Trzykrotka - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
trzola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

W poniedziałek zrobię zdjęcie obrazujące jej 'stanowisko przy' (mieszka z nami w pokoju w firmie). Przeciąg - bardzo być moze że ją dotkął, często otwieramy okno, a ona jest na linii okno-drzwi.
Eewa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lut 2013, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

ja też mam problem ze swoją trzykrotką- liście jej brązowieją , bardzo zmarniała - stoi przy oknie , ani nie zmarzła , normalnie ją podlewam - może to jakaś choroba?
trzola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

Obiecane zdjęcie. na wysokości okna prawego, w odległości 7 m są drzwi. Nie stoi w pełnym słońcu, bo przed oknem jest drzewo. Zresztą teraz nie ma słońca. Powietrze raczej nie jest suche, bo koło draceny mamy miskę z wodą, żeby dracenie nie było za sucho.
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

trzola jak z podłożem, jaka ma ta trzykrotka ziemię, kiedy była przesadzana, posadzona w jakie podłoże, jak z drenażem w doniczce? Jaką wodą podlewasz? Jaka ilością? Na ziemię czy na podstawek? Zrób zdjęcie z widokiem na ziemię w doniczce. :wink:
trzola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

Ziemia - zwykła, uniwersalna do roślin doniczkowych.
Przesadzana była około 2 lat temu.
Drenażu nie ma.
Woda z kranu. Nic nie wiadomo o miękkości.
Podlewania ok. 1 szklanki, może trochę mniej. Podlewanie na ziemię, nie na podstawkę. Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: trzykrotka choruje

Post »

Zasolone podłoże, zmień ziemię na nową, doniczkę na minimalnie większą, podlewanie wodą przegotowaną i odstaną o temp. pokojowej, co 14 zasilanie nawozem dla zielonych. :wink:
RobertB
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 mar 2012, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka choruje

Post »

Obrazek

A tutaj moja przypadłość.... :( czy ktoś wie co to może być? :shock:
Uprawiam trzykrotki od kilku lat i zawsze jedynym problemem było to, że zbyt szybko się rozrastały dlatego co 1-2 lata ucinam sobie sadzonki, ukorzeniam w wodzie, sadzę na nowo a stare rośliny całkowicie wyrzucam.
Tym razem jednak około miesiąc po posadzeniu kiedy rośliny zaczęły się już ładnie zagęszczać zauwazyłem, że na coraz większej liczbie liści pojawiły się jakieś takie dziwne żłobienia... jakby wklęsłości.. mam nadzieję, że widać je na zdjęciu.. Do tego liście z tymi wklęsłościami zaczynają zasychać.. A na dodatek widzę, że część liści ma dziwny okrągły kształt nietypowy dla trzykrotki, ale to akurat myślę, nie ma żadnego związku.. Bardziej zależy mi na odpowiedzi na pytanie czy to jakiś szkodnik czy jak :?:
Jakiś czas temu były duże upały a moje trzykrotki stoją na parapecie od strony wschodniej, ale widzę, że te porażenia występują także na młodych liściach a ostatnio już takich upałów nie było...

Rośliny posadziłem w uniwersalnej ziemi ze sklepu
Podlewam wodą przegotowaną
podlewam 1-2razy w tyg kiedy tylko gleba lekko przeschnie

Help... :!:
Awatar użytkownika
osiemgroszy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 sty 2015, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trzykrotka- problem

Post »

Witam serdecznie,
Czy będzie ktoś tak uprzejmy i podejmie się analizy z czego taki wygląd może wynikać? Przesuszona??? przelana?
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Zadając takie pytania trzeba od razu podać dokładne warunki uprawy i pielęgnacji. To tak jakby lekarz po samym zdjęciu miał stwierdzić co dolega pacjentowi...
Oprócz podłoża, podaj podlewanie, odległość od okna, nawożenie i etc, czy doniczka wsadzona do osłonki czy roślina posadzona bezpośrednio do niej?

Patrząc na roślinę, to najlepiej jak poucinasz wierzchołki i porobisz sadzonki, wsadzając do wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry. Dostałam odczepke trzykrotki i rośnie sobie nawet ładnie ale zauważyłam że dwa nowe listki zgnily...


Obrazek


Nie wiem co zrobiłam źle. Podlewam ją jak ziemia przeschnie. Zraszam ją raz albo dwa razy dziennie. Roslinka stoi raz na parapecie poludniowym A raz na północnym. W tej chwili znowu na południowym. Wilgotność powietrza 50-60 proc. Teraz nie wiem co robić aby się nie zniszczyła..przesadzić znowu ?

Teraz zimą w wielu doniczkach pojawia mi się biały nalot z pleśni. Możliwe że do jej doniczki włożyłam pałeczkę grzybobojcza ale w tej chwili nie pamiętam czy tak było.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Popełniasz same błędy i to przy kolejnych roślinach te same...

Przypominam, że roślin się nie spryskuje wodą, bo to pierwszy krok do załapania infekcji grzybowej.
Ponadto nie przestawiamy roślin tu i tam, wybierasz jedno ostateczne stanowisko.
Podłoże musi być przepuszczalne, dotyczy to wszystkich roślin doniczkowych. Czyli mieszanka ziemi i żwirku.
Jeśli pojawia się pleśń, to właśnie masz zbyt zbite podłoże oraz można dodać słabą cyrkulację powietrza.
Trzykrotkę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Do przesadzenia, sprawdź stan korzeni i na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Hmm kwiatami zajmuje się dopiero od miesiąca :( wcześniej nie miałam żadnych kwiatów bo się balam właśnie takich sytuacji. I dlatego robię te same błędy. Jutro dojdzie mi perlit więc wymieszam ziemie z perlitem i korą dla storczyków. A mogę użyć tej ziemi w której ona jest ? Mam nadzieje że to pomoże.. A co zrobić z tymi dwoma listeczkami? Mam je odciąć ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Liście: suche, żółte, a co najważniejsze zgniłe odcinasz od razu.

Ziemię zawsze wymieniamy na świeżą, nie używamy starej bo mogą być w niej różne patogeny, które mogą sprzyjać pojawieniu się różnych chorób.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”