Bananowiec-jak uratować

Rośliny doniczkowe
dziurawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 gru 2018, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

Dobry,

Historia moja jest nastepujaca.
Bananowca mam od jakis 2 miesiecy.
Bo przyniesieniu do domu, od razu przesadzilam. Doniczka o pokaznych rozmiarach.

Podlewalam, tak, zebymial wilgotno, namietnie spryskiwalam liscie, rozmawialismy. Z perspektywy czasu, wydaje mi sie, ze moglo mnie troche poniesc jeśli chodzi o wode...
Wypuscil 3 liscie, jeden za drugim. Bylismy w siodmym niebie.

Jakies 3 tygodnie temu opuscilam dom na tydzien, wiec i lisci nie spryskiwalam. Nagle, wzrost sie zatrzymal doslownie w trakcie wypyszczania nowego liscia, a stare, wczesniej pieknie zielone liscie, zaczely zolknac i schnac.

Dalam jesc (piewszy raz). Nie pomoglo. Dalam ziemi przeschnac troche, proces zolkniecia spowolnil sie, na 2 dni niestety. Spryskalam liscie woda, od razu sie podniosly.

Pomyslalabym, wrzuc na luz, jest zima, przyjdzie wiosna, to odrosnie.
Problem w tym... ze mam takie same zmiany na wszystkich moich roslinach.
Powinnam wrzucic na luz z podlewaniem? Czy cos nas zaatakowalo?

jeśli chodzi o bananowca, mam wyciagac i sprawdzac czy korzenie nie plesnieja, czy zostawic w spokoju? Uciac schnace liscie, czy zostawic w spokoju?




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym forum piszemy poprawnie po polsku i używamy wszystkich polskich liter/mod.
Adriana45098
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2021, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

Witam,

Bananowiec ma prawie rok. Ostatnio liście zaczęły marnieć. Opadają i żółkną, później usychają. Natomiast stałe wyrastają nowe, zdrowe liście. Czy roślina noże być przelana? Czy może ma za mało wody...? :( Do tej pory nie było żadnych problemów.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

A kiedy był przesadzony? Nawozisz go? Bananowce są bardzo "żarłoczne", potrzebują dużo słońca, wody i dużo nawozu. No i dość sporą donicę. Gdzie stoi roślina?
analrozpruwacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 wrz 2021, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój bananowiec chyba umiera pomocy.

Post »

Witam, posiadam bananowca muse ensete glaucum (banan śnieżny). Wykiełkował mi na początku stycznia tego roku aktualnie ma ponad 50cm wysokości może więcej nie jestem w stanie określić, jakiś miesiąc temu z foliowca wsadziłem go na piwnice pod okno, liście w bananowcu zaczęły schnąć aż dziś gdy wróciłem po tygodniu wygląda to bardzo tragicznie. Dodam że temperatura w nocy w mojej piwnicy to kilka stopni. Co mam zrobić aby go uratować jeśli to możliwe. Widzę że też gdzie niegdzie przy uciętych liściach gnije czy może wysuszenie całej kłody suszarką by pomogło? Jestem pewien że to wina osoby która się nim opiekowała podczas mojej nieobecności bo banan ma mokro a uprzedzałem żeby go nie podlewać. Pomocy nie chcę tracić 8 miesięcy pracy. Myślałem też żeby go ściąć trochę wyżej i może jakoś by odżył, tak czy siak czekam na wasze opinie.

Zdjęcia bananowca: https://imgur.com/a/BiSpa8F
Z góry przepraszam administracje że nie dodałem zdjęć przez hostingi ale niestety nie miałem jak.

Pozdrawiam.
Kuper136
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lut 2022, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Musa acuminata połamany

Post »

Witam
Jak w temacie. Wczoraj mój cudowny kot zrzucił mi doniczkę z Musa acuminata ( bananowcem karłowatym) na podłogę. Bananowiec całkowicie połamany. Obciąłem całą roślinę pozostawiając jeden przetrwały liść dolny. Czy jest szansa ze odrośnie? Dodam ze obciąłem na równo całą nibylodyge nożem. Czy może zamiast z głównej rośliny wyjdzie jakaś mała sadzonka obok? Szkoda mi go strasznie, bo hodowany od nasiona. Jakieś porady?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

Bananowce normalnie rozmnażają się poprzez odrosty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kuper136
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lut 2022, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

Ja wiem, że tak się rozmnażają tylko roślina miała maksymalnie rok od nasiona, nie miała jeszcze małych. Czy po tym jak się połamała mogą wyrosnąć?
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 804
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Bananowiec-jak uratować

Post »

Myślę, że nie będzie problemu.
Mój bananowiec został "niechcący" zasuszony. Obciąłem górę i normalnie go zacząłem podlewać. Po czasie z boku zaczęły wyrastać młode odrosty.
pozdrawiam,
Tomek
KOGUCIO_1977
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lip 2023, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chory bananowiec

Post »

Obrazek

Moj bananowiec prawie wszystkie liscie ma w polowie brazowe - czy mozna go uratowac?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”