Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Mam pytanie odnośnie ficusa elastica. Chcę rozkrzewić roślinkę, więc uciąłem
zdrewniały "pień" na wysokości powyżej 4 liścia. Obok dwóch najwyżej
położonych liści zaczynają wyrastać młode pędy - mają po 3, 4 małe listki.. Teraz nie wiem co robić, bo
chciałbym go jeszcze bardziej rozkrzewić, czyli "zmotywować" do wypuszczenia w
sumie 4 a nie 2 pędów.
Co mam robić? Czy odrywać (uszczykiwać) te pędy juz teraz z nadzieją, że przy
dwóch kolejnych liściach pojawią się nowe? Czy może poczekać, aż pędy te
wypuszczą listki (i ile) i dopiero wtedy uszczykiwać? I na jakim etapie uszczykiwać pędy? A może jak poobrywam, to nie dość, że inne nie wyrosną, to jeszcze te nie odbiją i będzie goły pień?

Oto i sprawca całego zamieszania: Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

By pobudzić fikusa bardziej do krzewienia trzeba na każdy kąt w którym wyrasta liść (poza miejscami gdzie już wybiły młode gałązki) kłaść cały czas mokre kulki z waty, wata nie może wysychać, wtedy wybudzisz uśpione oczka, nawet te na gołym pniu. :D
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

No i to jest spec, pierwszy raz o czymś takim słyszę. Zastosuję się do wskazówek i obaczym co będzie :) Dzięki
malutka33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2009, o 10:51

Post »

hej.mam problem z moim fikusem elastica.obecnie ma 1,5 wysokosci ale w ciagu zaledwie 2 miesiecy pogubil wszystkie dolne liscie :cry: :cry: zastanawialam sie czy dosadzic ew mniejsza rosline czy tez jest jakis sposob aby ten ''goly'' dol zaczal wypuszczac liscie.pozdrawiam
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Odpowiedź masz wyżej w wypowiedzi Czarodzieja. Mokre gaziki na śpiące oczka.
:D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
malutka33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2009, o 10:51

Post »

kati-1976 faktycznie :oops: :oops: Dzięki
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Chyba faktycznie zaczyna to działać. Porobiłem kulki z waty i poprzyklejałem je na oczkach, obwiązując taśmą klejącą do pieńka - tak, żeby niezbyt mocno wata przylegała i aby można było ja nasączać. Po niecałych dwóch tygodniach odwinałem te waciki aby sprawdzić i zdaje mi sie, że coś sie ruszyło. Wymieniłem waciki i znowu poprzyklejałem, nasaczam tak, aby cały zcas były mokre. Zobaczymy co będzie, kiedy odwine je za kilkanaście dni :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nic Ci się nie zdaje, oczka się wybudzają, jak zobaczysz że wybijają młode czubeczki z pękającej kory pnia na łączeniu z podstawą liścia waciki należy zdjąć by młoda gałązka miała dostęp światła. :wink:
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Minęło kilka miesięcy, moja roślinka wygląda teraz trochę inaczej, a to jeszcze nie koniec zmian. Właściwie z każdego kącika wypuszcza pędy, mam nadzieję, że przyszłe gałązki. A to ogromna zasługa Czarodzieja. Dzięki! :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Niesamowite :shock: :shock: :shock: :shock:
Prawdziwy czarodziej :!: :!: :!:
Chyba i ja tak zrobię :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

gostek125 cieszę się że jesteś zadowolony. Te wybijające czubeczki to oczywiście młode gałązki. :wink:
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

No, to prawdziwy Czarodziej. W necie szukałem bardzo długo informacji na temat rozkrzewiania fikusa i nic. Dopiero Czarodziej poradził co zrobić i zadziałało. Skąd ty w ogóle wiesz tyle o roślinach??? Jakaś specjalna szkoła? Bo wiesz chyba właściwie na każdy temat. Zadziwiające :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Cóż szkołę jaka kończyłem to Technologia żywności, rośliny i wiedza to pasja, własne doświadczenia i czytanie wielu, wielu książek i tak już od 16 lat. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”