Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Cześć :wit
Miałam pisać w tygodniu i czasu brakło. Najpierw wiatr, potem deszcz i na koniec przyszło ciepełko.. takie ciepło z poprawką, że to luty, a nie połowa marca ;:224 8 stopni to naprawdę dobry wynik.. i co zrobiłam - oczywiście wzięłam się za sprzątanie rabaty ;:oj Oczywiście nie ma mowy o dojściu do drugiej linii nasadzeń, bo błoto jeszcze okrutne, ale obrzeża z wychodzącymi krokusami ogarnęłam - będzie im łatwiej przebić się do słoneczka.. albo wystawiłam ich na pewny mróz ;:306
Na parapecie skiełkowały pierwsze pomidory, skiełkowała kobea i szałwia. W tunelu wylazła szalona sałata i rzodkiewka. Nie dopuszczam do siebie myśli, że coś im się stanie. Kilka dni słońca zrobiły ze mnie optymistkę.

Wiola, nie zazdroszczę choróbska. Dzieci wróciły do szkoły ,a tam okazuje się, że na klasę która liczy 25 osób przyszło zaledwie 13. Wszystko chore ;:202
moja Wellenspiel rośnie w pełnym słońcu na patelni takiej, że przez moment wątpiłam czy cokolwiek będzie chciało tam rosnąć. Okazuje się, że całkiem jej tam dobrze. W tym roku dam jej za plecki kratkę, bo czuję, że to róża z aspiracjami na niską pnącą. Poza tym całą zimę utrzymała zielone liście, więc przytnę ją tylko kosmetycznie. Taki mam chytry plan na ścianę kwiecia ;:204

Wanda, zabawne jest to, że teraz oglądam te zdjęcia i potrafię docenić taką barwną ferajnę. W sezonie zaczęła mnie już wkurzać. Szczególnie jeżówki. Muszę wykombinować jakiś patent na nie, bo nie zniosę powtórki z bylinami, które zagłuszają róże. :roll:

Dorotka, zerkałam na Jude w tym tygodniu i widać, że ta zima nie zima, była dla niej bardzo łaskawa. Mam nadzieję, że usunięcie z jej sąsiedztwa hibiskusa bylinowego pozwoli na rozwinięcie się kolejnych łodyg. Ileż można rosnąć na jednym pędzie ;:224
Letnie fotki od kolejnego wpisu. dzisiaj mikroskopijna jeszcze wiosna

Monika, moja wiosna to można powiedzieć opóźniona patrząc jakie cudeńka pokazują już dziewczyny na forum. Ten tydzień ma być podobno bardzo ciepły - temperatury znowu w granicach 6-9 stopni, wszystko przyspieszy z podwójną mocą. Wiosenka poniżej..

Ewelina, ja już po pierwszym plewieniu. Teściowa tylko zerkała z okna i się ze mnie śmiałą , ale co tam - przyroda mnie wzywała - musiałam odpowiedzieć ;:306
Choróbska, póki co zażegnane i nawet mi nie mów o żadnej jelitówce, bo wyprowadzę się z domu i zostawię to eMowi na głowie.. Niech walczy i będzie dzielny :lol:

Beatko, ty jesteś matką chrzestną moich irysów i przy każdym kolejnym, którego wsadzam w rabaty myślę zawsze o tobie ;:196 Connection to klasa sama w sobie, uwielbiam go ;:167 . Nie mam ambicji na bardzo wyszukane odmiany. Wolę raczej takie co to dadzą sobie radę w moim gliniastym podłożu, a te falbaniaste cuda są podobno bardziej wymagające i lubią kaprysić. Posadziłabym, a potem płakała gdyby któryś zgnił przez moje niedopatrzenie. W tamtym roku skusiłam się na kilka w odcieniu różu, ale dostałam pomyłki.. W tym roku zamówiłam w lilypolu trochę japońskich i syberyjskich. Mam nadzieję na zgodność. Marzą mi się takie barwne plamy w ogrodzie, a doczytałam, że te grupy powinny nie sprawiać większych problemów. Co o tym sądzisz??

Wiosna na słonecznych rabatach

Pierwsze czosnki

Obrazek

Krokusowe wąsy.. czekam na pierwsze kwiaty

Obrazek

Przebiśniegi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciemiernik

Obrazek

Forsycja

Obrazek

Przylaszczka

Obrazek

Baziule

Obrazek

Powojnik włoski

Obrazek

i jeden z wielkokwiatowych wczesnych

Obrazek

A tak wygląda część róż.. :shock:

Obrazek
Awatar użytkownika
stasia_ogrod
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5199
Od: 13 mar 2011, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: andrychow

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Witaj Sabinko ;:196
Bezmroźna zima powoduje, że chorujemy całymi rodzinami, tak samo może być w ogrodach, gdzie oprócz patogenów rozprzestrzeni się robactwo. ;:202
Całe szczęście, że to już poza Wami i nawet odważyłaś się na ogrodową kosmetykę w lutym. ;:oj ;:oj Podziwiam ale naśladować nie będę. ;:185
U mnie wiosna podobna do Twojej, rośliny niedowierzają że to już pora na start, mimo że dodatnie temperatury je kuszą. ;:224
Trzymaj się ciepło, pozdrowienia i przytulasy dla całej rodzinki. ;:167 ;:4 ;:cm ;:cm
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Przepiękna wiosna, tak miesiąc później by takie widoki (i temperatury) nie dziwiły, a tak nadal musimy martwić się o ewentualny powrót zimy ;:131 ale i tak widoki cieszą oko :D
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Cześć Sabina :wit Piękne te zdjęcia, takie marcowe! U Ciebie przynajmniej widać ślad śniegu, a ja w tym roku ani przez moment nie widziałam śniegu, nawet deszczu ze śniegiem, nic, taka to była zima. Moje róże podobnie wyglądają, w ogóle mają otwarte pąki i zeszłoroczne liście.Wczoraj obrywałam im te stare liście i od razu wrzucałam do śmieci, bo wszystkie choroby i robaki sobie kicną na te młode listki :| I część już trochę przycięłam, a niech się dzieje co chce, nie wierzę już w zimę :wink: Buziaki, pięknego sezonu ;:196
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Sabinko burza kwiatów jarzmianki cudna. ;:oj Mus moje mizeroty przesadzić w lepsze miejsce.
Róże jak zwykle pokazane pięknie, Jalitah co roku wyjątkowo podziwiam. ;:108
Wiosna u Ciebie bardziej zaawansowana. :shock: U mnie powojniki jeszcze śpią.
Skoro wszyscy sprzątają, :) to na jutro zaplanuję, byle nie padało. Pewnie kilka róż też przytnę, forsycja prawie kwitnie. ;:306
Pozdrawiam ;:196
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Ja tak codziennie chodzę koło swoich róż i ciągle się jeszcze boję ciąć. Moja forscycja jeszcze nie kwitnie, a to ona zawsze dawała mi znak do cięcia. W sumie to jednak mogę powiedzieć to co Sonia: prawie kwitnie.
Na zdjęciach widzę u Ciebie jakieś plamki śniegu. Ja w tym roku nie mialam nawet plamek. :wink:
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Sabinko, chciałoby się zakrzyknąć za Markiem Grechutą - "Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty". I oby zima, której nie było do tej pory, nie przypomniała sobie o nas w marcu ;:134
Wczoraj zrobiłam mały obchód po ogrodzie i rzeczywiście rośliny wyglądają jak w połowie marca. Róże, z takimi nabrzmiałymi nosami, niektóre już z młodymi listkami. Tulipany wystawiły uszy ponad 10 cm. Pokazały się pierwsze kolorki krokusów, kwitną prymule. A powojniki mają u mnie już nie tylko pąki, ale nowe listki :shock: A ja z pracami w lesie... Powinnam zacząć coś robić, ale przez kolejne dwa tygodnie nawet po domu nie mogę chodzić ;:145 Na eMa nie ma co liczyć, bo pracuje i nie ma na nic czasu. Przecież spadła na niego cała masa dodatkowych obowiązków. Ot, choćby codzienne zakupy, wożenie mnie na rehabilitację, sprzątanie...To gdzie tu jeszcze znaleźć czas na ogrodowe prace?
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11687
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Sabinko witaj :)

Jak dobrze, że już za Wami choróbska, dałaś radę :D A teraz moja córka ze szkoły coś przytargała.
Najgorsze jest to, że moje mikstury nie działają i suchy kaszel ją męczy okrutnie.Ja na razie się trzymam, ale nie wiem jak długo. To skoro mam jeszcze siły posiałam dziś na razie jedne pomidory, werbenę patagońską ,bo mi zniknęła bezpowrotnie oraz lobelię i kobeę.Za oknem dziś miałam słonko ,ale znów ma teraz cały tydzień padać ;:124
Aha...robisz tak ostre i wyraźne zdjęcia ...lustrzanką pykasz? Róże masz boskie ;:167

Pozdrawiam miło :wink:
Awatar użytkownika
bejka1970
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 23 sty 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Sabinko myślę, że irysy syberyjskie to może być u ciebie strzał w dziesiątkę.Kwiaty mają co prawda skromniejsze niż bródkowe,ale tworzą niesamowite kompozycje.Wysokie zwiewne, piękne duże kępy ;:oj też mi się takie marzyły :D ale niestety moje piaseczki w połączeniu z suszą im nie służą.Mam pojedyncze okazy już kilka lat,ale one u mnie tak sobie wegetują i słabo przyrastają,dlatego nawet zdjęć nie ma, bo nie zabardzo jest się czym chwalić.One potrzebują więcej wilgoci i ziemi, która tą wilgoć zatrzyma na dłużej,dlatego nie dokupię już nowych chociaż bardzo mi się podobają...nic na siłę.Za to już widzę te piękne plamy błękitne na tle twoich róż-bajeczka ;:167
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Hej, hej :wit

Wiosna puka nam do drzwi i okien! Czujecie tą nerwową atmosferę oczekiwania na kolejny kolorowy akcent w ogrodzie? Doszło do tego, że każdego dnia biegam z nosem przy ziemi i patrzę ile podrosły krokusowe wąsiska ( w kilku miejscach już widać fioletowy pączek), zerkam gdzie wyszły kolejne żonkile i czy hiacynty pokazały już główki czy może coś je zjadło i przepadły. Nie wiem od czego to zależy, ale część hiacyntów już ma pączki na wierzchu, a część nadal śpi pod ziemią. Sadziłam je na tej samej głębokości ;:224 Nie dało mi też i zrobiłam zamówienia w kolejnych sklepach.. Stawiam na byliny. Będzie zabawa z obsadzaniem wolnego miejsca koło podjazdu. Nareszcie mogę tam bezkarnie wsadzać rośliny ;:oj Przycięłam też hortensje, a Pan Mąż przyciął jabłonie.. Ktoś podpowie kiedy można ciąć tuje? To już??

Trzeba się pospieszyć z wszelkimi wspominkami.. Idzie nowe, a u mnie nadal sierpień :;230

Stasiu, nawet mi nie mów. na własne oczy widziałam już kilka ślimaków bezskorupiaków ;:202 Jak tak dalej pójdzie to nawet sypanie niebieskimi kulkami nic nie da..
Kosmetykę ogrodową ograniczyłam do uprzątnięcia wyschniętych liści. Nigdy nie sprzątam rabat na jesień - zostawiam roślinom dodatkowe okrycie ze zwiędłych bylin, teraz zaczęły już wyglądać strasznie. Przycięte hortensje i owocówki. Z różami poczekam standardowo do kwitnięcia forsycji, a powojniki.. ich nigdy nie wiem kiedy ciąć. Chyba razem z różami..
Uściski ;:168

Natalia, obawiam się, że z tym strachem o rośliny będziemy żyć aż do maja. Pamiętam jak któregoś roku przeszedł przymrozek -5 w maju. Nie miałam żadnej piwonii, a ostróżki starowały od zera ;:145

Agnieszka, u mnie było trochę śniegu. Nawet zdążyliśmy powozić najmłodszą na sankach, ale to nie ma porównania z ubiegłym rokiem.
Zastanawiałam się właśnie co robić z tymi liśćmi na różach. Sporo odmian ma nadal ładne, zdrowe i zielone liście. Nijak nie chcą same odpadać.. Będę darła na siłę ;:306

Sonia, z różami się jeszcze wstrzymuję, ale owocówki i hortensje przycięte. Jarzmianki fajnie rosną, ale poza białymi nie chcą się wysiewać. Szkoda, marzy mi się taki różowy busz..

Wanda, ostatni śnieg miałam wczoraj. Sypało przez cały dzień, a wieczorem lunęło deszczem i kolejne marzenia dzieciaków legły w gruzach :roll:
Moja forsycja też "prawie" kwitnie. Czekam ostro z różami do "kwitnienia na serio" :lol:

Dorotka, wiem, że u ciebie to będzie ciężka wiosna. A ja już pochwaliłam u ciebie, że mąż na pewno pomoże. Pomalutku, wszystko ogarniecie. Najważniejsze dość do zdrowia żeby się cholerstwo nie ciągnęło potem przez lata ;:196
Skakałam koło tych szkółkowych róż i znowu nie kupiłam Eglantyne. Za to znalazłam dla niej wymarzone miejsce. Niestety wiąże się to z przesadzeniem sporego krzewu Mme Louis Leveque i to na miejscówkę gdzie niby mieliśmy zostawić wolną przestrzeń (póki co łatwiej będzie chodzić wokół domu). Trzeba sprawę dobrze przemyśleć i opracować taki plan wydarzeń aby Pan Mąż zrozumiał, że nawet po przesadzeniu będzie wygodnie i fajnie i żeby sam od siebie stwierdził, że to jednak dobre rozwiązanie i nie ma co czekać ;:306 ;:306 Takie tam problemy małych ogrodów ;:224

Ania, werbena strajkuje nie tylko u ciebie. Kiedyś miałam tyle siewek, że pieliłam jak chwasty. W ubiegłym roku zastanawiałam się czy w ogóle wyjdzie. Coś tam jednak przeżyło. Nazbierałam nasion i porozsiewałam gdzie popadnie. Lepiej przerywać nadmiary niż stracić.
Zdjęcia robię wysłużoną lustrzanką, która jest babcią wśród aparatów. Nawet jej już nie produkują :lol: Model to Nikon D90. W ubiegłym roku wzięłam się jednak za zabawę z ustawieniami manualnymi i pomalutku coś z tego wychodzi.

Beatka, miło, że potwierdzasz moje przypuszczenia. Oby się to sprawdziło. Zacznę od kilku odmian i zobaczymy czy będą chciały współpracować. U mnie ziemia gliniasta więc może coś z tego będzie ;:oj

Wspominki

Sierpniowe triumfy święciła Augusta Luise. Koniec wakacji i takie kwitnienie ;:167

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście niezawodna Ballerina, na którą ktoś mądry puścił Kobeę ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Arthur Bell

Obrazek

Comte de Chambord

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cornelia

Obrazek

Comtesse de Segur i Crocus Rose

Obrazek

Crocus Rose

Obrazek

z Jude de Obscure

Obrazek

Jedna z moich ulubienic zdecydowania w piątce najlepszych róż minionego sezonu - Dieter Muller

Obrazek

Obrazek

Floksiki

Obrazek

Obrazek

White Gruss an Aachen

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Guernsey. Łysa, ale wciąż kwitnąca

Obrazek

Vanille Fraise

Obrazek

Obrazek

Kurfurstin Sophie

Obrazek

Lady Emma Hamilton

Obrazek

Morden Blush

Obrazek

Obrazek

Soul

Obrazek

Ostrogowiec czerwony to najlepsze odkrycie ubiegłego sezonu. Siany z nasion - zakwitł w drugim roku po wysianiu i kwitł od czerwca do przymrozków ;:167

Obrazek

Queen of Sweden

Obrazek

Obrazek

Natasha Richardson

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobaczcie jaki ten kwiat piękny - Wellenspiel ;:167

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Wspomnienia jeszcze można pokazywać, to dopiero pierwsze podrygi wiosny ;:333 Przymrozki mają prawo się zdarzyć nawet w maju, taki mamy klimat ;:131 Obecne chłodne noce powstrzymują wegetację przed rozkręceniem się na całego - to w sumie dobrze, wystarczy że wszystko przyspieszy o jakiś miesiąc ;:202
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Podziwiam cały czas i czerpię inspiracje. Cudny ogród, choć zdaję sobie sprawę ile pracy wymaga. Już nie mogę doczekać wiosny.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słoneczne rabaty nabierają kształtów

Post »

Sabinko, cięłaś już hortensje? Swoje zawsze cięłam razem z różami, ale w tym temacie nie mam dużego doświadczenia, więc może to i dobra pora. W tym roku mam do przesadzenia dwie dość duże hortensje. Bez pomocy eMa nawet nie ma co mówić o wykopaniu jakiegokolwiek dołka. Zresztą i ciężar tych krzaków będzie dość spory. W ubiegłym roku tak przesadziliśmy trzy sztuki. Wszystkie się przyjęły i kwitły jak gdyby nigdy nic ;:108
Byłam na stronie L...lu. Nie masz wrażenia, że w tym roku ich oferta jest znacznie skromniejsza? Ciekawi mnie z jakiego powodu? Na razie z liliami się wstrzymałam. Mam za to ochotę na irysy, ale nigdzie nie widziałam nic ładnego. Masz jakieś namiary na sprawdzoną szkółkę?
W sierpniowym kwitnieniu Augusta Luise ma znacznie subtelniejszą barwę kwiatów. Z moją po dwuletniej walce o przetrwanie, się rozstałam :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”