Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Żółtek sobie zakwitł z jeszcze większą dozą różu niż w ubiegłych kwitnieniach. Od czego zależy zmienność koloru u tego samego krzaczka ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

W zależności od warunków, takich jak etap rozwoju np. przekwitanie, kwasowość gleby czy nasłonecznienie, kwiaty potrafią zmieniać swoją barwę. Na przykład żółte róże w dużym nasłonecznieniu przechodzą w rózowe; tak samo lekko różowe.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Kaktus Bożonarodzeniowy - Szlumbergera Buckleya (Grudnik)

Post »

Witam
Mam pytanka dotyczące właśnie grudnika Buckleya (nie mylić z pseudo grudnikami powszechnie spotykanymi w dzisiejszych sklepach).
Chce się dowiedzieć od kogoś kto jest w temacie czy ów grudnik występuje w dwóch odmiennych rodzajach kolorostycznych czerwonym i różowym czy nie?W necie znalazłem odnośnie koloru parę informacji z sobą sprzecznych właśnie że są dwa rodzaje koloru następne że taki grudnik ma kwiaty różowo-czerwone (wspólne) i następną że są one różowo-amarantowe(wspólne).Wie ktoś która wersja jest prawdziwa :) ?
Prawdopodobnie mam takiego grudnika ale niestety nawet nie wiem jaki ma kolor kwiatów bo ciągle zrzuca pąki(prawdopodobnie coś od różu).
Kolejne pytanie jest dlaczego właśnie zrzuca pąki ?Dodam że go nawet nie tykam jak już ma pąki :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktus Bożonarodzeniowy - Szlumbergera Buckleya (Grudnik)

Post »

KrystianPL pisze: Kolejne pytanie jest dlaczego właśnie zrzuca pąki? Dodam że go nawet nie tykam jak już ma pąki. :D
Np za suche powietrze, nieprawidłowe podlewanie, narażenie na przeciąg albo chłodne powietrze, stanowisko, itd.
Polecam również po prostu ten wątek, do którego przyniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Co do przeniesienia to sorki.Mimo wszystko miło by mi było gdyby ktoś odpowiedział na pierwszą część pytania.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Igala pisze:kwiaty potrafią zmieniać swoją barwę. Na przykład żółte róże w dużym nasłonecznieniu przechodzą w rózowe; tak samo lekko różowe.
Żółty grudnik zakwitł zimą z dozą różu, a latem ten sam krzaczek czystą cytrynową zółcią
Obrazek
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Udowodniono wplyw chłodu na pojawienie się różu u grudników, ale każda odmiana ma inny próg wrażliwości.

Moje okazy od 1 września stoją na parapecie za oknem, już widać małe pączki. Jeszcze kilka dni ciepła przed nami, potem zostaną wniesione do środka. Nie stosuję przesuszania, które u mnie zawiodło nie raz; po przeglądzie literatury okazuje się że ta metoda jest błędna - część roślin kwitnie w reakcji na stres. Kwitnienie grudnika zależy od temperatury i długości dnia, przy czym sztuczne oświetlenie pomieszczeń nocą zaburza proces, chyba że bardzo mocno obniżymy temperaturę (do maks 10-15 stopni), wtedy jest niezależne od długości dnia.
Najlepiej pozwolić im poprzebywać na zewnątrz, gdzie nocne spadki temperatury jesienią oraz dłuższe noce wywołają kwitnienie.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie mogę edytować poprzedniej wiadomości.
Cztery odmiany (Outono, Thor Freya, Thor Sophia i Salsa Dancer) zostały przeniesione do środka, na zewnątrz pozostały: Red Flame oraz dwie bez nazwy.

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Pytanie: czy z powodu zmiany warunków oświetleniowych nie zrzucą pąków kwiatowych? Podobno grudników, które mają pąki, nie można obracać względem słońca
Pozdrawiam
G.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie można, ale nie na tym etapie. Tu jeszcze pączki są małe.
Poza tym w doniczkach mam etykiety i pilnuje w okresie kwitnienia by doniczki stały zawsze tą samą stroną do światła.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witajcie.
Jednemu z czterech schlumbergera powoli żółkną wzdłuż środka ku brzegom pojedyncze szczytowe człony rośliny zachowując przy tym jędrność jak u zdrowych. Roślina 3 letnia umiarkowanie podlewana. Pozostałe sztuki bez zmian. Co jej dolega :?:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Na tym zdjęciu nic nie widać... Wrzuć lepsze zdjęcie i opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

nie ma za mokro?
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”