Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

19 cm doniczka? To duża, możesz wrzucić zdjęcie jak to wygląda, jak duże są te rośliny? Epipremnum dopiero z wiekiem może mieć większy system korzeniowy. To może być zbyt duża doniczka na te rośliny.
Osobiście mam gdzieś po 3 w standardowej doniczce 12 cm. Raczej bym również nie sadził bym więcej niż tyle sztuk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Wrzucę fotkę jak będzie roślinka, dzięki za odpowiedzi :)

---26 mar 2021, o 13:45---

Obrazek

Takie coś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

I ta doniczka ma 19 cm? Nie wygląda na tyle. :wink:
Ale jeśli faktycznie to jest 19, a z tego co widzę to rośliny są małe, no to może być za duża.

Jeszcze jedno, z moich obserwacji 'Neon' rośnie dużo szybciej niż odmiany variegata i teraz pytanie czy ten pierwszy nie zdominuje pozostałe. Ja mam posadzone odmianę variegata osobno, variegata ze zwykłym zielonym oraz 'Neon' też z zielonym. Wszystkie variegata rosnę wolniej. Dlatego można założyć, że u Ciebie będzie podobnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

No ma, ma ;:108 Już się przyzwyczaiłam do ich rozmiarów, bo mam jeszcze 25. Na początku wydawały mi się przeogromne. Do tej 19 ostatnio się bananowiec nie zmieścił, musiałam mu dać 25 :shock: a jak wolna jakaś doniczka, to zaczynam kombinować. Eh. Wsadziłam, zaryzykuję. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Obrazek
Najwyżej n'joy pójdzie na dół, a neon na palik. Też może to fajnie wyglądać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Bardzo łatwo o przelanie epipremnum w tak dużej doniczce, znam to z własnego doświadczenia. Będziesz musiała delikatnie do tego podchodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dałam je do podłoża, w którym mam monstere. Myślę, że będzie ok. Neon dotarł do mnie tak podlany, że suszylam bryłę ręcznikami papierowymi. Mam nadzieję, że im nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podłoże ok., ale epipremnum preferuje ciasne doniczki. Im większa doniczka tym trudniej utrzymać prawidłową wilgotność podłoża.
Jeśli Neon przyszedł przelany, to tym bardziej powinien trafić do jednej dużo mniejszej doniczki. Inaczej ryzykujesz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za rady Norbert :)
Spróbuję, jak coś się będzie działo to najwyżej rozsadze do dwóch mniejszych. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Kontynuując ostatnią dyskusję postanowiłem udowodnić czym się kończy posadzenie do zbyt dużej doniczki.

Pacjent, Epipremnum N'Joy który co prawda z początku rósł całkiem nieźle w tej doniczce, ale z czasem zaczął stopniowo marnieć. Co prawda nie jakoś bardzo radykalnie, ale z początku wyglądał o wiele lepiej.
Ostatnio zauważyłem trochę za dużo zżółkłych liści, w związku z tym postanowiłem zajrzeć do korzeni. Podłoże było suche, bo go zawsze podlewałem rzadziej niż częściej pozwalając na przeschnięcie podłoża, ale najwidoczniej może było zbyt rzadko. Jednak stan korzeni jest w porządku, tylko jak pisałem wcześniej epipremnum nie ma zbyt dużego systemu korzeniowego, a zwłaszcza odmiany variegata. Może bierze się z tego, że są to odmiany bardziej kompaktowe od zwykłego zielonego Aureum.
Na początek zdjęcie podeschniętych trochę liści - jedna roślina poszła do śmietnika. Pozostały dwie i przy okazji odkryłem, że epipremnum powypuszczały z pędów nadziemne odrosty.

Obrazek

Obrazek

Tutaj mamy porównanie wielkości doniczki do wielkości bryły korzeniowej i wymiar samej doniczki:

Obrazek

Obrazek


A tutaj docelowa doniczka w rozmiarze 12 cm, zwężająca się jeszcze w dół. Widać, że teraz doniczka jest teraz prawidłowo dopasowana:

Obrazek

Obrazek

I efekt końcowy, epipremnum ma trochę zbyt małe liście, więc z formy zwisającej puściłem je na drabinkę.

Obrazek

Obrazek


Podsumowując, nawet mając doświadczenie w uprawie roślin, można popełniać błędy i jednocześnie w zbyt dużej doniczce trudno o właściwe nawodnienie podłoża, a w konsekwencji samej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Super, dzięki za wyczerpujące info i zdjęcia. Inaczej wygląda teoria, a inaczej jak faktycznie zobaczy się co tam siedzi w środku. Zastanawiam się nad wyciągnięciem n'joy do mniejszej doniczki bez palika. Z tego co widzę nie jest jakiś oszałamiająco szybko rosnący. Tylko myślę gdzie go postawić. Na komodzie przy oknie po południu mam sporo słońca, nie spali go? W tej doniczce, co jest na zdjęciu, zostawię 5 sadzonek neona. Trochę ich już zdążyłam rozdać od wczoraj :roll:

Swoją drogą... Jak Ty to robisz, że mieścisz te wszystkie zieleniny? ;:180
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

N'Joy jak wszystkie odmiany variegata, są wrażliwe na ostre słońce. Ja mam wschodnią wystawę, więc generalnie nie mam z tym problemu. W przypadku opcji zachodniej nie mówiąc o południowej dałbym poza działanie promieni słonecznych.
Co do uprawy, dotychczas rósł swobodnie zwisający, ale jak inne epipremnum lepiej powinien rosnąć mając podpórkę, czyli palik albo drabinka. Wtedy powinien wypuszczać większe liście.

Ps. To jest kwestia kreatywności w wykorzystaniu przestrzeni, którą opanowałem chyba prawie perfekcyjnie. :wink: :;230
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Wybacz prywatę - dużo łącznie doniczek masz w mieszkaniu? U mnie na małej powierzchni mam tylko dwa parapety, więc kombinuję ;:173
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Trzymając się po części w temacie wątku, Epipremnum mam marne tylko 4 doniczki co stanowi około 2% całości kolekcji. ;:224 :wink: Myślę już nad innymi gatunkami epipremnum, gdyż to bardzo łatwe w uprawie rośliny. Żeby dobrze rosły wymagają tylko przepuszczalnego podłoża oraz niedopuszczania do zalegania wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”