Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wracam i pewnie to nie możliwe ale postaram się obalić mity, które tu panują.

Stwierdziłem, że nie ma na co czekać i kupiłem żarówkę Sansi 36W.
Stanowisko strelicji to kąt oddalony od okna ok. 4m, więc można przyjąć brak światła dziennego.

Mija miesiąc naświetlania i efekty są następujące.
- 3 nowe łodygi - w miedzy czasie rozwinęły się dwa liście które długo nie mogły się rozwinąć
- Liście które są bezpośrednio pod żarówką wyraźnie rośną w stronę światła - jeden z nich wygląda wręcz nienaturalnie, liść jest stary i mały natomiast jego łodyga urosła ok 35cm i dalej rośnie w rośnie w stronę żarówki.
- Wyższe liście, których nie obejmuje żarówka kładą się w stronę okna.

Efekty widać gołym okiem mimo, że 36W miało być zbyt mało. Najlepiej wydana kasa na roślinę.
Bardzo profi do tematu podszedł 5ynTaX, którego pozdrawiam :wit
Korci mnie żeby wyrzeźbić coś z taśmy led typowo do roślin i sprawdzić efekty.


@Senior, z tego co się dowiedziałem to barwa nas zupełnie nie interesuje. Być może 10K ma odpowiednie widmo ale żaden producent oświetlenia dla roślin nie podaje informacji o brawie
Interesuje nas widmo czyli ile mamy światła czerwonego i niebieskiego, oraz poziom światła najczęściej wyrażony w ppfd.
Z poziomem światła pomoże ta stronka https://www.houseplantjournal.com/brigh ... -by-plant/ - mamy tutaj informację o zapotrzebowaniu roślin na światło. Do tego aplikacja Photone i możemy amatorsko coś tam ocenić.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

MichalSz ten temat jest molestowany od wielu lat, że aż nie chce mi się pisać. Jeżeli chodzi o temperaturę barwową to na profesjonalnych lampach produkcji np. niemieckiej, japońskiej było na opakowaniu wyraźnie napisane jaka jest jej wartość. Oprócz tego na opakowaniu był narysowany wykres widmowy. Można było zobaczyć gdzie przypadają maksima, 400-520 nm niebieskie i 610-720 nm czerwone. Bardzo dużą rolę odgrywa również moc lampy co wiąże się z ilością lumenów.
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czy możesz podać nazwy producentów o których piszesz?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Niestety nie pamiętam już nazw firm produkujących te lampy. Przeszedłem na chińskie żarówki które u mnie zdają egzamin. Robiłem z nimi wiele prób np. z drzewkami cytrusowymi. Jak wiemy cytrusy przebywające w zimie w temperaturze ok. 25 stopni zgubią wszystkie liście i mają marne szanse na przeżycie.
Ja podczas zimy trzymałem je w tak wysokiej temperaturze i doświetlałem chińskimi led grow. Rośliny normalnie rosły. Robiłem wiele prób z innymi wrażliwymi na brak światła roślinami w garażu w całkowitych ciemnościach.
Tak wyglądały cytrusy podczas zimowej próby

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Tutaj tylko warto dodać, że takie fioletowe światło jest męczące dla wzroku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Norbert jest wręcz szkodliwe. Do doświetlania roślin mam osobny pokój.
finszel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 maja 2021, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dzień dobry,

proszę o pomoc w sprawie doboru lampy do doświetlania Fikus tępy (Ficus microcarpa 'Moclame') około 120 cm aktualnie. Lampa najlepieju na statywie. Poniżej wstawiam dwa odnośniki czy byłby to dobry wybór. W sprawach doświetlania jestem kompletnym laikiem.
A możne lepiej kupić specjalną duża pojedynczą żarówkę i statyw? ile razy w tygodniu doświetlać roślinę?
Z góry dziękuje za podpowiedzi !

- Lampa LED - 4 x do wzrostu roślin 80LED TIMER
- Lampa stojąca GROW do uprawy roślin Mr.Light 82 30 W

https://allegro.pl/oferta/4glowa-lampa- ... 4291fbf951


Pozdrawiam !
Początkujący:)!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Na pewno żadna z tych dwóch, różowe/fioletowe światło jest szkodliwe dla wzroku.

Fikusy nie potrzebują specjalnie doświetlania jeśli przez cały rok zapewnisz stanowisko blisko okna. Jeśli nie masz takiego, czyli masz dostępne dalej od okna, to wystarczy doświetlać lampami z białymi LED-ami, np. poszukaj belka oświetleniowa LED (belkę możesz powiesić zarówno poziomo nad rośliną, albo pionowo mocując na jakimś statywie) o temperaturze barwowej między około 4000k, a 6500K. Drugim parametrem jest ilość lumenów, która powinna być powyżej około tysiąca lm - im więcej tym lepiej.
Czas doświetlania to nie ileś razy w tygodniu, tylko 7 dni w tygodniu po około 10 - 12 godzin dziennie zwłaszcza, albo przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.
W okresie letnim doświetlanie jest w przypadku tej rośliny zbędne, chyba że jak napisałem na wstępie, masz miejsce na roślinę dalej od okna albo masz powiedzmy północną wystawę.

Resztę znajdziesz w wątku, wystarczy jak przeczytasz ostatnie kilka, kilkanaście stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jako że zbliżają się jesienne krótkie ciemne dni postanowiłem zakupić lampę do doświetlania i w związku z tym pytanie: czy jest jakaś odległość poniżej której nie może stać ta lampa aby nie poparzyła roślinek? Czy w przypadku lamp taki problem nie istnieje?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czytałeś wpierw wątek? W wątku masz wszystko opisane, czym się kierować i itd.

Przede wszystkim ta lampa, co wrzuciłeś zdjęcie jest mało, że daje ograniczone spektrum światła, bo rośliny wykorzystują pełne, nie tylko barwę czerwoną i niebieską, a ponadto fioletowe światło jest niezdrowe i męczące dla ludzkiego wzroku.
Kolejna sprawa, moc tych lamp jest przesadzona, a same parametry dość ograniczone - sprawdziłem na aukcji.
Te chińskie lampy nie nadają się do niczego.
Z tańszej opcji już lepiej wybrać żarówki/świetlówki LED z białym światłem albo z pełnym spektrum, ale tutaj niższa cena = wątpliwa jakość.


Generalnie odległość między lampą, a górną częścią rośliny nie powinna być większa niż około 25cm, ale... to zależy od mocy lampy, od danego gatunku rośliny, itd. Umieszczając lampę nad roślinami, bliżej jej dajesz rośliny światłolubne, a nieco dalej o mniejszych wymaganiach świetlnych.
Dlatego radzę poczytać wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Witam mam kolejny problem... Zakupiłem listwy led do doświetlania roślin kolor "biały zimny". Dopiero po moim zapytaniu sprzedawca podał do wiadomości, że ponoć mają 6500 kelwinów. Mam w domu żarówki led i listwy led o tych parametrach tj 6500K i światło jest śnieżnobiałe ew lekko trupioblade ale w życiu nie takie jak na zdjęciach, które zamieszczam. Proszę zerknijcie i dajcie znać o co tu chodzi? Myślę, że aparat dość dobrze ujął ten kolor na zdjęciach. Może w rzeczywistości jest odrobinę mniej "fioletowo" ale zapewniam, że mocna barwa fioletu jest obecna... Ile to może mieć kelwinów tak na prawdę i czy jest w ogóle sens tym doświetlać rośliny? Zawsze mogę zwrócić listwy a potencjalne sprawdzenie jak pod tym światłem się czują rośliny potrwa pewnie co najmniej 2 miesiące... Listwy 3 x po 180cm łącznie 27 wat byłoby rozmieszczone na powierzchni 1,8m x 1m. Niestety wydaje się to być dużym rozczarowaniem... (Światło powiedziałbym, że może słabe nie jest ale fajerwerków nie ma. Chciałem nimi doświetlać philodendrony)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Osobiście bym je zwrócił i poszukał u innego sprzedawcy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Przeczytałam wątek i w głowie mi się namieszało od sprzecznych wiadomości.
Nawet te same osoby piszące w 2013 r już co innego piszą w 2022 r.
Moja Faucaria bez dodatkowego oświetlenia b. słabo kwitnie, pąki przekwitają zanim całkowicie rozkwitną. Zaczęłam doświetlać żarówką LED 880 lm 3000 K i widzę znaczną poprawę. Wystarczyło 3 dni i rozkwitły 3 kwiatki. Zastanawiam się, czy ilość lumenów jest wystarczająca - zaznaczam, że żarówka umieszczona jest 5 cm nad rośliną.
Znów dochodzę do wniosków, że tylko własne doświadczenia czegoś nas nauczą.
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”