlatego, że kwiaty maja pojedyncze, i kwitną krócej. Ale uważam, że też są warte uwagi :) Możliwe, że piwonie niechętnie same się zapylają i może dlatego nie widziałaś nasion u siebie. Lub moja Delavay'a jest ewenementem, że zawiązuje nasiona sama ze sobą. Choć obok rosną piwonie bylinowe więc kto wie czy to nie jakieś krzyżowe zapylenie :wink: Oby Twoja 'ciachnieta' piwonia przeżyła :)
Ogród botaniczny mam teraz blisko, ale jak się przeniosę do siebie to będę miał dużo dalej :wink:
A w doniczce otóż nie jest ciemiernik korsykański :wink: Korsykański mam w innej doniczce - pierwsze liście ma pojedyncze, ząbkowane, o jasnych żyłkowaniach :wink: Zapomniałem, że mam też siewki ciemiernika korsykańskiego na mojej działce (narozrzucałem nasiona wszędzie w zeszłym roku :wink:), teraz wyglądają tak:
Obrazek
Siewki w doniczce to na 100% ciemiernik cuchnący :wink: Tak, tak, wiem, dlaczego ma takie dziwne liście? dlaczego nie ma liści jak cuchnący? Ponieważ to się nazywa heterofilia - liście osobników młodych wcale nie wyglądają jak liście dorosłych ciemierników cuchnących. Dopiero jak podrosną będą miały ciemnozielone, palmiaste liście :wink: Ale gdybym nie wiedział, że to są siewki ciemiernika cuchnącego (i nie posiadał również siewek ciemiernika korsykańskiego) to przyznałbym Tobie racje bez zastanawiania się :) Także widać, że masz wprawne ogrodnika :)

clem3, ten tulipan jest uroczy :) A 'Little Beauty' mam w 2 miejscach w ogrodzie - kępka na zdjęciu ma 2 lata, ale mam też kępkę cebulek, które mam od wielu lat. Nie są kapryśne, co roku kwitną - więc u Ciebie też na pewno cieszyć oko :)
A piwonia już zakwitła - mam tylko zdjęcie autorstwa taty ponieważ nie ma mnie tam:
Obrazek
Jeszcze nie wszystkie kwiaty się rozwinęły więc może uda mi się jej lepsze zdjęcie zrobić. Kolory też są pzekłamane trochę - taki urok zdjęć z komórki.

Jak ostatnio byłem u rodziców to wypowiedziałem wojnę podagrycznikowi na jednej rabacie:
Obrazek
Rabata była przerośnięta podagrycznikiem - w zeszłym roku przestałem go regularnie usuwać ponieważ powoli więcej czasu spędzam na działce, ogród przechodzi ponownie w ręce rodziców. I niestety rodzice nie zajmują się tak ogrodem jak ja :wink: No i rabata zarosła. Wykopałem większość roślin, przekopałem rabatę, położyłem włókninę, i zasypałem korą. Tam gdzie leżą gałęzie będzie w przyszłości ścieżka - nie miałem nic innego pod ręką więc użyłem ściętych gałęzi. Wykopane rośliny częściowo wrócą na rabatę za jakiś czas, część już znalazła nowe miejsce. To jest w dużej części rabata piwoniowa - są tu piwonie bylinowe (5 odmian) oraz piwonia Delavay'a, w przyszłości dojdzie jeszcze kilka piwonii.

Płomyk szydlasty w tym roku pięknie zakwitł:
Obrazek
Obok rośnie drugi płomyk, ale został bardzo mocno zdominowany.

W zeszłym roku wysiałem orliki kanadyjskie:
Obrazek
Mam ich już 3 kępy - jedną u rodziców, 2 u siebie na działce.

Powoli kompletuję rośliny, które mają stanowić szkielet ogrodu oraz zaporę przed wiatrem:
Obrazek
Tutaj są iglaki, które będą stanowić zimozielony żywopłot od strony sąsiada, a także może choć trochę ograniczy urywający głowę wiatr :wink: Te świerki 'Finedonensis' są po prostu rewelacyjne :)

A chciałem pokazać jakieś zdjęcia z jesiennych wysiewów - więc pokazuję:
Obrazek
Ten wysiew to niestety całkowita porażka - wszystkie siewki są albinosami, powoli zamierają. Nasiona zebrałem z klonu jesionolistnego 'Variegata'. Myślałem, że choć jedna siewka 'Variegata' będzie ale niestety nie.

Ale za to lepszy rezultat uzyskałem przy wysiewie nasion klonu jesionolistnego odmiany 'Odessanum':
Obrazek
Wykiełkowało więcej klonów o żółtym ubarwieniu niż o zielonym :) Tylko co ja będę z tymi wszystkimi siewkami robił? :wink:
Wysiałem też nasiona zebrane z buka 'Pendula Purpurea' - wykiełkowało 5 siewek, jedna zginęła prawdopodobnie z rąk oleicy krówki (została tylko łodyga po siewce), 3 są zielone, 1 purpurowa. Wśród zielonych jedna ma czerwonawo zabarwioną łodygę. Czekam na liście właściwe żeby zobaczyć czy są jakieś różnice. Mam tylko nadzieję, że nic mi ich nie zje do tego czasu...

I na koniec zdjęcie wszędobylskiej serduszki:
Obrazek
Rozsiewa się wszędzie - ale jest urocza więc jej na to pozwalam
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol piwonia nawet sfocona komórką, jest cudna. ;:oj
Współczuję wykopywania podagrycznika, i ponownego sadzenia roślin, straszna praca. ;:180
Mam dwa Odessanum, ale nigdy nie widziałam siewki. Jakoś specjalnie traktowałeś nasiona?
Dziękuję, ;:oj czas spędzam głównie w swoim ogrodzie, teraz już z wnukami. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”