Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jest forma grzyba, rdza.

Z tego co widzę na jednym zdjęciu, standardowy błąd, zbyt zbite podłoże - efekt posadzenia do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i żwirku (w proporcji około 3:1).
Jak wygląda podlewanie? W okresie jesienno-zimowym wierzchnia warstwa podłoża powinna delikatnie przeschnąć.
Jak z temperaturą, nie była narażona o tej porze roku na niskie temperatury, otwarte/uchylone okno?

Na pewno trzeba przesadzić sprawdzając stan korzeni. Odciąć liście z plamami i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Drozdzowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lut 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej Norbert,

Dzięki za odpowiedz, dwa miesiace temu byla przesadzana do wiekszej doniczki do podloza ziemia/piasek/keramzyt w stosunku 3:1:1, czy w takim razie na nowo ją przesadzac? Nie zauwazylam wtedy problemu z korzeniami.
Miesiac temu przeszla przeprowadzkę, dobrze zabezpieczylam folia calosc przy przeniesieniu, temperatura w pokoju zazwyczaj ok 21/23 stopni, nie uchylam okna, podlewanie nieobfite raz na 1 lub 2 tygodnie, warstwa wierzchnia raczej sucha.

Znalazlam w domu 3 srodki grzybobojcze, czy ktorys z nich bedzie odpowiedni czy polecasz cos innego dla kluzji?
- agrecol, topsin m 500sc, do rozcienczenia
- target natural, miedzian extra 350sc, do rozcienczenia
- ekodarpol, biochron, gotowy do oprysku

Pozdrawiam
Drozdzowka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Gdzieś po "drodze" musiała załapać infekcję.
W takim razie pomiń przesadzenie i tylko odetnij chore liście i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Kup Topsin, zrób roztwór w stężeniu 1ml/litr wody. Oprysk zrób w formie mgiełki.


Ps. Proszę używać wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Drozdzowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lut 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak zrobię, bardzo dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
Drozdzowka
craew28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2021, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć jak mogę "uleczyć" swoją Clusie ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 1 mar 2021, o 16:51 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Za duże zdjęcie, zmniejszyłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No i?

A coś więcej, warunki uprawy, pielęgnacji, czy mamy zgadywać?

Na pewno podłoże do wymiany, rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Doniczka z odpływem ma stać na podstawce, a nie być włożona do ciasnej osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
craew28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2021, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewana raz na tydzień, nawóz odstawiony na zime, ziemia do roślin zielonych Compo Sana, okno północne. Nie wiem co jeszcze mogę dodać
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Podlewanie zbyt często. Nie podlewamy roślin cyklicznie co do dnia, to kolejny błąd.
Kluzję podlewamy wtedy, kiedy całkowicie przeschnie podłoże.

2. Stanowisko powinno być słoneczne, północna wystawa odpada.

3. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 2 :1.

Czyli do przesadzenia, zmiany podlewania, stanowiska. Na koniec możesz zrobić oprysk Bioseptem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
craew28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2021, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki wielkie za pomoc :) Zrobię co napisałeś mam nadzieję , że odżyje.
Grzybu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2021, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum. Po przesadzeniu mojej kluzji w marcu zaczęły żółknąć jej dwa liście a na łodydze pojawiać się plamami od dołu "zdrewnienie".

Zrobiłem dwa tygodnie temu oprysk topsinem i wydawało się, że rozwój ustał ale teraz żółkną kolejne liście.

Nie znalazłem żadnych szkodników poza paroma ziemiórkami z którymi walczę w mieszkaniu.

Próbować dalej z opryskami na grzyba?

Roślina w doniczce na podstawce, parapet południowo - zachodni. Podłoże uniwersalne (albo do palm) z perlitem 1 do 3. Podlewanie co tydzień-dwa (zależy jak schnie).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Szczerze mówiąc, jak przyjrzeć się Twojej kluzji nie widzę specjalnie nic niepokojącego. Podłoże, podlewanie (podłoże powinno całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlaniem) jak i stanowisko jest w porządku.

Drewnienie od dołu łodygi jest w przypadku tej rośliny naturalne. W naturze to są krzewa, a nawet drzewa.
Dlatego od dołu stopniowo gubi liście, które wpierw żółkną a potem odpadają i w ten sposób tworzy się pień.
Pojedyncze plamki na liściach nie muszą zawsze wskazywać choroby grzybowej. Mogą powstać wskutek uszkodzeń mechanicznych, inwazji szkodników, czy są czasami pierwszym objawem przelania. To ostatnie jednak raczej możemy wykluczyć.
To co widać na zdjęciu czwartym, to są uszkodzenia mechaniczne. Liść można uszkodzić podczas przesadzania albo liść sam czasami pęka podczas jego rozwijania. Pęknięcia z czasem zabliźniają się tworząc korkowacenie.

W zasadzie to pozostaje tutaj jedynie kwestia nawożenia, od kwietnia do jesieni powinieneś nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych co drugie, trzecie podlewanie, możesz połową zalecanej dawki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grzybu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2021, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Musze przyznać że nieco mnie uspokoiłeś.
Samo zdrewnienie łodygi cały czas wydawało mi się dość
naturalnie wyglądające ale widywałem większe kluzje w sklepach z zieloną łodygą, więc nie byłem pewien. Żółknące liście zdarzają mi się czasem z samego stresu po przesadzeniu.

Obawiałem się tylko tych narostow na liściach ale rzeczywiście teoria o mechanicznych uszkodzeniach ma sens.
Grzybu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2021, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie,

Niestety po chwilowej poprawie moja kluzja znów ma problemy. Wypuściła latem nową parę liści z każdej gałązki jednak odrazu rozwijały się z kropkami jak na zdjęciach. Z początku myślałem że to rdza sugerując się wyglądem niektórych i zastosowałem oprysk topsinem ale teraz zastanawiam się czy nie są to tarczniki.

Większość liści ma wypukłe, twarde kropki a roślina traci turgor i wyraźnie blednie. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie oprysk na tarczniki i wycięcie wszystkich zainfekowanych liści?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”