Juka choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
martolka111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2020, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka karolinska choroba

Post »

Dzień dobry.
Około 1.5 miesiąca temu kupiłam juke karolińska i zasadziłem ja w bardzo dużej donicy. W zasadzie to jest kilka juk, bo u podstawy wyrastają nowe. Juka nie była jakoś super zadbana, miała przesuszone niektóre liście i żółte końcówki, możliwe że już wtedy była chora. Obcięłam te zniszczone liście albo koncowki ale juka ewidentnie po jakimś czasie choruje. Liście mają brązowe plamy z żółtą obwódką a podstawa juki chyba brązowieje. Zrobiłam kilka razy oprysk TELDOR500 na grzyba ale nic nie daje, podejrzewam fytoftoroze ale nie znam się. Załączam zdjęcia, może ktoś pomoże :(
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby

Post »

Nie każdy preparat grzybobójczy ma szerokie spektrum działania. Teldor, tego co sprawdziłem zwalcza szarą pleśń, a nie fytoftyrozę. Jednak jak dla mnie to raczej antraknoza.
Kup Topsin i nim zrób oprysk. Oprócz tego najbardziej zarażone liście odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
JolantaKasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2021, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka uschnięte koncówki liści

Post »

Witam,
Moja juka ma suche końcówki od dawna. Odcięłam je dziś i zamierzam spryskać Agricolle natural na grzyby. Juka była przesadzona miesiąc temu. Jest podlewana raz w tygodniu ale po sprawdzeniu podłoża, nie zalana. Doniczka z odpływem na dnie osłonki keramzyt z woda aby miała wilgotność na zewnątrz. Stanowisko słoneczne okno od zachodu.


Obrazek

Obrazek

Prosze o pomoc, co to może być i czy mój plan jest ok?

Pozdrawiam
Jola
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby

Post »

Cóż, same błędy.

Przede wszystkim podłoże do wymiany. Nie sadzimy roślin do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza, czyli żwirku, perlitu, itp. Podłoże do juki musi być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza w proporcji około 2 l:1, na dno drenaż z keramzytu. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.

O teraz pytanie, co ma dać keramzyt wsypany do osłonki i w nią wciśnięta doniczka?
Jak mają oddychać korzenie?
Osłonka do wyrzucenia. Keramzyt dajesz jedynie jako drenaż. Doniczkę stawiasz na podstawce.

Na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Poodcinaj na razie wszystkie chore końcówki liści aż do zdrowej tkanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
niewiemandrzej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2021, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka zachorowała, pomóżcie proszę w diagnozie

Post »

Hej, Juka sprawia wrażenie "zwiędłej" Liscie są zwiniete w rulon, przesadzilam ją bo myslalam ze została przelana, po przesadzeniu nie podlewalam przez tydzien juki. Sprawia wrazenie pustej w środku, a jak dotykam łodygi przy liściach jest jakby mokra i miękka od środka. Da się uratować jeszcze jukę?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

Jak pień jest miękki to już niewiele można zrobić. Teoretycznie można byłoby odciąć górę i wsadzić do wody żeby ukorzenić, ale przekrój wtedy powinien być jasny, bez żadnych plam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
G90M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 wrz 2022, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co się dzieje z moją jukką?

Post »

Witam, mam problem z Juka. Czy mozecie mi powiedzieć, czy jest szansa ją od ratować?

Wszelkie porady mile widziane.
Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

No co? Zgniła, wskutek od nieprawidłowego podlewania po nieprawidłowe stanowisko. Dół do wywalenia, z górnej części można próbować zrobić sadzonki. Po odcięciu (tniesz powyżej przegnicia), przekrój powinien być jasny bez plam. Następnie wkładasz do wody.

Jukę trzymamy wyłącznie na słonecznym stanowisku czyli w przypadku małych parapet, a większe egzemplarze jak najbliżej okna.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, w okresie jesienno-zimowym raz na 3 - 4 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
G90M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 wrz 2022, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

A jakby skróci ten pień trochę, jest szansa że coś jeszcze z tej Juki będzie?

Juka kupiona w Ikea, wyglądała dość ładnie. W domu stała przy oknie w salonie. Po kilku tygodniach padła..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

A kiedy przesadziłeś i do czego konkretnie, do samej ziemi uniwersalnej prosto ze sklepu? Jak często podlewałeś - regularnie co do dnia? Jaka to wystawa? W oknie masz firanki?

Roślina została ewidentnie przelana.

Żeby coś było z rośliny matecznej, to pień musi być twardy, a korzenie w dobrym stanie. Ponadto dopóki nie wypuści nowych przyrostów, zakładając że dwa powyższe warunki są spełnione, trzeba bardzo delikatnie podchodzić z podlewaniem.

Ps. Nie wiem po co podajesz źródło zakupu, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Obstawiam, że jak kupiłeś była w bardzo dobrym stanie, a reszta to tylko Twoje błędy uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PrzeMil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sty 2023, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

Pomocy!

Juka choruje tak od kilku miesięcy. Zgubiła już trochę lisci. Środek jest prawie goły. Jedna łodyga żółknie mocno, inna się trzyma, ale jak pojawiają się kowe liście to pokrywają się nalotem białym i na koniec schna.. pytanie co robić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ścięte liscie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

Przeczytać wątek przede wszystkim.

Doniczka do wymiany, to nie palma, sadzimy do normalnej doniczki czyli proporcjonalnej, a nie takiej wysokiej... Poza tym musi być odpływ i stać na podstawce.
Podłoże bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza w proporcji około 2:1.
Podlewasz w okresie jesienno-zimowym sporadycznie, czyli raz co około 3 - 4 tygodnie.
Stanowisko wyłącznie przy słonecznym oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rolas87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2023, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka choroby,szkodniki

Post »

Witam chciała bym się upewnić że to juka a nie dracena 🤔 czy mogę ją wystawić do ogrodu jak tak to jakie stanowisko ?


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”