Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Cześć, Wandeczko!
Smutno pewnie jest przydomowemu ogródkowi kiedy większość czasu i uwagi poświęcasz działce...
Tam rośliny dobrze trafiły w świeżą, niezmęczoną i niezapełnioną korzeniami dużych drzew ziemię. Dlatego tak świetnie rosną i kwitną. Moje muszą ustawicznie zmagać się z kożuchami korzeni tuj i trzmielin :(.
Pytałaś jakie jeszcze kaliny mogę polecić. Mam kalinę hordowinę 'Aurea' (skoro lubisz limonkowe listki) i najpiękniejszą (moim zdaniem) kalinę japońską 'Mariesii', która u mnie nie może się jakoś zadomowić (rośnie już w trzecim miejscu), a u mojej przyjaciółki, trzy domy dalej wygląda tak:

Obrazek

Moim ulubionym dereniem jest kousa ( mam 3 krzewy) i controwersa (ale tego już nie mam ;:145 ).

Serdeczności - Jagi
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Igala, mam ślimory, oczywiście, bo gdzież by ich nie było? Tylko że u mnie występują albo wypasione winniczki, albo maciupeńkie jak paznokieć, podłużne ślimoreczki. Te pierwsze siedzą w rogu w wilgotnym cieniu i nie wyłażą na słoneczną patelnię, a te małe właściwie nie wyrządzają szkód. Tak więc póki co nic moich poziomeczek nie rusza. :D Rosną przy posadzonych w zeszłym roku tujach, które na razie dają niewielki cień, ale poziomkom rosnącym u ich podnóża wystarcza. ;:108

Jagi, cóż za pięknosć ta koronkowa kalina ubrana w biały płaszcz. Tylko tego zdjęcia nie zabieraj, proszę. Napatrzeć się nie mogę. :D
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu,
Często się zastanawiamy jakie ogrody są piękniejsze: te wymuskane, przemyślane w każdym centymetrze czy te trochę dzikie, bardziej naturalne.
Sama mam skłonności w obie strony. Uwielbiam ogrody formalne, geometryczne, strzyżone. Z drugiej strony zachwycam się dzikimi krajobrazami.
Twoje dwa ogrody są świetną ilustracją tego dylematu. I wcale nie ułatwiają decyzji... :twisted: :twisted:
Przydomowy jest piękny, dopracowany w każdym szczególe - bardzo mi się podoba.
Natomiast działka jest zachwycająca swoją swobodą i naturalnym pięknem.
I bądź tu człowieku mądry!

Pozdrawiam serdecznie.
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu twierdzisz, że na nowej działce wszystko pospolite, ale jakie piękne w tym otoczeniu. ;:108 Ceglasty irys przepiękny, ;:oj jakoś go nie zapamiętałam z przydomowego.
Kocimiętki i i berberysy, to były moje pierwsze nasadzenia, u Ciebie wyjątkowo bujnie rosną i kwitną. ;:215
Też jeden rok ściółkowałam rabaty pod drzewami skoszona trawą i niestety podobnie jak Ty, namęczyłam się z pieleniem. ;:202
Zastanów sie nad dzieleniem poziomek. U mnie niestety po dzieleniu słabo sobie radziły i marnie kwitły. Wysiałam i już w pierwszym roku miały ładne owoce. Niestety podobnie, jak truskawki, po czterech latach wymagaja odmładzania.
Dobrych dni na miły czas w ogrodach. ;:168
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Witaj Wandziu,
twój przydomowy ogródek zachwycał mnie od wielu lat. Był wzorem do naśladowania w doborze roślin i klimatu. Ogród na działce dopiero tworzysz, ale już widać rękę i oko mistrza. Twoje kompozycje roślinne, czy to w małym, czy w dużym ogrodzie zawszę będą piękne. Na działce masz nowe duże możliwości do nadania kształtu rabatom według nowych pomysłów. Twój talent może się zrealizować w nowych realiach. Widzę duże podobieństwo właściwości gleby Twojej działki do mojego, zawsze podmokłego ogrodu. Te same rośliny rosną u mnie jako chwasty. Są to nagietki, przywrotnik ostroklapowy, orliki. Wszędobylski złocień maruna ( Wrotycz maruna) dobrze by się u Ciebie zadomowił. Taka gleba lubi też narcyzy, liliowce i piwonie oraz digitalis - naparstnicę. Derenie, wierzby i kaliny tez dobrze się w takich warunkach czują. Będę obserwować z wielkim zainteresowaniem jak kreujesz nowy ogród. Życzę samych sukcesów.
Jola
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Lisica, no tak, ja też kiedyś miałam taki dylemat. I z dwóch opcji wybrałam w końcu "ogród wycacany", ale gdy po wielu latach udalo mi się go juz jako tako wycacać, po prostu mi się znudził. Ot, istnieje sobie, niewiele się w nim zmienia, no i nie ma już największej radości w ogrodowaniu, czyli tworzenia. Na szczęście tę możliwość tworzenia uzyskałam gdzie indziej i moje serce tam właśnie się kieruje. Chciałoby się jeszcze pożyć, by realizować choć część swoich marzeń i koncepcji.

cyma, uwielbiam kocimiętki i szałwie, i ten nieustający ruch wszelkich bzyczków i motyli, które zlatują się gromadnie na te bylinki. Swoją uwagą dotyczącą poziomek dałaś mi do myślenia. Ja te swoje poziomki siałam w zeszłym roku na parapetach i też miały od razu w tym samym roku owoce. Ale sadząc do ziemi, brałam po kępce, a nie po jednej siewce. Mam więc nadzieję, że teraz da się jednak te kępki podzielić na mniejsze. Szkoda, że trzeba poziomki odmładzać, myślałam, że z dziesięć lat będą rosły i się rozrastały.
Z truskawkami chyba jest lepiej, bo mają rozłogi, a moje poziomki są akurat bezrozłogowe.

Yollanda,dziękuję bardzo za wszystkie dobre słowa! Muszę przyznać, że rzeczywiście wszystkie wymienione przez Ciebie rośliny rosną w tamtej ziemi świetnie. Ale w ogóle nie pomyślałam o digitalisach, a przecież bardzo je lubię. Będę musiała koniecznie przenieść kilka samosiejek z ogródka przydomowego. Gdybym miała robić ranking najlepiej rosnących na działce roślin, wymieniłabym na pierwszych miejscach berberysy, szałwie, kocimiętki, no i róże. Nie spodziewałam się, że różom tak podpasuje podlaski klimat. Cieszę się z tego niezmiernie, bo posadziłam tam - sorry za określenie - wypierdki, które były już właściwie do wyrzucenia, a one powstały jak Feniks z popiołów. :D

Na mojej działce pięknie i długo kwitnie teraz WIĄZÓWKA BŁOTNA. Czasem zwana kozią brodą :;230 Niby pospolity chwast, ale jaki urodziwy. A ten odurzający zapach :roll:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Cudowny czas kwitnięcia róż. Na działkę przeniosłam kilka sztuk, które w przydomowym już absolutnie nie rokowały i były bliskie zejścia, a tam nagle jakimś cudem odżyły i wygladają całkiem nieźle.

Goldelse wsadzona w zeszłym roku jako uwsteczniony mały glucik. Teraz jest ładnym pomarańczowym słoneczkiem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Graceful Palace - podobna sytuacja jak wyżej. Elegancka biel bez skazy. Dosadzę jej drugą sztukę, która na razie biedna wegetuje w ogródku i miała dotychczas jeden mały kwiatek.
Obrazek

Pastella, od zawsze jedna z moich ulubienic. Upały zupełnie jej nie przeszkadzają, tylko traci tę odrobinę różu, którą widać na pierwszym zdjęciu.
Obrazek

.Obrazek

Apricola nie byłam i nie jestem jej fanką, bo kwiatki ma jakieś takie roztrzepane, bez wyrazu.
Obrazek

I kilka marketowych, kartonikowych piękności, które są tanie, często niezgodne z etykietą i w moim przypadku okazały się niezwykle urodziwe. Nakłądy finansowe są niskie, aa gra na takiej loterii ekscytująca.
Czyżby trafił mi się Abraham Darby? To całkiem możliwe, bo podobno często pojawia się w kartonikach.
Obrazek

Żółtej żadnej nie kupowałam, no ale cóż... mam oto żółtą. I nie narzekam, bo całkiem niebrzydka. Zdaje się, że to Allgold.
Obrazek

A ta jest prześliczna i zupełnie nie mam pojęcia, jaka to odmiana. Kwitnie jasnoróżowymi bukiecikami i oczu od niej oderwać nie mogę. A kosztowała12zł.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I do kompletu kwitną lilie Latvia. W ogóle nie pamiętam, skąd je mam, gdzie i kiedy kupiłam. :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wandziu, cudowne masz róże i wcale nie ważne, że kartonikowe, że nie jesteś pewna ich nazwy. Grunt, że są przepiękne, obficie kwitną, zdrowo rosną.
Jeśli chcesz poziomki z rozłogami, to musiałabyś spróbować pozyskać gdzieś leśną sadzonkę, albo zebrać dojrzałe owoce w lesie i wysiać je u siebie w słonecznym miejscu (a może na razie w pojemniku). One w krótkim czasie się rozrosną, tyle, że owocują tylko raz na początku lata, a te ogrodowe, odmianowe mają owoce do końca sezonu. Odmianowe niestety trzeba wymieniać - jak radzi Sonia - co około 4 lata, a że nie mają rozłogów, trzeba siać.
Sadzonki z podziału starej kępy słabo rosną i owocują. Ale skoro Ty masz kępki z kilku siewek, to chyba możesz je podzielić ;:7
Drzewka szybko urosną i zanim się obejrzysz będzie cień ;:108
Spytam jeszcze o szałwię, czy po przekwitnięciu przycinasz same kwiatostany, czy niżej nad ziemią? A może zostawiasz część aby się rozsiała?
Miłego dnia ;:168
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wando
Dziękuję z zdjęcia z działki ;:138
Jestem pod wrażeniem ,jak szybko zagospodarowaliście ten dziki teren. :shock:
Cudne łubiny z nasion ,irysy powalają swoim kwitnieniem.
Lubię właśnie te staruszki. :D
Nagietki są super surowcem zielarskim ,kwiaty mają mnóstwo zastosowań.
Popatrz , a mi rok temu jeden wyrósł z całego siania :;230
Macie pomidorki też w tym roku :?:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Przepięknie! :D To połącznie sklepowych kartoników NN z dziką naturą wyszło ci obłędnie ;:138
Zaskoczyłaś mnie że stworzyłaś jak to określasz "wycacany ogród" bez dalszej możliwosci tworzenia...ponieważ zawsze uważałam że to jest niemożliwe... czyli byłas blisko syndromu Aleksandra Wielkiego tj.podbity cały świat i nie ma dalej co robic... :;230
To faktycznie musi być straszne...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

jarha, ja z szałwią nie mam najmniejszych problemów. Mam kilka odmian i wszystkie się rozsiewają, nawet między kostką brukową, skąd niestety nie mogę jej wydobyć, bo bym urwała korzenie. Ścinam tylko suche kwiatostany, nie niżej, ale nie śpieszę się, bo ładnie wyglądają.
Taka ścięta szałwia czasem zakwita drugi raz. Poza tym dzielę bryły korzeniowe, żeby mieć wiecej kępek.
Wyginęła mi tylko biała szałwia, ale nie była specjalnie urodziwa, rzadka jakaś.

Pelagia, z torebek często wysiewają się tylko pojedyncze siewki roślin. Natomiast gdy już coś wysieje się samo, to całym hurtem. Dlatego wiosną nie warto pielić rabat zbyt dokładnie, bo można utracić fajne roślinki.
Pomidory też mamy w tym roku, ale już nie wysiewałam sama, tylko kupiliśmy kilka sadzonek. Nie wiążę z pomidorami wielkich nadziei. Uprawiamy je pod gołym niebem, tak jak to się robiło dawno temu. Rosną swietnie, zawiązują dużo oowoców, a potem nagle pojawia się czarna jędza i wszystko szlag trafia. :(

Igala, oj, tak, tak, nie znałam tego syndromu, ale właśnie dokładnie tak czuję w stosunku do przydomowej ogrodzinki.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Wanda, ślicznie się już prezentuje Twój nowy, "dziki" ogród. Nie wygląda na roczek. Brawa dla Ciebie, ze w tak krótkim czasie aż takie efekty. Roślinom tam bardzo pasuje.
Polowałam w tym roku na poziomki ale mi się nie udało. Pozwolisz więc, że przycupnę sobie u Ciebie przy jednym z krzaczków. Być może i ja się zdecyduję je kiedyś wysiać skoro Twoje zaowocowały w tym samym sezonie.
Potwierdzam białą szałwię, u mnie też jest wciąż maleńka, ale na razie zimuje z roku na rok tylko mało przyrasta.
Wiązówka zachwyca w takich łanach ;:215
Pozdrawiam ;:168
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trochę tu, trochę tam - dwa ogrody (19)

Post »

Beatko, jaka niespodziewana wizyta! Fakt, że o mnie pamiętasz, sprawil mi dużą przyjemność. Odszukałam od razu Twój wątek, ale nadal jest zamknięty. Szkoda wielka. Proszę, wpadaj od czasu do czasu pogawędzić o ogródku. Zawsze będzie mi bardzo miło znów Ciebie przywitać. :D
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”