Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Chodziło mi, czy jest właściwie przepuszczalne. Z Twojego opisu wynika, że tak jest, więc faktycznie można z przesadzeniem poczekać do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mam problem z nasionami...

4 odmiany radośnie kiełkują, zielenią się i w ogóle robią się śliczne... a nasionka z 1 odmiany uparcie 1-2 dni po wyłożeniu na płatek higieniczny zaczynają pleśnieć, a po dotknięciu zamieniają się w papkę :( . Macie jakieś pomysły co mogę zrobić? Po za zwaleniem wszystkiego na wiek nasion i wysłaniem wiadomości do sprzedawcy :roll: .


A tak swoją drogą zdejmujecie z siewek łuskę nasienną czy czekacie aż sama spadnie?
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Niewiele można zrobić- jeśli inne kiełkują a te jedne nie to niestety wina nasion i tyle :)
Ja gdy siałem zdejmowałem łuskę gdy było widać już korzonek bo sadzone z łuską czasem miały problem z samodzielnym jej zrzuceniem.
Pozdrawiam Robert
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Czyli jednak... rozmowa ze sprzedawcą mnie nie minie :roll: . Pozostaje mi cieszyć się z pozostałych odmian... i cieszyć jeszcze bardziej, że nie zamówiłam wszystkich nasion z jednej odmiany :wink: .


A łuskami byłam ciekawa - ogarniałam dzisiaj nasionka (pierwsze podlewanie ;:oj ), niektóre miały ciągle "czapkę". Tzn. wykiełkowały ślicznie, mają mini łodyżki, tylko na samym czubeczku ciągle wisiała łuska. Odpadała po dotknięciu (absolutnie bez szarpania sieweczek!), więc gdzie się dało tam pościągałam. Pod spodem u wszystkich maluchów widać mniejsze lub większe liścienie.
pat0ll
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 sty 2021, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wysiałem dzisiaj nasiona o których wspominałem w poprzednim poście. Rozmiar nasion które dostałem był bardzo mocno zróżnicowany - chude, grube, małe, duże. Ciekawe jestem co z tego wyjdzie. Poszły do ogrzewania i oświetlenia w miejsce w którym utrzymuję stałą temperaturę i wilgotność. Po wykiełkowaniu (jeśli nasionka wzejdą) pochwałę się jak rosną :)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 4 lut 2021, o 00:01 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Na tym forum mamy dwa aktywne wątki poświęcone Adenium, jeden dotyczy roślin dorosłych, drugi wysiewu. Przyniosłem i zmoderowałem pod kątem temat tego wątku.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mój "roczniaczek" też już startuje z listkami powoli. Nawet przeżyliśmy pierwsze podlewanie (poczekałam aż brzuszek będzie miękki i zacznie się lekko marszczyć + tydzień z powodu przesadzania - nawet jeden listek nie przywiędł). Podejrzewam, że na ponowną radość patrzenia jak w parę godzin mój roślinek pije wodę poczekam sobie jakiś miesiąc :;230 .



U mnie ruszyło już przynajmniej jedno nasionko z każdej odmiany (nawet pechowa Fragrand Star, gdzie 2 nasionka się rozciapciały)! Obecnie na 15 nasionek (3 nasionka x 5 odmian) mam 9 maluchów na etapie od "widać kiełek" do "chyba pierwsze listki zaczynają rosnąć", 4 nasionka niezdecydowane (namokły, nie puszczają kiełka, nie gniją - daję im czas) oraz 2 nasionka zgnite. Nasiona wysiewam po 1 z każdej odmiany w każdą sobotę.

Całość stoi na parapecie południo-wschodnim, dodatkowo jest doświetlana żarówką (tutejsza pogoda jest raczej... pochmurna) o mocy 1000 lumenów.
pat0ll
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 sty 2021, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Moje nasiona zaczęły wschodzie już po 2 dniach od wysiania. Dzisiaj (4 dni od siewu) wyglądają już tak jak na zdjęciach poniżej. Wyrosły różnej wielkości, jedne są dość duże, inne malutkie. Trafił się też jeden bez liścieni i zakładami, że niestety nie będzie się rozwijał poprawnie. Ogólnie jestem zadowolony z kiełkowania, na ten moment oznaki życia dało jakieś 90% nasion. Warunki w jakich u mnie kiełkują to 30*C temperatura powietrza i 28*C temperatura podłoża, przez cały czas utrzymywane są na równym poziomie.

Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

U tego bez liścieni zależy czy ma stożek wzrostu. Miałem kiedyś takiego i wypuścił ze środka malutkie listki, tyle że wolniej od innych. Potem już rósł normalnie. Łodyga ma chlorofil więc roślinka nią też coś tam asymiluje.
Pozdrawiam Robert
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

U mnie kiełkują w (niestety) trochę niższej temperaturze - około 25 stopni. Może mieć to duży wpływ na kiełkowanie, bo mam sukces w około 60%, chociaż podejrzewam, że z co najmniej jednej odmiany mam starsze nasiona :roll: .

Też mam takiego bezliścieniowego maluszka, chociaż to akurat w pełni moja wina - jakimś cudem dałam radę urwać mu liścienie przy zdejmowaniu łuski nasiennej ;:223 . Na szczęście czubek wzrostu przeżył, widzę, że powolutku zaczynają rosnąć tam listki (obecnie mają mooooże 1 mm)! Cieszą mnie niezmiernie, bo miałam wyrzuty sumienia przez tego biedaka :oops: .
pat0ll
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 sty 2021, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Witajcie, wrzucam moją tygodniową aktualizację. Mogę podsumować efekty wysiewu (z których jestem dość zadowolony).
Wysiałem 33 nasionka, wzeszło 29 roślin z czego 26 rozwija się poprawnie i głównie na nich będę się skupiał.

@Robert40 wspominałeś w poprzednim wpisie o adenium które wzeszło u mnie bez liścieni - miałeś rację, kaudeks ładnie się rozwinął, pociemniał, a na wierzchu widzę zalążek pierwszych liści właściwych, więc adenium bardzo ładnie się rozwija. Swoją droga jest to adenium, które na ten moment wykształciło jeden z najgrubszych kaudeksów spośród roślin, które u mnie wyrosły.

Siewki rozwijają się bardzo różnie, największe z nich mają aktualnie około 3cm wysokości, najniższe około 1cm. Jedne mają uformowane fajne grubiutkie kaudeksy, inne rosną cienkie jak zapałki. Wszystkie siewki mają u mnie zapewnione jednakowe warunki wzrostu.

Po tygodniu od wykiełkowania kilka z nich zaczyna wykształcać już pierwsze liście właściwe, więc zakładam, że jak na razie bardzo ładnie i szybko rosną (wysiew 3.02; pierwsze kiełkowanie 07.02; aktualne zdjęcia 14.02).



Obrazek


Obrazek

Obrazek
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przepiękne sieweczki ;:oj

U mnie też maleństwa ślicznie rosną - "najstarszy" grubas ma już liście właściwe! 2 siewki prawie nie wykształciły korzenia, tylko takie malutki kikutki 2 mm, nie mam pojęcia dlaczego (zorientowałam się bo w obu przypadkach siewka leżała na ziemi, zamiast się podnieś). Pierwszą z nich podparłam lekko kamykami i chyba to jej wystarczyło - w dalszym ciągu ładnie się rozwija. Drugą przyuważyłam dopiero wczoraj, więc zobaczymy czy jej też się uda.

Niestety, straty mam ciut większe, chociaż w dalszym ciągu nie jakieś przerażająco duże. Na 20 nasion (jeszcze 10 do wysiania, wysiewam po 5 tygodniowo) mam 15 roślinek. W dalszym ciągu obwiniam o to nasiona - w takich samych warunkach jedna odmiana kiełkuje w 100%, z innej mam dopiero 1 roślinkę (ale mam przynajmniej po 1 roślince z każdej odmiany).
pat0ll
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 sty 2021, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

@Majajka wrzucisz zdjęcia swoich siewek? Super by było gdybyś przy każdym z nich dopisała przynajmniej orientacyjną datę wysiewu. Piszesz o odmian owych nasionach - siałaś A.Obesum czy może A.Arabicum? Gdzie kupiłaś nasiona, w Polsce czy może ściągałaś z zagranicy?
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Jak w końcu zbiorę się w sobie i stoczę walkę z aparatem... zrzuceniem fotek na komputer... i wrzuceniem ich w internet... to zdjęcia wstawię. Chociaż nie ukrywam, jest to jedno z najbardziej znienawidzonych przeze mnie zajęć :oops: .


Moje maluchy mają różne daty siewu - robię sobie eksperyment (bo mi się nudzi :oops: ) i wysiewam po 1 nasionku z każdej odmiany (czyli łącznie 5 nasionek) raz w tygodniu. Zaczęłam miesiąc temu, na waciki zawędrowała właśnie 5 partia. Bardzo mnie ciekawi, czy będzie jakaś widoczna różnica w ilości wschodów lub wzroście roślin, zwłaszcza między 1 i 6 (ostatnią, do wysiania za tydzień) partią.

Nasionka nie-sprowadziłam zza granicy. Ja za granicą mieszkam :lol: . Kupowałam w angielskim sklepie zmoderowano - regulamin/N. . Sprzedają tam nasiona odmianowych roślin zapylonych przez tą samą odmianę. Takie rozwiązanie nie gwarantuje, że dzieciaki powtórzą cechy rodziców, ale zwiększa szansę na ciekawe kwiaty. Temat lekko genetyczny, jak chcecie to mogę rozwijać - kocham genetykę nad życie ;:224 .

Nasiona wybrałam odmian:
-Fragrant Star (kiełkuje najgorzej, mam tylko jedną roślinkę tej odmiany)
-Double Yellow Sunrise
-The Peach
-Quattro Dark Lord (na razie kiełkuje w 100%)
-Snow Queen

Już sam fakt różnego kiełkowania daje mi nadzieję, że nasiona faktycznie pochodzą z różnych roślin... bo mimo wszystko jestem dość nieufna i liczę się z faktem, że mogę wylądować z bandą "dzikusków" :wink: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”