Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
toper-utl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sty 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Hej
Jako iż jestem nowy na forum, chciał bym serdecznie wszystkich powitać :)
Zalogowałem sie z podwodu przedłuzajacych sie problemów z jednym z moich cyklamenów. Uprawawiam go od ponad 15 lat, jednak w okresie ostatnich 6-ciu miesiecy zaczely pojawiac sie na starych lisciach oraz lodygach tych starych lisci brunatne elipytczne wybrzuszone plamki o wymiarach ok 1x2mm. Kwiaty sa czyste, mlode liscie rowniez. Ogolnie cyklamen dalej rosnie puszcza nowe pedy, liscie, kwiaty ale raczej jest cos nie tak, nigdy takich plam nie miał.
na razie ograniczyłem mu dostawy wody, nic wiecej nie robilem.
Prosze o porady jak go ratować, ponizej załączam zdjecia.
Pozdrawiam

http://imageshack.us/g/844/pict0001cz.jpg/
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Również serdecznie witamy :wit mam dwa typy: tarczniki albo wełnowce. Bardziej skłaniam się do tych pierwszych.
toper-utl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sty 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Dzięki "Ironia" za podpowiedz, faktycznie przegladajac siec sa duze szanse iz jest to wlasciwy trop, jakiś ratunek ??, jak wyczytałem zaleca sie mycie roztworem denatruratu lub plynu do naczyn, zawsze starałem sie trzymac te płyny zdala od kwiatow - wiec mam mieszane uczucia ........
Zastanawia mnie tylko jedno, sa to pasozyty, z tego co wyczytałem moga sie samodzielnie poruszac,, ale te moje wydaja sie byc nieruchome.... jak juz przycupnie na liscu w danym miejscu nie rusza sie nawet na krok.... to normalne w tym przypadku ?
Szkoda mi tego cyklamena , mam do niego duzy sentyment, a do tego super ładnie sie rozrasta.....
Moze uchlastac mu wszystko co nad ziemią ?
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

:wit To ewidentnie tarcznik. Te gady przysysają się do roślin i nie ruszają się ,ale oczywiście szkodzą. Po prostu usuń ich że tak powiem ręcznie, chemia nie musi być.Chyba że masz plagę.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
toper-utl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sty 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Chyba plaga niestety :( na samym poczatku zauwazyłem to na 2 lisciach, wtedy oba zostały usunięte, po okolo 2 tyg znow sie pojawilo i tak juz zostawilem do teraz. Obecnie jest na kazdym starym lisciu - zazwyczaj jakies 4-6 sztuk lisci i kilka-kilkanascie pasozytow na kazdym.
Może oczyścić bulwe ze starej ziemi, obciac wyszytko co "rosnie do góry" i wsadzic do nowej ziemi, doniczka do sterylizacji oczywiscie ?
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

W takim razie wyjścia dwa: lub wszystko obetniesz i przesadzisz, lub użyjesz chemię. Jeżeli cyklameny już przekwitły to uważam że najlepiej obciąć i odprawić na odpoczynek.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Hello jest tu ktoś? Mój przestał kwitnąć, rozumiem że podlewać teraz 1x na tydzień . Jak wszystkie liście zżółkną to wtedy przenieść go w tej ziemii do piwnicy? Zacznie się zimować?
fiolkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 paź 2017, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ślubne fiołki umierają :( HELP

Post »

Cześć,

liczę, że mnie wspomożecie w walce o fiołki :( Kwaitki w doniczkach były naszą ozdobą stołów na weseleu (16.09). Pomysł wydał mi się genialny - po co robić dekoracje z ciętych kwiatów i potem je wyrzucać, skoro można postawić piękne doniczki z pięknymi fiołkami, a potem zabrać je i cieszyć się ich widokiem w mieszkaniu. Oczywiście tak pięknie brzmiała tylko teoria, bo fiołki zaczęły mi w ekspresowym tempie umierać :(

Najgorsze jest to, że nie mogę zdiagnozować, co im jest: jedne trzymają się jeszcze dzielnie, inne zupełnie straciły wolę walki, a najgorsze jest to, że niektóre okazy zdają się przesuszone (suche liście) i przelane (dość wilgotna ziemia, zwiędnięte łodyżki) jednocześnie :(((((

Załączam fotki poglądowe, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Nie chciałbym ich stracić, bo miały być piękną pamiątką po naszym ślubie... :(




Obrazek

Obrazek

Obrazek



"Jak się tu wkleja zdjęcia" - poczytaj i poćwicz tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=14&t=62102/Adm. :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Faktycznie szkoda byłoby gdybyś je straciła :D :wit

Może sama dojdziesz do tego jak im pomóc i jak je dalej pielęgnować, po lekturze naszych dyskusji w n/w linku?
Najpierw trzeba poznać wymagania i warunki ich uprawy.

Na teraz,to tym marniejącym musisz wyrwać palcami pędy chorych liści u nasady bulwy.
A potem to już doczytaj...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10205

:wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Hej,
chciałabym zapytać jeszcze o cyklamena. Poprzedniego niestety utopiłam - za radą znalezioną w internecie usunęłam w tej sytuacji wszystkie padnięte liście, bulwę przesuszyłam 2 tygodnie, wsadziłam do nowej ziemi, no i czekam, czy nastąpi cud. Na razie nic.

Kupiłam jednak drugiego i bardzo nie chciałabym mu w ten sam sposób zaszkodzić. Doniczka ma wysokość 9 cm, w obwodzie jakieś 30. Ile wody potrzebuje mniej więcej i jak często, coby nie przedobrzyć? Podlałam go na podstawkę ostatnio w sobotę (tak z pół szklanki przegotowanej wody - oczywiście ostudzonej), po 20 minutach to, co zostało, wylałam. Wyglądało, że mu to pasuje, bo ślicznie pootwierały się pączki. Od tamtej pory codziennie macam ziemię i nawet dziś ostatnie, co bym o niej powiedziała, to to, że jest sucha. Nie jest już mocno wilgotna, ale powiedziałabym, że tak jeszcze odrobinkę jest. Tymczasem wczoraj zauważyłam, że 2 listki zrobiły się jaśniej zielone i wyglądają, jakby miały zamiar zżółknąć. I niektóre kwiatki zaczynają pochylać główki.
I jestem pogubiona, bo możliwe, że on już potrzebuje podlania, ale jeśli jednak nie? I znów zaszkodzę? Proszę o poradę.

Rozejrzałam się po forum i znalazłam, że "rośliny obficie kwitnące i ulistnione zaleca się podlewać dwa-trzy razy dziennie". Naprawdę? Aż tak często?

Doczytałam w wątku o azalii o patyczku - czyli jeśli będzie choc trochę wilgotny, fiołka jednak nie podlewać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Kompletne bzdury. Nie podlewa się roślin doniczkowych rosnących w mieszkaniu codziennie, a już na pewno nie ma na to wpływu kwitnienie.
Częstotliwość podlewania dostosowujesz pod konkretną roślinę, porę roku, warunki uprawy, jedne podlewasz rzadziej, inne częściej.
Jeśli chodzi o podlewanie cyklamenów i ich odpowiedniej pielęgnacji to po prostu przeczytaj ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Oke, przeczytam, ale o tym podlewaniu właśnie w bazie na tym forum znalazłam. Może tam miało "w tygodniu" być?

viewtopic.php?t=4111
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Być może to jakiś błąd. Z tego co mi wiadomo podlewanie cyklamenów jest podobne jak w przypadku uprawy fiołka afrykańskiego. Podłoże ok., w czasie kwitnienia powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Podlewając codziennie będzie mokre, bo nie zdąży nawet delikatnie przeschnąć. Kiedyś, kiedyś miałem cyklamena i podlewałem nie częściej niż bodajże raz w tygodniu większą ilością wody. Ważne żeby nie pozwolić w czasie kwitnienia przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi, bo wtedy może zrzucić kwiaty.
Aha i ważna uwaga, cyklameny lepiej podlewać od dołu czyli albo lejesz wodę na podstawkę albo wstawiasz do miseczki i nalewasz do niej wody - ja nalewałem nie więcej niż do połowy wysokości doniczki, można też nieco mniej. Tak zostawiasz na kilkanaście minut, powinno wystarczyć żeby roślina się opiła, wyciągasz żeby obciekło i stawiasz z powrotem na swoje stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”