Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z ogryzkiem

Post »

I z tego coś ma być? :shock: Bez żadnego liścia? Wg mnie jeśli nie masz żadnego doświadczenia w rozmnażaniu takich szczątkowych sadzonek to może być bardzo trudno coś uzyskać.
Żeby nie było, orientuję się trochę w sadzonkach, ale pierwszy raz widzę żeby można było uzyskać roślinę z czegoś takiego. Nawet w handlu nie widziałem, żeby ktoś sprzedawał inne sadzonki niż te z przynajmniej jednym liściem.
W każdym razie jeśli zmieniło kolor, to może coś się tym dzieje niedobrego. Teoretycznie można spróbować delikatnie ostrym nożykiem naciąć mały kawałek czy pod spodem jest zielona tkanka albo zostawić i czekać jeszcze na dalszy rozwój sytuacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lusia90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 wrz 2021, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

To jest tzw. ogryzek (węzeł z oczkiem aktywnym) i już nieraz z czegoś takiego ukorzeniałam. Nie chodzi mi tu o to czy się da bo wiem, że się da tylko o zmianę barwy. Zdziwiło mnie, że ogryzek zrobił się brązowy :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21723
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Ogryzek!
Jest to kawałek, pędu filodendrona, bezlistny i o tym piszmy. Forum ogrodnicze nie może być wylęgarnią neologizmów.
Przynajmniej w wątkach merytorycznych nie spłycajmy znaczenia forum.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Lusia90 pisze:To jest tzw. ogryzek (węzeł z oczkiem aktywnym) i już nieraz z czegoś takiego ukorzeniałam. Nie chodzi mi tu o to czy się da bo wiem, że się da tylko o zmianę barwy. Zdziwiło mnie, że ogryzek zrobił się brązowy :(
Ok., jak napisałem wcześniej możesz spróbować naciąć i sprawdzić czy pod spodem jest zielona tkanka albo zostawić i czekać na rozwój sytuacji.
Dla mnie jeśli sadzonka zmienia kolor to nie jest najlepszy znak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Już jednopędowa sadzonka ze zdrowym liściem może być wyzwaniem a taki kawałeczek pędu... Niby z oczkiem ale są jakieś granice... Sam niedawno zastanawiałem się nad zakupem pędu pink princess ale dałem sobie spokój - bo oczywiście - jak ci zgnije "no to trudno" - sprzedawca ostrzegał hehe. Zamówiłem inny filodendron yellow violin z innego sklepu - malucha. Wczoraj zobaczyłem na nim mikro pajęczynki gdy nadgniły listek odpadł (w ogóle go nie podlewałem) a zatem przędziorki już sobie w sklepie buszowały...
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z ogryzkiem

Post »

Ukorzeniałam ogryzki i czasem właśnie tak brązowiały nic się nie działo
Daj znać czy coś z tego wyszło
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Czy aby na pewno ukorzeniacz do półzdrewniałych (lub zielonych) wsypany i wymieszany dobrze z wodą nie przyspieszy ukorzeniania się sadzonki ciętej philodendrona? (miejsca cięć posypane węglem aktywnym). Przecież roślina w jakimś stopniu tą wodę pije. A w wodzie jest ukorzeniacz.

Widziałem na wiadomym portalu aukcyjnym 100ml ukorzeniacza za 12zł.... Nieźle... To się cenią eh.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Lepszy jest wg mnie Rhizotonic, sam wypróbowałem ale oprócz tego muszą być spełnione określone warunki: ciepło (mata grzewcza albo grzejnik) oraz wysoka wilgotność powietrza (zamknięty pojemnik). Sadzonki jeśli nie w wodzie, to można ukorzenić zarówno w w wilgotnym keramzycie albo spagnum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Zakupiłem Canna Rhizotonic stymulator wzrostu korzeni. Radzą by spryskiwać w miarę regularnie liście. A czy można po po prostu w tym trzymać te węzły philodendronów? Tzn rozpuścić rhizotonic w wodzie - sporządzić roztwór bodaj 1:250 i do tego te sadzonki? Czy ten preparat jest na pewno nieszkodliwy dla ludzi? Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Rhizotonic jest wyciągiem z alg, więc jest naturalny. Nie rozumiem zamierzasz go pić? :shock:

Preparat oczywiście można dodawać do wody, można też namoczyć w nim spagnum, odsączyć i na nim umieścić sadzonkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Przekonałem się na własnej skórze czym może skończyć się nieodpowiednie obchodzenie z różnymi preparatami do roślin oprysków odżywek itp. Tak więc po prostu pytam dla świętego spokoju. Mam też pytanie o toksyczność philodendronów, monster na człowieka - chodzi mi o to, że mam je w pomieszczeniu gdzie jednocześnie się śpi i ogólnie dużo przebywa. Długotrwały wpływ tych roślin na człowieka chyba nie był za bardzo badany. Tu nie chodzi o jedzenie, picie tego czy tamtego ale na poziomie cząsteczkowym roślina ee... "emituje" pewne cząstki w powietrze. Może przesadzam no ale tak jest....
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Ty tak serio? :shock: Ludzie, co Ty czytasz? :shock:
Cząstki w powietrzu
:;230

Polecam przestać czytać jakieś wyssane z palca bzdury i podejść bardziej naukowo do uprawy roślin.

Trzymanie jakichkolwiek roślin w pomieszczeniu w żadnym wypadku nie wpływa niekorzystnie dla człowieka, możesz trzymać ich nawet setkę.
Tak się składa, że rośliny oczyszczają powietrze z różnych toksyn, co zostało już dawno naukowo potwierdzone.

Jedynie to trzeba uważać w przypadku kotów, które lubią podgryzać rośliny i w takiej sytuacji lepiej nie trzymać np Filodendronów. I tylko z takiego powodu.


Szczerze mówiąc, jestem na forum od dawna, ale jesteś pierwszą osobą, która w tej sekcji która zadała takie dziwne pytania. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - przycinanie/rozmnażanie

Post »

Skoro są rośliny, które nam pomagają typu skrzydłokwiat czy sansevierie to mogą być też takie, które mogą szkodzić. :? Rozumiem, że nie ma takich roślin? Pominę już ew reakcje autoimmunologiczne organizmu, które mogą być różne na różne substancje...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”