Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Wziąwszy pod uwagę ilość i rozmaitość roślin w Twoim ogrodzie,przepiękne kwitnienia,porządek,ład i estetykę to nic innego nie wypada jak nazwać go rajskim ;:108 ;:138
Piękny widok ;:333
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Nie wiem jak to się stało, że ten wątek mi umknął... a on ma już ponad dwa lata.
Przy najbliższej okazji przejrzę, a już po pierwszej stronie widzę, że będzie co podziwiać. ;)

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

Imponuja mi Twoje siewki, magnoli, piwoni, buka......dużo różności. Niesamowite. Zebrałam nasiona piwoni, jak i kiedy je posiac ? To dopiero satysfakcja jak siewki rośnie ;:63 Zrobiłeś sadzonke z lilaka ? No naprawdę szacun. :D
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Arkadius121, oj zdjęcia nie pokazują rzeczywistości :wink: Mój orgód w 90% to ugór - jeden wielki ugór :wink: teraz jest jeszcze rozjechany przez koparki więc jest to pustynny ugór :wink:
Ale kiedyś... może kiedyś będzie ładnie :)

bool, nie wiem jak mógł Tobie mój wątek umknąć :wink: Musiałem rozpocząć nowy wątek ponieważ w starym zniknęły wszystkie zdjęcia więc chciałem zacząć zupełnie od nowa żeby nikt się nie zrażał błędami w wyświetlaniu zdjęć. Mam też nadzieję, że będzie coraz więcej do podziwiania :)

karolacha, uwielbiam hodować rośliny od nasiona czy małej siewki, nie przeraża mnie czekanie aż one urosną - a bardziej ciekawi mnie jakie będą :wink: Moje siewki buka po rodzicu 'Pendula Purpurea' mnie bardzo ciekawią - czy będą też wiszące, czy może będą normalnie rosły - teraz tego nie widać na razie, jedyne co widać to kolor liści.
Nasiona piwonii siej póki nie wyschły za bardzo. Wysuszone w pełni wchodzą w jakby podwójny stan uśpienia, potrzebują 2 lat do wykiełkowania (muszą przejść okresy i ciepłej, i zimnej temperatury). Świeże nasiona kiełkują w marcu (a czasem nawet w lutym). Nasiona piwonii bylinowych wolniej wchodzą w okres podwójnego spoczynku - drzewiaste wchodzą w ten okres dużo szybciej więc je trzeba siać prawie od razu.
A sadzonek z lilaka miniaturowego mam 3 :wink: Do tego mam sadzonkę z lilaka pospolitego, z gałązki od brata (on ma lilaka o bardzo ciemnych kwiatach). Sadzonek w gałązek w tym roku zrobiłem naprawdę sporo :wink:

Nie wszystko w ogrodzie przychodzi łatwo - postawiłem jakiś czas temu tunel foliowy na moje wysiewy i zimowanie roślin. Ostatnia wichura po prostu zerwała folię z tunelu, folia zsunęła się na jeden bok (na szczęście ziemia z jednej strony utrzymała folię). Niestety większość szwu z tyłu tunelu została rozpruta w wyniku silnych szarpnięć. Od kilku dni zszywam tę dziurę sznurkiem murarskim, wielką igłą i kombinerkami. Dodatkowo umacniam szwy szarą, mocną taśmą. U nas problemem jest to, że mieszkamy w szczerym polu - absolutnie żadnych drzew nie ma obok, najbliższe duże drzewa są może z 200m dalej. Nic nie ogranicza wiatru. Ale się nie poddaję :) Folię zszyję, częściowo zabetonuję pod ziemią - jak mi kolejna wichura zniszczy folię to będę myślał nad kolejnymi umocnieniami :wink: Możliwe, że jutro po pracy uda mi się zakończyć zszywanie, i będę mógł dokończyć porządki w tunelu.

Może w ogrodzie na razie dużo roślin nie ma ale coś tam się dzieje. Zaczyna kwitnienie zimowit 'Harlekijn':
Obrazek
To nowość kupiona niedawno.

Drugi rok z rzędu kwitnie krokus jesienny 'Conqueror':
Obrazek
U rodziców krokusy jesienne nie udawały się, albo zanikały, albo liści miały mnóstwo a kwiatów wcale. Ten krokus ma wybitnie duże kwiaty, wygląda naprawdę ładnie. Szkoda, że pozostałe dopiero z ziemi wychodzą, i nie zakwitły równocześnie.

Piwonia ITOH 'Bartzella' ma coraz bardziej płomienne kolory:
Obrazek
Jej czerwień pięknie wyglądałaby na tle ciemnych liści dalii - ale niestety rosną za daleko siebie. W przyszłym roku (jak znajdę docelowe miejsce tej piwonii) to posadzę obok niej tę dalię:
Obrazek
Oczywiście o ile mi przezimuje :wink:

Jakiś czas temu pokazywałem inną dalię z siewu, o malinowo-wiśniowych kwiatach. Co ciekawe w niższej temperaturze kwiaty są zupełnie innego koloru:
Obrazek
Ona teraz bardzo obficie kwitnie, i wszystkie kwiaty ma teraz w tym kolorze. Latem była zupełnie inna.

A to zakupiona dalia:
Obrazek
Nawet ładna choć takiej nie chciałem. Zamówiłem 11 odmian dalii - tylko 1 była zgodna z odmianą, pozostałe nawet nie przypominają tego, co chciałem. Jedna jest tak pstra, że aż patrzeć na nią mi ciężko :wink: Mowa o tej:
Obrazek
Nie jestem fanem żółtych kwiatów (oczywiście z wyjątkami :wink: ), a to połączenie nie pasuje mi absolutnie wcale. Myślę, że ona trafi do mojej siostry do ogrodu, na pewno nie zostanie u mnie :wink:

I na koniec mały intruzik:
Obrazek
Tego kotka nie znam. Chodził dzisiaj za mną po ogrodzie, pozwalał się głaskać, cały czas wspinał się na sosnowe słupki. Pewnie jakiegoś dalszego sąsiada (sąsiad obok ma 4 koty, i to żaden z nich :wink: )
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne te dalie o ciemnych liściach. ;:oj Zimowity ładnie zakwitły. ;:215
Przykro, że tunel stracił folię. Pocerujesz i jakoś da radę. Zaczynałam ogród na podobnym wygwizdowie, nawet młode drzewka mi pokrzywiło pierwszej zimy, bo słabo umocowałam do palików. ;:223
Możesz podać na pw gdzie kupiłeś nasiona dalii.
Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

cyma2704, z tej mieszanki nasion oczywiście nie wszystkie są ciemnolistne - ale ogólnie ja jestem z nich zadowolony. Chyba tylko jedna z siewek nie podoba mi się absolutnie wcale :wink: Jest bardzo karłowa, zielonolistna, o kwiatach różowych... to kompletnie nie moja stylistyka :wink:
Tunel foliowy zacerowany, dodatkowo zaklejony, plus kołnierz podziemny folii zabetonowany :wink: Mam nadzieję, że takie umocnienia wystarczą ponieważ ja mam tam już sporo roślin na zimowisku, a jeszcze więcej różnych wysiewów.
Na Twoich zdjęciach nie widać wcale, że też takie wygwizdowo miałaś - ale to napawa mnie nadzieją, że uda mi się te warunki jakoś załagodzić :) Choć wiem, że to nie potrwa rok czy 2. Ja umocowałem do grubego palika tylko jedno drzewko - nic nie dało, jest przekrzywione :wink:

Dzisiaj tylko jedno zdjęcie z mojego ogrodu, i kilka z jesiennej odsłony ogrodu botanicznego :wink:

Pokażę 3 siewki piwonii Delavay'a:
Obrazek
To są tegoroczne siewki - ta piwonia rośnie najszybciej, żadna inna nie jest nawet w połowie jej wysokości. Ale pokazuję je też ponieważ wszystkie różnią się kolorem ogonków liściowych. Jedna ma czerwone ogonki, druga ma zaczerwienione, trzecia ma zielone (nasady ma zaczerwienione). Prawdopodobnie będą różniły się kolorem kwiatów. Na razie to tylko domysły ale przyszłość to zweryfikuje :wink:

A teraz kilka jesiennych zdjęć z Ogrodu botanicznego.

Na początek jesienne przebarwienie derenia kwiecistego:
Obrazek
Z daleka go widać, kolor jest bardzo mocny.
Ale i tak bardziej podoba mi się wybarwienie derenia 'Milky Way':
Obrazek
Kolor ma płomienny, całe (już spore) drzewko jest tak przebarwione - wygląda to niesamowicie.

Zaskoczeniem była dla mnie jedna z pięknotek Bodiniera. Mam 2 pięknotki bodiniera - ale takiego okazu nie mam, albo przegapiam moment wybarwienia:
Obrazek
Pięknotki uchodzą za ozdobne tylko z owoców - i generalnie liście jesienią wybarwiają się na taki żółtawy kolor, i szybko brązowieją. A przynajmniej tak je kojarzę. Okaz na zdjęciu ma liście bardzo jasno zielone, czasem prawie białe. W połączeniu z fioletowymi owocami wygląda to po prostu niesamowicie.

A tu inna pięknotka:
Obrazek
I tu widać liście - już brązowe. Na krzewie były też liście żółtawe, częściowo brązowe. Ale kolor owoców jest jasny (obok rosną krzewy o owocach 'normalnego' koloru czyli ciemniejsze), bardzo ładnie wyglądały.

I na koniec pięknotka o owocach białych:
Obrazek
Gdzieś wyczytałem, że ona uchodzi za mniej atrakcyjną - ale dla mnie nie jest ani trochę mniej atrakcyjna :) Mam u siebie sadzonkę białej odmiany, i mam nadzieje, że przezimuje.
Na tym zdjęciu też widać takie standardowe wybarwienie liści jakie ja kojarzę - takie żółtawe, z brązowymi plamami. Ale może to też wynik przegapienia momentu najładniejszego wybarwienia.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród po mojemu

Post »

Wpadłam z rewizytą :wit fajnie czyta się Twój wątek, o każdej roślince tak ciekawie opowiadasz, widać, że ogród to Twoja pasja. Te białe krokusy fajnie się prezentują wiosną, ale jak to wygląda przez resztę roku? Sadzisz tam coś innego? Pewnie już o tym pisałeś, ale nie trafiłam :wink:
Widzę, że z pasją i z sukcesami rozmnażasz i wysiewasz zarówno kwiaty jak i krzewy a nawet drzewa ;:63 W moim ogrodzie to raczej ptaki robią tę robotę :D
Bardzo ładnie zakwitła Ci rudbekia Cherry Brandy. Czy nasiona są dostępne w sklepach ogrodniczych?
Jeszcze zapytam o ten śliczny bukiecik bordowych irysów żyłkowanych. Czy te iryski caly czas rosną w doniczce? Czy po przekwitnięciu przesuszasz je?
W wolnej chwili muszę dokladniej poczytać Twój wątek, bo teraz to tylko pobieżnie przejrzałam :wink:
Pozdrawiam i życzę słoneczka na dzisiaj i na dalsze dni ;:3
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ale nacieszyłam oczy pięknymi roślinkami.
Śliczne dalie.I te o ciemnych liściach. Taka zółta już mam. Twoja rózwa jest ciekawa.
Pięknotka piękna.
Ale jak pięknie piwonia ci się wybarwiała No przepięknie.
Cieszy nas ta jesień swoimi kolorami, jeszcze bogatymi kwitnieniami.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Nie wiem dlaczego, nie wyświetlają mi się Twoje zdjęcia na poprzedniej stronie :(. Zobaczyłam dopiero dalie i kotka . Ta jeżówka jest cudna , a siewki magnolii pierwsze widzę .
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol jesienne barwy liści piękne, derenie niesamowicie zakolorowane. ;:oj Nawet teraz prostuję już kilkuletnie drzewa, robię odciągi. Wbijam gruby drut żebrowany (14-16), pień owijam piankowym ochraniczem do rur ;:306 i zakładam taśmę. Co miesiąc lekko skracam taśmę, dopiero na zimę likwiduję odciąg. Tym sposobem udało mi się wyprostować siedmioletniego świerka i Palibin, szczepione na pniu. Nie wygląda to za ładnie, ale okazało się skuteczne. ;:173
Dzięki za namiary na nasiona dalii. Zdrowia i spokojnego mieszkania we własnym domu. ;:168
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

jarha, rośliny to moja największa pasja, lubię dzielić się swoim doświadczeniem, czasem sukcesami, czasem porażkami :wink:
Jak te białe krokusy już znikną to na tej rabacie pojawiają się inne rośliny (w tym roku były to astry), czasem stały tam moje rośliny w doniczkach.
Wysiewanie uwielbiam :wink: Lubię wyzwania - a przy okazji lubię mieć w ogrodzie rośliny z własnego siewu :) W przyszłym roku zacznę już tworzyć lasek magnoliowy - złożony w większości z własnych siewek :)
Irysy po kwitnieniu zostają w doniczce, są tam normalnie podlewane - do czasu aż zaczną zasuszać liście. Wtedy doniczka trafia pod dach żeby nie zgniły.

anabuko1, jesień potrafi być bardzo ładna. Co prawda zdecydowanie wolę wiosnę ale jesienią też jest na czym oko zawiesić :)
Szkoda, że moje pięknotki się tak nie wybarwiają. Owoców mają sporo - ale liście nie wybarwiają się wcale, po prostu brązowieją.

ktoś, dalie i kotek to hosting fotosika, pozostałe zdjęcia są na moim prywatnym hostingu - niestety to jest wina przeglądarek. Każda ma jakieś swoje wymagania - ostatnio walczyłem żeby w chromie moje zdjęcia były widoczne, ale nie wiem jak jest teraz na innych przeglądarkach... Do zeszłego roku też nigdy nie widziałem siewek magnolii, a teraz mam już ponad 20 własnych siewek :wink:

cyma2704, jak będę musiał prostować drzewka u mnie to skorzystam z Twojej metody :wink: Najważniejsze, że jest sprawdzona i skuteczna :) Również życzę zdrowia :)

Klon palmowy w ogrodzie botanicznym:
Obrazek
Może kiedyś i u mnie znajdzie się miejsce na taki okaz.

To jest siewka derenia (podobno po 'Milky Way'), którą kupiłem rok temu:
Obrazek
Siewka była malutka, miała jeszcze liścienie. Znaczy jak ją kupowałem to nie wiedziałem, że kupuję siewkę - to akurat było nie fair ze strony sprzedającego. Oczywiście siewka podoba mi się bardzo, i gdyby było w ofercie napisane, że to siewka to i tak kupiłbym. Ale nie było napisane. Napisane było dereń 'Milky Way' - a między szczepionym okazem odmiany 'Milky Way', a siewkami może być olbrzymi rozstrzał cech. Ale roślina bardzo mi się podoba, ładnie przyrosła - no i ma przepiękny, płomienny kolor jesienią.

Jakiś aster:
Obrazek
Nie wiem co t za aster - ale podoba mi się najbardziej ze wszystkich, jakie mam. Tworzy spora chmurę białych kwiatów, dość odporny na mączniaka.

A to moja mała duma :wink: :
Obrazek
To jest Ledebouria revoluta, którą wysiałem rok remu. Nie miałem wcześniej doświadczenia z wysiewem afrykańskich roślin cebulowych. Bardzo ładnie urosła, liście ma coraz bardziej kropkowane. Może za rok nawet zakwitnie.

A to moja kilkuletnia Faucaria:
Obrazek
Kwiaty otwierają się po południu, zamykają wieczorem.
Nie wiem czy ktoś zastanawiał się kiedyś jak to możliwe, że kwiat się otwiera i zamyka :wink: Jest to wynik elongacji komórek po zewnętrznej (zamykanie) lub wewnętrznej (otwieranie) stronie płatków. I takie otwieranie i zamykanie powoduje, że płatki rosną. Kwiaty mojej Faucarii mają dzisiaj 12 i 13 dzień - 2 dnia kwitnienia wyglądały tak:
Obrazek
Widać, że płatki były znacznie krótsze, teraz kwiaty zakrywają prawie cała roślinę.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ledebouria revoluta piękna i taka zdrowa! Trzymam kciuki za kwiaty w przyszłym sezonie. ;)
Mi się ostatnio z afrykańskich cebulowych spodobała Crossyne guttata (jakoś przez Instagram na nią trafiłem), ma super liście.

A jak się miewają kaktusy? :)

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16586
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, gratuluję wspaniałego efektu uprawy 'Ledebourii revoluty' z nasion, ;:138 ;:138 podziwiam przepiękną 'Faucarię', ;:215 cieszę się, że siewka derenia nie sprawiła zawodu i okazała się być tą, której pożądałeś. ;:303
Niech wszystkie ulubione przez Ciebie roślinki spełniają Twoje oczekiwania i dają Ci dużo radości. ;:63 ;:63
Zdrówka. ;:167
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”