Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Beaby, ja już szczęśliwie zakończyłam wykopywanie dalii. Dziwnie mi się w tym roku zachowywały. Porosły w karpy, miału dużo zieleni, ale kwitnienia byly skąpe. No cóż, wykopałam, popakowałam i pochowałam do garażu. Niech czekają. Kilka sztuk wyrzuciłam, bo przestały mi się podobać. Zasililiły kompost. Liliowce zaczynają wypuszczać z ziemi nowe liście. Ładnie to wygląda, ale chyba nie pora na to, bo idzie przecież zima.Pozdrawiam Cię serdecznie. ;:196

Obrazek

cymciu, stipa brachitrycha to rzeczywiście jedna z lepszych traw. U mnie się nawet ama wysiewa i mam ją w kilku miejscach, ale jednak staram się kontrolować, żeby nie zdominowała innych roślin. Jesienią jest naprawdę malownicza. Lubię też trzcinniki i proso.

Obrazek

Obrazek

Annes77, i mnie czosnki podobają się bardzo. Tylko drażnią mnie ich zasychające u dołu liście, ale cóż.. tak już one mają. Czosnki oprócz tego że ładne, to jeszcze bardzo dobrze wpływają na rośliny i odstraszają szkodniki.
Jeśli chodzi o jesienne sadzenie Aniu, to zamierzałam posadzić kilka lilii, ale zanim się obejrzałam, z marketów znikły torebeczki z liliami. Są inne cebulowe, głównie tulipany i hiacynty, lecz strasznie drogie w tym roku, więc sobie odpuściłam. Tylko w Biedronce kupiłam jedną torebkę hiacyntów i to wszystko.

Obrazek

duju, ja swoje dalie umieściłam już w kartonach w garażu. Nie było mi szkoda, bo już tylko kwitły pojedyncze kwiaty. Ścięłam je i wsadziłam do wazonu. Zamiast w ogrodzie, podziwiałam w domu. :) Jeśli u Ciebie pięknie kwitną, to nic dziwnego Justynko, że jeszcze żali Ci je wykopywać.

Obrazek

pelagia72, oj tak, ślimak w tym roku faktycznie strasznie obrodziły. Ja zawsze miałam tylko te skorupowe i to w śrdenich ilościach, natomiast gołych spotykałam zaledwie kilka. A w tym roku tych obślizgłych golasów było sporo i oprócz tego pojawiły się paskudne pomarańczowe gluty, który wyglądają jak psia kupa. Wysypywałam granulki, trochę się pozbyłam, ale potem już jakby i to nie pomagało. Mam sporo poobryzanych rozmaitych roślin, nie tylko dalie i hosty, ale też różaneczniki, hortensje. Fuj... U Ciebie czytałam, że także się namęczyłaś z tą plagą.

Obrazek

jarha, jaki miły post Halszko na powitanie! Bardzo mi się przyjemnie zrobiło. Ostatnio rzadko ktoś nowy zagląda do starych wątków, przynajmniej do mojego, tym bardziej cieszę się z Twojej wizyty i mam nadzieję, że będziesz częstszym gościem. :D Zapraszam.
Co do róży Laguna to nie jest tak, że jestem z niej niezadowolona. Jest to piękna silna odmiana, kwitnie calymi kiściami, pachnie i ma przepiękny kolor. Tylko Nie zapewniłam jej odpowiedniego miejsca. Myślałam, że sobie poradzi przy pergoli. Okazałą się istnym potworem. Ma grube sztywne pędziska, gęste ostre kolce i bardzo trudno ją nakierować w pożądaną stronę. Poza tym mój egzemplarz ma tylko dwa pędy, nie wypuszcza z ziemi nowych. Róża jest dość stara i przydałoby się ją już odmłodzić, to znaczy zgodnie z zasadą wyciąć najstarszy pęd, ale co mi wtedy zostanie - jedno pędzisko? Nie wiem, jaki będzie los tej mojej różycy. Ciebie natomiast uczulam, żebyś przygotowała dla niej miejsce, myśląc o przyszłości, bo potem trudno będzie ją w ogóle ruszyć. ;:108

Obrazek

Margo, nienawidzę prac ogrodowych, gdy jest zimno. Dl;atego wykopywanie dalii po przymrozkach zawsze było dla mnie koszmarem.W dodatku widok pomarzniętych kwiatów, które jeszcze dwa, trzy dni wcześniej były przepiękne, wpędzał mnie w wielkie rozżalenie. Ale róż też nie lubię sadzić jesienią, zdecydowanie wolę wiosną, choć podobno jesienne sadzenie jest korzystniejsze. E tam, ostatecznie to ogród ma być dla nas, a nie my dla ogrodu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16582
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Piękna, kolorowa jesień w Twoim ogrodzie, Wandziu. ;:215 ;:63
Napisałaś, że nie zdążyłaś kupić cebulek lilii. ;:131 Nic straconego. ;:185 Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej je sadzić wiosną ;:108 , wówczas gryzonie się do nich nie zdążą dobrać i zakwitną trochę później, dzięki czemu dłużej można podziwiać ich piękne kwiaty. ;:303
Zdrówka. ;:167 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu też nie znoszę pracować w zimnie, więc dziś dalie wykopałam. Nawet najbrzydsze kwiaty hortensji wycięłam. ;:173
Klon pięknie przebarwiony. ;:oj Trawy przez jednych uwielbiane, przez innych krytykowane, ale nie można im odmówić uroku o tej porze. ;:215
U mnie wszystko się sieje, ale Brachytricha nie. ;:306
Zdrowia i miłych chwil w ogrodzie. ;:168
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

ostatecznie to ogród ma być dla nas, a nie my dla ogrodu
To i moja dewiza, zawsze się tego trzymam ;:108
Żółcie i brązy w tej chwili dominują w ogrodach, ale podświetlone słońcem, mają w sobie dużo uroku. W pochmurne i słotne dni, wygląda to już gorzej. Jesienią prawie na działkę na działkę nie jeżdżę, dlatego też wszelkie prace zostają na wiosnę. Chyba, że jesień jest słoneczna i ciepła, to wtedy troszkę powycinam. Dalie jeszcze siedzą w ziemi, ale teraz nie mam możliwości po nie pojechać, a eM większości nie znajdzie. Muszą czekać na lepsze czasy.
Stipę brachitrychę próbowałam siać kilka razy, ale nigdy nie wykiełkował mi ani jeden kłosek. A potem jakoś o niej zapominam i do tej pory jej nie mam. Może kiedyś nadejdzie i na nią czas?
Pozdrawiam ;:196
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu :wit Bardzo mi się podoba w Twoim dojrzałym i klimatycznym ogrodzie ;:108 Uwielbiam kompozycje z roślin, kamieni, zwalonych pni (choc sama takich dużych nie mam) Trawy nawet późną jesienią tworzą w ogrodzie malownicze obrazy z przebarwionymi liśćmi na krzewach i drzewach. Super to wygląda ;:215
Wandziu, dziękuję za porady odnośnie Laguny, wzięłam je pod uwagę przy sadzeniu. Posadziłam ją w pobliżu balkonu, który ma metalową konstrukcję barierki na wys. około 1,7 m.Jak pędy urosną to umocuję je do tej barierki. Może to się sprawdzi ;:7
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dużo zdrowia ;:168
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Ja też nie lubię pracować jesienią.
Dlatego nie sprzątam ogrodu o tej porze roku. I tak wiosną trzeba znowu sprzątać. Dwa razy robota.
Także dalie już tez mam wykopane i się suszą
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

plocczanka, masz może rację z tymi liliami. Kupię je sobie wiosną, pewnie nawet będzie większy wybór, bo teraz było jakoś marnie w marketach, które odwiedzalam.

cyma, trawy ozdobne nadają nostalgicznego klimatu, który ja bardzo lubię. I pomyśleć, że dawniej w ogóle nie były znane i uprawiane. :shock:

Iwonka, pewnie już do tej pory wykopaliście dalie. Mamy pierwsze przymrozki, a to znak, że trzeba czym prędzej zabierać karpy do garażu. Ja już dawno wykopałam, zostawiłam tylko jedną, żeby służyła jako termometr, który zaświadczy, że właśnie w nocy zadziałał pierwszy przymrozek. Do tej pory jeszcze go u mnie nie było. :wink:

jarha, pamiętaj Halszko, żeby pędy Laguny jak najprędzej mocować poziomo do podpory, dopóki nie staną się sztywne i nieelastyczne, bo wtedy już się nie da ich przygiąć. :(

Margo, z tym sprzątaniem to jest tak, że nawet gdy wydaje się, że jesienią mamy już czyściutko na trawniku i rabatach, to wiosną okazuje się, że znów skądś biorą się jakieś patyczki, śmieciuszki, stare badyleczki i inne takie drobiazgi i trzeba zaczynać sprzątanie od początku. Ale takie prace na wiosne to zupełnie co innego. Przygrzewa słoneczko, z ziemi wychodzą świeżutkie listki i jest baaardzo przyjemnie. :D

Szczerze mówiąc, to ja już nie mam co pokazywać z ogródka, wszystko takie szarobure, zaspane, ciche. Nie ma słońca, jesienny smutek.
Agapanty muszę schować do piwnicy, bo przymrozki lada moment.
Obrazek

Paproć też zakończyła swój urlop na dworzu.
Obrazek

Tę trawkę w doniczce trzeba koniecznie zadołować. Ledwie udało mi się wiosną uratować resztkę, która wegetowała w ogrodzie. Już nawet nie pamiętam jej nazwy ani odmiany.
Obrazek

No i tyle na dzisiaj. Czekam, może wyjdzie słońce, to wtedy wyjdę pograbić dębowe liście, bo mimo że wydałam ich już ze dwadzieścia worków, to jeszcze sporo zostało.
Obrazek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu najpierw posyłam Ci dużo słońca, bo u mnie dziś świeci od rana, choć jest chłodno i wietrznie. Ale co tam zimno i wiatr, jak niebo błękitne i promyczki błyskają między gałęziami ;:3 ;:3 ;:3
Zaraz człowiekowi się nastrój poprawia.
Cóż, musimy jakoś przetrwać te szarugi jesienne, chociaż już można wypatrywać jak się mają pąki ciemierników. Moje białe mają już sporo pączków.
No i chryzantemy ... polecam Ci późne odmiany - one mają działanie terapeutyczne ;:306 takie samo, jak przebiśniegi i krokusy na przedwiośniu :D
Dzięki za rady dotyczące laguny ;:196

Pozdrawiam serdecznie, miłej niedzieli ;:168
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Witaj Wandziu listopadowo,
wanda7 pisze: wszystko takie szarobure, zaspane, ciche. Nie ma słońca, jesienny smutek.
A gdyby tak "jesienny smutek" zamienić na "jesienny urok"?

Wiele osób na FO ma negatywne nastawienie do listopada. Ja widzę w nim niepowtarzalny urok właśnie z powodu tego, co zauważasz: wszystko ciche, zaspane, czasem zamglone...
Spójrz Wandziu na swój ogród bez imperatywu kolorów, kwiecia i słońca. Czyż nie jest piękny w takiej spokojnej, cichej formie?
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
Krychna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2044
Od: 23 mar 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska Beskid Wyspowy

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu :wit

Uwielbiam Twój ogród o każdej porze roku, ale jesienny ma niepowtarzalny urok ;:167 chyba dzięki trawą, które wspaniale się prezentują w promieniach słonecznych.
Wandziu jestem, choć dopadła mnie ta choroba co to paraliżuje cały kraj, ale jest już dobrze, życzę zdrówka ;:196 i czekam na zdjęcia wspominkowe, bo bardzo lubię w długie wieczory zaglądać do Twojego wątku.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Bardzo lubie te twoje zdjęcia z gra światła i cienia; mają swoją tajemnice i klimat :D A jak ci sie sprawuje ten bluszcz(?) na scianie domu?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

jarha, no chyba Cię posłucham i w przyszłym roku kupię jakąś zimującą chryzanteme na próbę. U Ciebie tyle się napatrzyłam cudowności, że już chyba w końcu nie oprę się pokusie. :wink: Teraz już zimy nie są tak srogie jak kiedyś, więc i obawa o przetrwanie pewnych roślin staje się mniejsza. Czy mogłabyś mi zasugerować jakąś jedną solidną, dobrze kwitnącą wczesną odmianę wedle swojego gustu?

Lisica, ja jestem człowiekiem lubiącym słońce, więc urok jesieni dostrzegam głównie w promieniach słonecznych, a kiedy jest szaro to i ja czuję się klapnięta i smutna. Tym bardziej w obecnej ponurej rzeczywistości. I dlatego lubię ogrody ciche, zaspane i zamglone, ale jednak choćby z odrobiną słoneczka. :) Ale dziękuję Ci za pocieszenie i za jakże miłą wizytę. Pozdrawiam serdecznie ;:196 I jak zwykle ubolewam, że nie masz swojego wątku, bo z fragmentów przemycanych tu i ówdzie widzę, że byłoby co oglądać, oj byłoby...

Krysiu, naprawdę sprawiłaś mi radość swoim ponownym pojawieniem się na FO. Lubię z Tobą pogawędzić i mam nadzieję, że po zawirowaniach zdrowotnych nie będziesz nam skąpić widoków z Twojego kolorowego ogrodu. ;:196

Igala, zaskoczyłaś mnie, że pamiętasz o moim bluszczu na elewacji. No więc rośnie sobie powolutku jak to bluszcz, ale robi wszystko, żeby nie wspinać się wyżej, tylko wywija te swoje pędy w prawo i lewo po klinkierze stanowiącym podmurówkę budynku. Zamierzałam przykleić plastrem te pędy domuru, ale potem jakoś zapomniałam, więc tak sobie nadal lezie w poziomie.

Dzisiaj było tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Zachwycający jest Twój jesienny ogród ;:oj U mnie trawę się kosi, a u Ciebie tak cudnie powiewa na wietrze ;:63
Dalie wykopaliśmy dopiero w niedzielę, wszystkie już były czarne po wcześniejszych przymrozkach ;:174
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”