Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Witam, mam pachire 1.5 roku rosła jak szalona od kilku miesięcy zasychają końcówki, ma plamy na liściach i przestała rosnąć, brak szkodników, korzenie tez sprawdzone wszystko w porządku, ktoś coś?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Grzyb. Odetnij chore fragmenty i zrób oprysk Topsinem.
Była przesadzana po zakupie? Jeśli tak, to do jakiego podłoża? Doniczka stoi na podstawce?
Stoi blisko okna?
Kiedy podlewasz?

Edit:
Spryskujesz często liście?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Była przesadzona po zakupie, na dnie doniczki keramzyt, nie stoi na podstawce, w razie czego woda moze wypłynąć do osłonki ale nigdy aż tak jej nie podlewałam, po zakupie była dlugo podlewana średnio raz na tydzień po jakimś czasie zaczęłam ją podlewać jak przeschnie (więc nie wiem czy nie za mało, na niektórych liściach zasychają końcówki ), stoi jakieś 1.5- 2 m od okna od zakupu w tym samym miejscu, zawsze nawoziłam ją pałeczkami i służyło jej to, raz podkusiło mnie i podlałam ją odżywka jak inne rośliny i po jakimś czasie zżółkł jedn liść i odpad, to było około 4-5 miesięcy temu, nie opryskuj liści
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma stać na podstawce, żeby podłoże szybko przesychało, a do korzeni docierało powietrze. Takich warunków nie będzie miało w osłonce.
Stanowisko za daleko od okna, zwłaszcza o tej porze roku. Im mniej światła tym słabiej przeprowadzany jest proces fotosyntezy, tym wolniej przeprowadzana jest transpiracja, tym łatwiej o choroby grzybowe.
Postaw blisko okna.
Podłoże musi być mieszanką ziemi i rozluźniacza, najlepiej żwirku kwarcowego w proporcji około 3:1. Jeśli nie masz, warto zmienić podłoże.
Nawóz w pałeczkach nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszy jest nawóz mineralny w płynie, który lepiej jest dawkowany. Nie wiem, jaką konkretnie nawóz zastosowałaś, ale zżółkniecie liścia to mógł być tylko zbieg okoliczności.

Końcówki liści mogą obsychać z powodu zbyt suchego powietrza w okresie grzewczym, dobrze jest zainwestować w nawilżacz powietrza. W przypadku Twojej Pachiry widzę tzw. mokre zmiany, czyli grzyb.

Większość błędów uprawowych wychodzi właśnie teraz, kiedy są gorsze warunki niż w okresie wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Danielowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 gru 2021, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pachira - usychające liście

Post »

Witam !

Od pewnego czasu coś niedobrego zaczyna się dziać z moją pachirą :( Została kupiona w lutym zeszłego roku i do jesieni rosła bardzo pięknie bez żadnych problemów. Zwiekszyła swoją objętość dość pokaźnie, niestety od miesiąca lub dwóch liścię zaczeły jej usychać i brązowieć. Roślinę przesadziłem około 4 miesiące temu z mniejszej doniczki w której została zakupiona. Uzupełniłem doniczkę suchą ziemią do sukulentów ? Nie znam się kompletnie na kwiatach, ktoś mi to doradził :P Roślina stoi przy dużym oknie, lecz nie dostaje nigdy bezpośrednio promieni słonecznych. Wilgotność w mieszkaniu na poziomie 50/55% a temperatura okolo 22 stopnie. Załacząm zdjęcia i bardzo będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę :) :) :) :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira - usychające liście

Post »

viewtopic.php?f=19&t=8207&hilit=Pachira , polecam go wpierw poczytać. :)

Znajdziesz wszystkie odpowiedzi, zarówno pod kątem podłoża, a także również że nie wsadza się doniczki do osłonki, bo utrudnia się dostęp powietrza do korzeni i podłoże wolniej przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Darhia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sty 2022, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy pachire można doświetlać?
Mam dość ciemne mieszkanie i jak w lato sobie pachira dobrze radziła, tak od jesieni słabnie. Doświetlać, czy poczekać do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W zasadzie prawie każdą roślinę można, a część nawet potrzeba doświetlać jeśli masz ciemne stanowisko.

viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anaria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2022, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira - problemy

Post »

Moja pachira niedawno zgubiła wszystkie liście. Ostatnio ją odrobinę przycięłam, ale nie widzę, żeby jakkolwiek rosła. Czy mogę ją jeszcze uratować? Podlewana jest co tydzień, stoi około metr od okna (wschodniego). Jest jeszcze mała, załączam zdjęcie.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira - problemy

Post »

W czym ona rośnie, w samym keramzycie i osłonce? To raczej nie uprawa w hydro? W takiej sytuacji powinna rosnąć w doniczce z odpływem i w normalnym podłożu (mieszance ziemi i perlitu/żwirku) - keramzyt dajemy jako drenaż i stać na podstawce. Wschodnia wystawa to parapet.
Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. W przypadku Pachiry wierzchnia warstwa podłoża powinna w okresie jesienno-zimowym wystarczająco przeschnąć.

Odbić być może odbije, ale tylko wtedy jeśli zapewnisz prawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anaria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2022, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośnie w ziemi przykrytej keramzytem. W osłonce, teraz bym już jej nie posadziła się ten sposób, jednak dostałam ją "w spadku". Bardzo dziękuję. Z tego co wiem, perlit mogę zastąpić keramzytem? Aktualnie nim dysponuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim odpływ musi być i doniczka na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże mogło szybciej przesychać. Keramzyt z wierzchu zbędny. Ziemię oczywiście lepiej wymieszać z perlitem tak około 2:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drakoo320
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 lut 2022, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,
od jakiegoś czasu coś nie dobrego dzieje się z moja pachirką, liście zaczęły jej odpadać miałem ją w małej doniczce w której ją kupiłem, więc postanowiłem ją przesadzić jakiś miesiąc temu. Teraz znajduje się w zwykłej docznice ogrodniczej z dziurkami na podstawce, ma warstwę drenażu z keramzytu, podłoże wymieszane z perlitem. Ale nadal umiera, początkowo miała 5 pędów głównych tych grubych zdrewniałych, 2 już zgniły zrobiły się miękkie i odpadły, może ją przelewałem? podlewam ją raz na tydzień w okresie zimowym. Stoi przy samym oknie, ale od strony północnej. Kupiłem nawóz do roślin zielonych który niby zapobiega żółknięciu liści, nie wiem czy to coś da... Co może być z nią nie tak?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”