Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11281
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Podziwiam bardzo ładne zdjęcia i bogactwo roślin,które prezentujesz! ;:138 Lilie w dużym wyborze i pięknie ukwiecone hortensje piłkowane! :shock:

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Lilie, liliowce... W sumie nie bardzo potrafię je rozróżniać... :oops:

Nikandra niesamowita! Przepiękny kwiat.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

magry, te hortensje akurat nie wymagają takiej opieki jak ogrodowe, rosną duże, nie przemarzają, nie były nigdy okrywane nawet.
Nasiona nikandry miałem z jesiennego spaceru po ogrodzie botanicznym :wink: więc to mój debiut z tą rośliną.
A słoneczniczek może się siać - u moich rodziców takie rośliny bardziej się sprawdzą tworząc spontaniczne kępy - o ile siewki przeżyją plewienie mojej mamy :wink:

marpa, jest tyle roślin, których jeszcze nie pokazałem, że mi chyba rok się skończy zanim wszystko pokażę :wink:

pelidea, rozróżnienie lilii i liliowca jest proste - liliowce rosną w trawopodobnych kępach, przed kwitnieniem wyglądają jak trawa. Lilie rosną na gęsto ulistnionych, pojedynczych, nierozgałęzionych łodygach, nie wyglądają wcale jak trawa :wink:

Moja najmniejsza odmiana hosty czyli 'Lemon Lime':
Obrazek
Kępa jest duża, bardzo gęsta, w tym roku poszerzyłem ją jeszcze dosadzając sadzonki na brzegu kępy. Kiedyś było ty kilka małych kępek ale połączyły się w jedną, dużą. I ta odmiana chyba najobficiej u mnie kwitnie.

I jeszcze 2 różne kwiatostany żurawek:
Obrazek
Obrazek
Kiedyś uważałem, że kwiatostany żurawek tylko szpecą ale większość odmian ma naprawdę ładne kwiaty, albo w intensywnym kolorze (widać wpływ żurawki krwistej), albo bardzo kontrastujące z ciemnymi liści. Te jasne kwiaty należą do ciemnolistnej odmiany, którą kiedyś dostałem od koleżanki :)
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

No patrz, sadzonki z niebieskich hortensji są różowe :shock: A czy te niebieskie jakoś specjalnie odżywiasz zeby zachowały swój niebieski kolor ? Bo moje z niebieskich , czy fioletowych z czasem wracają do różu. I nie pomaga specjalny nawóz czy inne zakwaszanie :(
Masz śliczną kolekcję liliowców , jezówek ;:138
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, nie odżywiam w żaden specjalny sposób hortensji, kwitną jak chcą :wink: Nawożę normalnymi nawozami bo ten, który miał spowodować wybarwienie hortensji na niebiesko nie podziałał :wink:

Zaczyna kwitnienie kłosowiec fenkułowy 'Golden Jubilee':
Obrazek
Nawet jak nie kwitnie to wygląda super ale już nie mogę się doczekać pełni kwitnienia :D

A tu coś owocowego czyli jeżyna bezkolcowa:
Obrazek
Jest cała obsypana owocami, tylko czekać aż się dojrzeją :wink:

A to ciekawostka czyli czarny pomidor:
Obrazek
Nie jest on do końca czarny, jest ciemno fioletowy. W słońcu widać, że nie jest to czerń :wink:
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Czarne pomidorki zmiotły system! :D
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol ten pomidor to Black Cherry. Uprawiam go i jak dla mnie to super. Zawiera dużo antyoksydantów. Mężowi nie smakuje a ja go uwielbiam i ma wzięcie wśród znajomych.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród po mojemu

Post »

Mnogość kwiatów niesamowita, ale czarny pomidor ;:63
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogród po mojemu

Post »

Czarny pomidor staje się modny, chociaż u mnie już trzeci sezon i co mogę stwierdzić część siewek z zebranych nasion wraca do genów dominujących i od spodu czerwienieje (recesywne w odwrocie), a część powtarza niby ten czarny kolor zresztą popatrzcie sami:

Obrazek

Obrazek

Co do smaku - smakuje jak pomidor... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Podziwiam lilie, hortensje, spektakl jeżówkowy, roślinne nowinki i ciekawostki w Twoim ogrodzie, ale najbardziej ujęło mnie dziś to zdjęcie:
http://gardenonmyown.pl/wp-content/uplo ... GP9734.jpg

Ja też uważam, że kwiaty żurawek są przeurocze a do tego bardzo fotogeniczne.

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Co do czarnych pomidorów to pokazane przez Ciebie andpia są innej odmiany :wink: Te nasze nie mają ciemnych pędów, mają po prostu zielone :wink: Biedronka641 to była jakaś chyba rosyjska odmiana, nie 'Black Cherry'... hmm nie :wink: Już wiem - to jest 'Dancing With Smurfs' :wink: Przypomniało mi się bo rozszyfrowywałem z tatą nazwy tych odmian (mąż mojej siostry tak brzydko napisał nazwy odmian, że mieliśmy problem z odczytaniem ich nazw :wink: ).

Ogród się mocno zmienił w tym roku pod względem rozrośnięcia się roślin. Miskant 'Yakushima Dwarf', który do tej pory rósł sobie spokojnie obok kępy lilii w tym roku stworzył taką masę liści, że zakrył zupełnie lilię :wink: bardzo rozrosły się najstarsze hakonechloe - co mnie bardzo cieszy ponieważ chcę ją wykorzystać na sporej rabacie w nowym ogrodzie a będę potrzebował jakieś kilkadziesiąt sadzonek :wink: Mam dużo planów ogrodowych w głowie co do wyglądu nowego, własnego ogrodu ale pozostaje mi na razie czekać. Co prawda kupuję już powoli rośliny i doniczkuję je u rodziców na ogrodzie :wink:

Niedawno udało mi się zmienić przedogród rodziców. W zeszłym roku rodzice wykopali stamtąd hosty i serduszki i zostawili nierówny teren, nie mając większego pomysłu co tam zrobić. Niby coś chcieli ale chyba też pieniądze im nie pozwalały na zrobienie czegokolwiek.
Wyglądało to tak:
Obrazek

Trochę kiepska wizytówka domu. Zmiana zajęła 5 dni - ale tylko dlatego, że nie mieliśmy żadnych materiałów - trzeba było zamówić włókninę, obrzeże, kamienie, korę, pojechać po jakieś rośliny. Samo wyrównanie terenu, odchwaszczenie i przygotowanie to był najmniejszy problem. Rodzice pokryli część kosztów ale o sporej części im po prostu nie powiedziałem żeby mogli zostawić sobie pieniądze na wyjazd nad morze (akurat po zakończeniu prac w przedogrodzie wyjechali na swoje wakacje).
Teraz ich przedogród wygląda tak:
Obrazek
Mama chciała żeby była tam przede wszystkim soczysta zieleń więc pozostały tam głównie krzewy. Duży, ciemnozielony cis został zastąpiony cisem odmiany 'David', dosadzone zostały jeszcze trzmieliny w 2 odmianach żeby jakiś kolor był - choć dalej to nie kwiaty :wink: Wiosną magnolia gwiaździsta będzie kwitła, po niej bez Mayera 'Palibin' oraz hortensja piłkowana (druga została wykopana, na taczce wywieźliśmy ją do mojej siostry i rośnie u niej przed domem).
Zaskoczeniem dla rodziców będzie mała polana psizębów wiosną :wink: Przed domem kilka lat temu posadziłem 3 cebule psizębów, co roku ładnie kwitły ale w związku ze zmianami musiałem je wykopać. Okazało się, że z 3 cebul zrobiło się 55 :wink: Gdy rodziców nie było obok bzu usunąłem włókninę, wykopałem dół i posadziłem około 40 cebul, zakopałem i przykryłem korą - wiosną będzie tam łan psizębów :wink:

I jeszcze na koniec kilka portretów roślinnych.
To jest moja najpóźniej kwitnąca hosta, kupiona jako żółtolistna odmiana ale liście ma soczystozielone, nie żółte:
Obrazek
Kwiaty ma pachnące :) Ja ją reklamowałem po zakupie ale sprzedawca twierdził, że oni nie mają zielonych host w sprzedaży i mam dać jej 3 miesiące, ona się wybarwi. Po 3 latach ona dalej jest zielona :wink: Ale jest piękna, liście ma na długich ogonkach, stanowi ładne tło dla innych roślin.

A to kępa hakonechloi smukłej 'All Gold':
Obrazek
Ta kępa rośnie w cieniu przez co liście ma jasnozielone, nie żółte.

Siewka brunnery 'Looking Glass' znalazła dogodne miejsce do wzrostu pod kępą hakonechloi:
Obrazek
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj przyszłam z rewizytą, a tu ogródek hobbysty roślinne rarytaski. Do tego masz talent, śliczne zmiany dokonane w ogródku rodziców.
Nie wiedziałam, że są takie piękne serduszka u mnie tylko dwie odmiany. Jeżówek zazdroszczę coraz bardziej jestem w nich zakochana w przyszłym sezonie dokupię kilka odmian.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

No, no, brawa za przedogródek rodziców - za zaangażowanie i wykonanie ;:138

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”