Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Już Ci opisałem gdzie leży problem, nie tylko ziemiórki. Na ziemiórki najlepszy Nemycel, ale dobrze jest wymienić podłoże na przepuszczalne i sprawdzić stan korzeni. Do tego dobrać doniczkę pod wielkość bryły korzeniowej.

W każdym razie problem leży po stronie fizjologicznej czyli nieprawidłowa gospodarka wodna, w dodatku na liściach widać oparzenia słoneczne. W przypadku Pachiry nie powinna być narażona na bezpośrednie promienie słoneczne.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Powinieneś regularnie przycinać, zwłaszcza na wiosnę.

Teraz pozostaje delikatnie wbić kijek w podłoże i przywiązać sznurkiem oba pędy.

Polecam w kwestii prawidłowej uprawy poczytać ten wątek, skoro przez ten czas gubiła w większej ilości liście.
Podejrzewam nieprawidłowe podłoże, bez dodatku rozluźniacza, a doniczka ma w ogóle odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Buczko_7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sie 2021, o 05:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira wyrastające z pnia odnogi

Post »

Witam. Słabo się znam na sprawach ogrodniczych i dlatego piszę na tym forum... Chciałbym się dowiedzieć czy mam poucinać wyrastające z pnia mojej pachiry nowe odnogi z liściami, czy mam to zostawić i niech sobie rośnie...?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odrosty niczemu nie przeszkadzają, to zależy jaki chcesz mieć pokrój rośliny albo w formie krzaka albo drzewka.

Na marginesie pytanie, doniczka ma odpływ? Bo nie widzę podstawki pod pojemnikiem? Czy doniczka wsadzona do osłonki?
Roślina powinna być posadzona do doniczki z odpływem i stać na podstawce. To pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć. Mam problem ze swoja pachira. Mam dwie i obie mają takie same objawy.. Czy ktoś wie o czym świadczą takie objawy ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No dobra, opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, bo inaczej to będzie wróżenie z fusów. Oszczędzimy w ten sposób sobie czasu. :wink:

A więc, stanowisko - jak daleko od okna, podłoże - kiedy był przesadzany, nawożenie (jakim konkretnie nawozem, jak często), podlewanie, etc.
Przed odpowiedzią sprawdź jeszcze stan korzeni. Czy liście żółkną pojedynczo raz na jakiś czas czy w większej ilości?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stoją tak metr od okna południowego... Podlewam rzadko bo jedna ju z przelałam i zgnila. Podlewam raz na dwa, trzy tygodnie. Mialy przedziorka więc robilam oprysk. Nawóz rzadko głównie biohumusem albo nawozem do roślin zielonych. Mają temperature jakieś 22 stopni około..przesadzane były kilka miesięcy temu :) mają ziemię o jakiej pisałeś. Przepuszczalna wymieszaną że zwirem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok., nawóz raczej tylko mineralny co 2 tygodnie w okresie wegetacji. Możesz jeszcze pociągnąć z nim gdzieś do połowy października, potem do wiosny raz w miesiącu.
A jeszcze napisz mi, jak często żółkną liście, czy jest to proces pojedynczo raz na jakiś czas, czy w większej ilości w krótszym okresie czasu?

Pachira to drzewo, więc raz na jakiś czas może naturalnie zrzucać najstarsze liście, które wcześniej będą żółknąć. Prawidłowy proces to, jak napisałem wcześniej jeden, dwa liście na jakiś czas.
Natomiast jeśli proces zaczął zachodzić od jakiegoś czasu w większej ilości, a wykluczyć można przelanie, to przyczyn można szukać w nieregularnym nawożeniu albo użyciu zbyt słabego nawozu. Biohumus jest za słaby na takie rośliny jak Pachira, bo stężenie składników odżywczych jest śladowe w porównaniu do mineralnego nawozu.
Reszta, patrząc z opisu wygląda w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia96
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 wrz 2021, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć :)
Od kwietnia jestem posiadaczką pachiry wodnej. Znalazłam ją na śmietniku... Miała 5 pni z czego 3 były zgnite więc je uciełam. Liście były stare, na zewnętrznej części brązowe. Ziemia była w dobry stanie, bez żadnych robali czy grzybków. Od maja pięknie zaczęła mi rosnąć. Bardzo się ucieszyłam z tego faktu. Natomiast później stare liście zaczęły lekko żółknięc, brązowieć i opadać. Skończyło się na tym że wszystkie stare liście opadły w bardzo krótkim czasie i tylko nowe zostały. Myślałam że to będzie koniec problemów. Latem pachira wybiła z dołu bujnymi liści. Świetnie to wyglądało. U góry natomiast już przestała rosnąć. Zauważyłam małe latające muszki. Okazało się że ziemiórki zaatakowały. 2 lepy wystarczyły mi na 3 tygodnie. Było ich mnóstwo. Jakiś tydzień temu ponownie liście zaczęły lekko żółknąć, brązowieć i opadać ( 5 liści na tydzień). Podkreślę że to były liście z góry, te które u rosły w maju/czerwca. Pachira stoim przy oknie, ma rozproszone światło, podlewam ją jak przeschnie. Ma obok podstawkę z wodą. Wilgotność powietrza w pokoju to od 50% do 60%. Raz po raz zraszam. Czy te problemy mogą sprawiać ziemiórki czy jednak źle jest pielęgnowana?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, standardowe błędy uprawowe.

1. Po pierwsze podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 2:1 i drenaż z keramzytu. Do korzeni ma docierać powietrze.
2. Po drugie nie spryskujemy często wodą, bo co to niby miałoby dać? Na pewno nic dobrego. Przede wszystkim to szok dla rośliny trzymanej w mieszkaniu gdzie nie ma normalnej cyrkulacji powietrza jak na zewnątrz, do tego jest możliwość powstania plam i ryzyko załapania infekcji grzybowej.
3. Na ziemiórki to nie tylko lepy, bo one wyłapują jedynie osobniki dorosłe. Bardziej szkodliwe są larwy które żerują w ziemi. Na nie trzeba kupić Nemycel.
Jednak wpierw trzeba zacząć od wymiany podłoża. W ten sposób nie tylko zapewnisz o wiele lepszą przepuszczalność, ale również pozbędziesz się części larw. Oczywiście dobrze jest się pozbyć możliwie jak najwięcej starego podłoża.
Po przesadzeniu podaj Nemycel.

Sprawdź jeszcze używając szkła powiększającego czy na liściach ( z obu stron) nic się nie rusza. Ślady na tym żółtym liściu mogą wskazywać żerowanie przędziorków albo wciornastków.

Przestaw roślinę bezpośrednio przed okno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
shannyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 paź 2021, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, czy moglibyscie mi pomoc z moja pachirą? wlosy z glowy juz rwe... Wydaje mi sie, ze mogla miec za mokro, do tej pory trzymala sie dzielnie, podlewalam ja niecalym litrem 2x w tygodniu srednio, ostatnio w ogole mniej... przesadzilam do tej ziemi wczoraj... i stoi przy oknie w swietle rozproszonym od stronny dzeinnej
Przy przesadzaniu widzialam ze miala sporo korzeni i ziemia i korzenie byly wilgotne... bardziej niz nowa ziemia. zastanawialam sie czy jej nie zostawic bez ziemi na noc... Nie widzialam nic zgnilego, ale moze nie umiem tego rozpoznac, to duza roslina, wszystko robilam sama podnoszac jedna reka a druga otrzepujac ziemie... dlugo i delikatnie az zostala cienka siateczka korzeni, ktorych bylo duzo... i niewiele ziemi. Zraszałam czasem wodą, postawiłam ostatnio koło niej nawilżacz żeby mieć pewność, że ma dobrze i pokazywał między 42 a 60%, chyba dlatego, że ludzie kaloryfery powłączali właśnie i zaczął szaleć... Liscie potrafia zzolknac i opasc w 2 dni, wiec to chyba przelanie? Najpierw zolkly wolniej, moze dolalam ktoregos razu niepotrzebnie...
Tu wiecej o tym co kupilam. Od wczoraj nie podlewalam, bo ziemia kupiona tez byla wilgotna, wiec daje temu czas. Co moge zrobic jeszcze? Podrosla mi od kiedy ja mam ze trzy pieterka, mam ja od wiosny, jest z Ikei. Dodalam jej nawozu uniwersalnego na wiosne w postaci kuleczek, ktore byly do wczoraj, nawet dodalam ostatnio wiecej choc jesien juz... ale po przesadzeniu juz sobie darowalam, bo wiem, ze nie powinnam. Zalaczam zdjecia w ten sposob, bo nie umiem tu zaladowac... https://www.dropbox.com/sh/bk4l2sad0o5e ... 1IsIa?dl=0 fotosik mi je dziwnie przekreca ale tez probowalam https://www.fotosik.pl/u/shannyn/album/2555957
Bardzo prosze o pomoc :(
Ponizej opis ziemi:
Oferowane podłoże to wzorowo skomponowana mieszanka zapewniająca idealne warunki dla systemu korzeniowego Twoich roślin.
Podłoże to przeznaczone jest dla roślin preferujących stałą wilgotność gleby ale jednocześnie nietolerujących nadmiaru i zastoju wody.

Są to rośliny takie jak: Monstera, Syngonium, Philodendron, Calathea, Epipremnum, Alokazja, Zamiokulkas, Pilea i wiele winnych.
Wersja PREMIUM, która wzbogacona jest o węgiel aktywny, worm casting, grzyby mikoryzowe i te rodzaju Trichoderma.
Worm Casting dostarcza niezbędnych dla rośliny składników odżywczych.
Węgiel aktywny zapewnia odpowiednią równowagę biologiczną podłoża i chroni przed bakteriami.
Grzyby mikoryzowe i Trichoderma wchodzą w symbiozę z systemem korzeniowym zwiększając tym samym ich zdolność na wchłanianie składników odżywczych.

Skład:
Torf sphagnowy (wysoki, kwaśny)
Zrębki kokosowe
Perlit
Torf kokosowy
Kora piniowa
Keramzyt
Worm casting
Węgiel aktywny
Mikoryza, Trichoderma
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dużo informacji masz już w wątku.

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, jeśli podlewałaś zbyt często przy produkcyjnym podłożu to po prostu przelalaś.

Nawożenie: żadnych kulek, pałeczek, itp. Nawozimy nawozem mineralnym w płynie, co 2 tygodnie w okresie wegetacji, w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.

Forma warkocza jest nienaturalna, a co się z tym wiąże z czasem w miarę wzrostu poszczególnych pni, część może obumrzeć - po prostu w tej formie zaduszają się wskutek zwiększania średnicy i naciskania na siebie.

Podlewanie dwa razy w tygodniu było za często. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Osłonka do wywalenia, doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże mogło szybciej przesychać.

Żółknięcie pojedynczych liści raz na jakiś czas jest normalnym zjawiskiem, jeśli żółkną częściej w większej ilości to problem może leżeć w nieprawidłowym podlewaniu, zbyt ciemnym stanowisku z dala od okna, nieprawidłowym nawożeniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej shannyn :wit
Prosimy o poprawną pisownię na forum.
Oszczędź nam pracy.
Do tego zobowiązuje nas również regulamin § 3.2
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=29351
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”