Kalanchoe - problemy w uprawie (choroby, szkodniki)

Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Dziś będę pryskać kwiatki, które jeszcze nie zaatakowały przędziorki, ale mają ziemiórki (w poprzednim poście źle si wyraziłam). W sklepie polecono mi Karate i Substral. Przesadzę je do nowego podłoża.
Te kwiatki, które wcześniej pryskałam Magusem zostawię dziś w spokoju, bo chcę ponownie opryskać je magusem. oprysk ograniczył populację przędziorka, ale jak pajęczynki były tak są, tylko jest ich mniej. Envidoru nigdzie nie mogłam kupić, ale rozglądam się za nim.


--- 31 mar 2017, o 16:22 ---

Uważnie obserwowałam starą ziemię wytrzepaną z doniczek i nie znalazłam żadnego żyjątka. Zdziwiłam się trochę, bo te z kwiatków, które są zaatakowane przez przędziorki są przedmiotem zainteresowania ziemiórek, które latają wokół nich. Codziennie zabijam jedną lub dwie muszki. Jednak cieszę się z takiego obrotu sprawy.
Awatar użytkownika
Zupa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 mar 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Witajcie,

mam problem z mojim Kalanchoe - chodzi mi o te kropki i dziwne przebarwienia na liściach. Czy jestescie w stanie go zdiagnozować?
Kwiatek wypuszcza nowe liście, nawet kwitnie, ale chciałabym go zabrać do domu ( obecnie mieszka w biurze) i boję się, że to jakaś jednostka chorobowa.
Będę wdzięczna za pomoc. :wink:

Obrazek
Obrazek
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Hej wszystkim, przejrzałam cały wątek ale nie udało mi się znaleźć przyczyny dla moich problemów z kalanchoe więc zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Przesyłam zdjęcia dwóch roślinek. Na pierwszej kalanchoe pod spodem liści pojawia się zmiana, wierzch jest zdrowy. Na żyworódce zmiany wydać na wierzchniej warstwie.Co to jest?


https://imagizer.imageshack.com/img924/3852/kMVwK5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/8503/cDD8dt.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/26/8RgAq5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/1712/ocUXyC.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9950/epqVd5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/2047/Vyjdn2.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/9227/MLbTHI.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/97/pivjiv.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Są 3 opcje:
1. Wełnowce - jak dotkniesz zmian będą lepkie w dotyku,
2. Wytrącające się sole wapnia - efekt podlewania zbyt twardą wodą oraz za często - tutaj wpływ może mieć również nieprawidłowe podłoże - posadzenie do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
3. Pleśń, lub jakieś inne zmiany grzybowe.

Po zdjęciach widzę na pewno nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie zbyt twardą wodą - charakterystyczny osad na brzegu doniczki.
Podlewasz wodą prosto z kranu?
Jeśli odstaną, trzeba ją wstępnie przegotować albo używać przefiltrowanej, oczywiście najlepsza będzie deszczówka, chyba że mieszkasz na terenie mocno zurbanizowanym albo uprzemysłowionym. Jeśli nie wiesz jaką twardą wodę masz w kranie, wystarczy jak w Google wpiszesz frazę: "swoją miejscowość jakość wody". Każdy dostawca wody musi zamieszczać co jakiś czas parametry dostarczanej wody.
Skala twardości wody:

Lp. Stopień twardości wody [mg CaCO3/dm3]
1 Woda bardzo miękka < 100
2 Woda miękka 100?200
3 Woda średnio twarda: 200?350
4 Woda twarda: 350?550
5 Woda bardzo twarda: > 550
Kalanchoe podlewamy dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarne łodygi

Post »

Witam, na co choruje kwiat kalanchoe gdy czernieja my łodygi? Tak od dołu od ziemi czernieja, czarno-szare części łodygi sa morke łamliwe, a brązowe części suche i tez łamliwe.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Przelana, nieprawidłowe podłoże oraz zbyt częste podlewanie.
Roślina nadaje się już na śmietnik.

PS. Na tym forum przed założeniem nowego wątku korzystamy z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alexmultipass
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2020, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Witajcie
Proszę pomóżcie, jestem zielona w sprawach roślin, dopiero się uczę
Czy moja kalanchoe jest przelana czy ma za sucho czy to choroba? Bardzo długo wyglądała dobrze, aż nagle zaskoczyły mnie liście od dołu.
Dostałam ją zimą, chciałam ją przesadzić do normalnej doniczki wiosną, ale się zagapiłam. Czy mogę zrobić to teraz czy czekać do kolejnej wiosny? Czym nawozić i czy mogę zacząć teraz? Fot korzeni po dość długim okresie niepodlewania.
Mam dziwne wrażenie, że ubyło ziemi w tej doniczce sklepowej.... i zaczęła się nawet wywracać....

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. O podłożu masz w wątku, poczytaj ostatnie kilka stron.
Trzeba oczyścić dokładnie bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdzić stan korzeni. Jeśli się przewraca to być może doszło do uszkodzenia korzeni, wskutek trzymania w podłożu produkcyjnym oraz zbyt częstym podlewaniu.
Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem. Kolejne podlania, jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Nawozisz regularnie dopiero po upływie około 3 tygodni od przesadzenia mineralnym nawozem do roślin kwitnących albo sukulentów co drugie podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Dzięki norbert76. Sprawdziłam wodę i mam miękką aczkolwiek na doniczkach z czasem i tak powstaje osad mimo, że podlewam odstaną wodą. :( Mieszkam w dużym mieście, więc deszczówki nie zbiorę. Zmiany nie były lepkie więc zostaje opcja numer 3 - roślinka poszła do kosza bo chemii na grzyba do żyworówdki nie chciałam używać. Zła ziemia - rozumiem że chodzi o to że bez dodatku perlitu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o wodę, to nie musi być koniecznie deszczówka, która zresztą w warunkach miejskich albo uprzemysłowionych i tak średnio by się nadawała. Proponuję mieszać pół na pół wodę destylowaną z odstaną albo trochę więcej zabawy, kupujesz worek torfu i jakiś mały lniany woreczek. Torf wsypujesz do woreczka, namaczasz w wiadrze wody, odczekujesz dobę i masz bardzo dobrą wodę do podlewania.
Co do podłoża, to tak zawsze do ziemi trzeba dodać albo perlitu albo żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Witam :) , mam Kalanchoe już od dłuższego czasu, ale nie kwitnie już miesiąc(dokładnie nie pamiętam) albo dłużej..
Niektóre liście zaczęły żółknąć, wcześniej było ich więcej. Ziemia jest z wierzchu jakby sucha, ale od spodu wydaje się ciut wilgotna...
Nie wiem czy przelałem. Słyszałem, że trzeba przykrywać roślinę kartonikiem od 17:00 g do rana. ale nie robiłem tego :x

Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Podłoże powinno być mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu.
Trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.

W kwestii stymulowania kwitnienia mamy osobny wątek:
viewtopic.php?f=19&t=26636&hilit=Kalanchoe+stymulowanie

Ale faktycznie, żeby zainicjować kwitnienie musi być krótki dzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Albicja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 wrz 2020, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

kalanchoe szkodniki

Post »

Witam, mam duży problem z moimi kalanchoe. Szukałam pomocy, ale nie znalazłam może ktoś mógłby pomóc. Od jakiegoś czasu zauważyłam na wierzchu listków małe białe robaczki od spodu brązowe kropki. Teraz doszła jeszcze pajęczynka, pryskałam już ze trzy razy chemią a dokładnie polysectem i efektów brak. Może ktoś wie jak się tego pozbyć i uratować moje roślinki.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2020, o 15:25 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawna pisownia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”