Malinkowo

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinkowo

Post »

misssun pisze:macie może jakieś sensowne sposoby na zabezpieczenie rabaty bylinowej przed odparowywaniem wody i ewentualnie chwastami póki mi się rośliny trochę nie rozrosną?
Dawniej, gdy miałam tylko rabaty ozdobne to jak wszyscy ściółkowałam korą. Od jakiegoś czasu przerabiam ogród na użytkowy i tę część ściółkowałam słomą - nie mam własnej , więc kupowałam. Jednak słoma ma dużo węgla, ale mało azotu i w tym roku dogadałam się z sąsiadami, więc od nich nim mam całkiem darmową skoszoną trawę - to świetny nawóz azotowy. Po wyschnięciu tworzy beżową kołderkę i po drugiej warstwie (jednorazowo 3-5cm) chwasty prawie nie wychodzą, choć już po pierwszej było ich mało. Obecnie zaczynam ją sypać też na rabaty ozdobne. Kora wygląda elegancko, ale jej wadą jest to, że ma mało azotu i zakwasza glebę.
Generalnie im więcej różnych rzeczy położymy, tym lepiej, bo ziemia lepiej wzbogacona w różne składniki. Nie mam kompostownika, wszystko się samo kompostuje na miejscu - wyrwane chwasty kładę obok, od momentu zbierania plonów na daną "grządkę" (nie mam tradycyjnych grządek) zaczynam wrzucać tam wszystkie resztki roślinne. Na wiosnę przykrywam nową warstwą ściółki i znowu wygląda schludnie.
Nie przekopuję też ogrodu użytkowego - organizmy glebowe same wciągną w głąb to co ważne. Wmówiono nam, że powinniśmy karmić rośliny nawozami sztucznymi, podczas, gdy powinniśmy karmić ziemię, bo to ona karmi rośliny. Ziemia bez próchnicy to martwa ziemia. Napisałaś, że masz ciężką glebę, więc zwiększenie ilości próchnicy bardzo dobrze jest zrobi - poprawi się jej struktura i właściwości.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

LaViol ja ściółkuję maliny skoszoną trawą, w tym roku spróbowałam też ścieżki w warzywniku, może się rozpędzę i zobaczę czy mi się to sprawdzi na bylinowo krzakowej. Dobrą opcją byłoby obsypanie tych ozdobnych korą, a krzaczków trawą ale tu mi się kwestie estetyczne mogą nie zgrać. Nie jestem też pewna czy mi trawy wystarczy ;:224. My generalnie unikamy sztucznego nawożenia roślin, w tym roku maliny dostały trochę gołębiego i drzewka też, bo generalnie przez to, że unikałam oprysku trochę się zmęczyły.
Jak dokończę reanimację tujek to może połączę jakoś logicznie te metody w końcu próba mnie niewiele kosztuje.
Sandra, Malinkowo
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Malinkowo

Post »

Sandra odnośnie odmiany róży spytaj tutaj :arrow: Identyfikacja róż - część 5
Warzywa, ale też drzewka owocowe czy krzewy możesz ściółkować słomą, sianem, trawą, a nawet chwastami.
Chwasty rzucam na włókninę, na której u mnie rosną papryka i pomidory.
Przynajmniej się nie rozsiewają.
Słomę kupisz od każdego rolnika . Snopek kosztuje u mnie 2,5 zł do 3zł.
Spokojnie takie 3-4 Tobie wystarczą.
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Seba dzięki za rady, jak znajdę trochę czasu to tak zrobię. Dwa sezony temu kupowałam u nas słomę za piwo :).

Pogoda nas nie rozpieszcza, na dodatek zmienna jest jak podlotek, więc do malinkowa wpadamy tylko zbierać truskawki.
Za to zrobiliśmy dżemy: agrestowy, z czarnej porzeczki, z czerwonej, mieszany i pierwszą partię truskawkowego. Są też już moje ukochane syropy z bzu i eksperymentalny z mięty. Mogę powiedzieć, że sezon na przetworki trwa, a plany są ;:224 oby tylko dzieć chciał współpracować :)
Sandra, Malinkowo
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Malinkowo

Post »

Sandro, a jak robisz syrop z bzu? Odstawiasz na kilka dni i mieszasz, czy zagotowujesz? Są dwie szkoły. Ja zawsze robiłam pierwszym sposobem, ale odkąd było upalne lato i mi trzy pięciolitrowe słoiki skisły, to już mi się odechciało robić. Chociaż co roku wspominam ten smak :)
***Ola***
Moja odskocznia
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Syrop z bzu robię tak, że kwiaty zalewam wrzątkiem i odstawiam na noc, wtedy wyciskam kwiaty, dodaję cukier i cytryny i zagotowuję. Zalewam na gorąco i robię tzw. suchą pasteryzację (stawiam na ręcznik i szczelnie owijam kocem). Tylko, że ja na wszelki wypadek trzymam w lodówce :)
Teraz mam też korzyść z dzieciaka bo jak pije soki to one mają te klikające wieczka i wtedy wiem co mi się zassało :)
Ja jestem dosłownie uzależniona od tego bzu, dzięki temu przeszłam ciążę bez najmniejszego przeziębienia.

Dzisiaj zrobiłam pierwszy raz dżem truskawkowy z wanilią na pektynie i muszę trochę popracować nad technologią, bo chyba wyszedł za gęsty.
Teraz czekam na nektarynki i ogórki, no i w tym roku po cichu liczę, że jeżynka obrodzi bo bym chciała zrobić dżem z cukinią i jeżyną :)
Sandra, Malinkowo
1Kasia1
100p
100p
Posty: 194
Od: 1 lut 2016, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Malinkowo

Post »

Sandra jaką Ty masz przetwórnię ;:oj
U mnie nie ma szans, wszystko zjadamy na bieżąco :D
Pozdrawiam - Kasia :)
Dom w Lukrecji z ogrodem
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Witajcie już niemal posezonowo, spodziewam się jak wiele w Waszych ogrodach mnie zadziwi po dłuższej przerwie. Ja niestety w tym sezonie miałam kryzys braku serca do malinkowa. Perypetie z altanką, które zresztą znajdą niebawem finał w sądzie skutecznie mnie zniechęciły do patrzenia na obraz wtopionych pieniędzy. Do tego jeszcze spór nasz i właścicieli przyległych działek z sąsiadem, który zalewa drogę, brak dojazdu na działkę. Przeciąganie podpięcia wody przez kpwik. Wszystko maksymalnie zniechecające.
Niemniej zebraliśmy siły się nie damy.
Nie mam niestety zdjęć, bo działaliśmy na wysokich obrotach, ale coś tam też się udało więc może nowy sezon będzie lepszy :)

Nie chciałabym nikogo urazić ale mam istatnio taką refleksję, że ludzie na wsi (choć może to kwestia tej konkretnej) są dla siebie okropni. Pozbawieni kompletnie zrozumienia czy zwykłej codziennej życzliwości. Mieszkam od dziecka w mieście i spotykam się z wiele większą empatią, pozytywnym nastawieniem, umiejętnością wyjaśniania sporów u autochtonów :). Może to tylko moje obserwacje, ale tam, na wsi, każdy jest nie tylko bardzo dla siebie, ale jeszcze przeciw innym. To smutne. Może dlatego tu jest inaczej bo, w tak dużym mieście jak Gdańsk, ciągle wchodzimy w bardzo różne interakcje i musimy sobie z nimi radzić. Oczywiście ludzie nie są nam bezwzględnie potrzebni, ale miło byłoby mieć uśmiechające relacje sąsiedzkie.

Pozdrawiam Was wszystkich ciepło i idę pooglądać coście nawyprawiali
Sandra, Malinkowo
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Już od chwilki rozpoczęty nowy sezon. Nareszcie po różnych perturbacjach powstała altanka i jest zdecydowanie łatwiej działać. Wreszcie jest gdzie się schronić i ogrzać :).
Pracy na początek sezonu jest bardzo dużo zwłaszcza, że wreszcie można porządkować i likwidować przedasie.

Altanka i mała pomocniczka
Obrazek

Grządka póki co ma kształt ostateczny, ale na potrzeby kilku roślin eksperymentalnych zaadoptowałam inne miejsca.

Obrazek

Niestety przy Malince trudno robić zdjecia kwitnących roślin nie skazując ich na dekapitację :roll:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze mało spektakularna nowa rabata leszczynowa z floksami

Obrazek

W planach na ten rok piaskownica, kuchnia błotna ;:224 rabaty przy altance, tynkowanie, przyłączenie prądu i wody. Czy wszystko się uda zobaczymy po sezonie...
Sandra, Malinkowo
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Malinkowo

Post »

Bardzo ładnie wygląda grządka z truskawkami i warzywami . Planuje zrobić pole truskawek właśnie na włókninie . Nie mam zamiaru tego plewić :wink:
Bez wody to musi być ciężko , z racji np. bardzo suchej wiosny . A prąd na pewno wam się przyda .

Co ta rabatka taka mała ? :wink:
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Ech, ja wiem, że Ty działasz z rozmachem, bo choć niewiele piszę to zaglądam :) Rabata mała bo jej tam być nie miało ;:224. Dosłownie powstała bo spadłam z łopaty :oops: miałam robić rabatę przy altance, ale budując tak ugnietli ziemię, że nie dałam rady wbić szpadla. Została robota dla pierwiastka męskiego..

Wodę mamy póki co w paletopojemniku, a w przyszłym tygodniu mam nadzieję, że podepną palety pod rynny więc tragicznie nie jest, ale zawsze dobrze mieć alternatywę.

Truskawki na włókninie mi się sprawdzają, na plony dotąd nie narzekamy, choć moze krzaczki byłyby bardziej długowieczne gdyby rosły bez niej i miały wzruszaną ziemię. Teraz mamy trzy opcje wiekowe i dwa gatunki i mam nadzieję, że zrobią szał w tym roku.
Sandra, Malinkowo
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Kilka fotek z Malinkowa, niestety ostatnio zdjęcia się nie dodawały więc dziś lekki mix.

Najważniejsze, że nareszcie jest altanka. Zwłaszcza, że malinkowo jest wichrowym wzgórzem.
https://images84.fotosik.pl/1074/a988e9d2d4fb1138med.jpg[/img]

Tulipanowe piękności...
Obrazek

A to cudeńko to ledwo pięć cebulek.
Obrazek

Pigwowce kwitły jak szalone
Obrazek

Grządeczka, świeżutkie zdjęcie
Obrazek

I ciut starsze
Obrazek

I jeszcze kilka
(Zielniczek)
Obrazek
(Żagwin)
Obrazek
(Klopikowa)
Obrazek
(Balerinka)
Obrazek

Kilka nowych nabytków, które mam nadzieję dobrze sie zadomowią i będzie co pokazywać.
Sandra, Malinkowo
misssun
50p
50p
Posty: 84
Od: 1 cze 2015, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malinkowo

Post »

Zakwitlły dwie, tegorocznie wyczekiwane, gwiazdy..
Eden rose
Obrazek

Andromeda
Obrazek
Sandra, Malinkowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”