Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
doro_ta90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 lut 2021, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Na razie wypieram fakt, że to może być początek końca i nadal wierzę, że damy radę.

Dziękuję bardzo za pomoc. Zrobię zalecane przez Ciebie zabiegi i zobaczymy :)
teska00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 gru 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Cześć wszystkim. Potrzebuję pomocy. Zakupiłam wczoraj medinille. W domu okazało się że jest strasznie przelana. Wyciągnęłam z doniczki na ręczniki papierowe.Boje się ruszać bryły, posiada dwa kwiatostany. Czytałam żeby nie przesadzać, dopiero po przekwitnięciu. Co z nią robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Jak jest mocno przelana to trzeba interweniować nawet w czasie kwitnienia i wybierając mniejsze zło.
Podłoże do Medinila powinno być bardzo przepuszczalne, może być xxxmieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Na razie niech postoi na papierowym ręczniku i niech podłoże przeschnie. Potem będzie łatwiej nieco rozluźnić bryłę korzeniową zanim posadzisz do nowego podłoża. Pamiętaj żeby doniczka stała na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Cześć, mam pytanie odnośnie kwiatka w temacie jakiś czas temu dostaliśmy go w prezencie przez dwa tygodnie było z nim wszystko dobrze miał jednego ładnego pąka z paroma kwiatami, ale po dwóch może trzech tygodniach zrzucił od dołu parę kwiatków, została sama łodyga z jednym kolorowym kwiatem. Dzisiaj ten jeden pąk całkowicie odpadał rozumiem że wszystko przekwitlo i to jest naturalna kolej rzeczy.
Z tego co wyczytałem to muszę teraz zrobić kwiatkowi reset czyli trochę chłodniejsze miejsce z dostępem do światła,tylko o ile troszkę chłodniejsze miejsce się znajdzie o jakieś 3-4stopnie 18-19stopni to już gorzej z tym światłem bo okno od północy. Czy to wystarczy do zmiany miejsca i żeby później z powrotem zakwitła?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Przede wszystkim to teraz przesadź z tego produkcyjnego podłoża do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków.

Okno północne to tylko parapet, inaczej doświetlanie lampami do doświetlania roślin.

Jeśli chodzi o kolejne kwitnienie, to raczej licz się bardziej z tym, że raczej nie dożyje do tego. Medinila jest bardzo trudną w uprawie rośliną i potrafi odrzucić bez większego powodu nawet całkowicie zielone liście.
A jak już zrzuci wszystkie to już tylko nadaje się na kompost. Jak utrzymasz ją jakiś rok i przetrwa kolejny okres jesienno-zimowy to będziesz mogła mówić o sukcesie.

Radzę też przeczytać cały wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Dzięki za odpowiedź, podłoże zostało zmienione. Roślinka ostatecznie wylądowała w jadalni gdzie jest okno południowo-zachodnie. Zakupione został higrometr+termometr, nawilżacz powietrza i lampa do naswitlania coś takiego https://allegro.pl/oferta/lampa-do-wzro ... YWViYTE%3D.
Nie wiem czy nie za słaba.
W tej chwili temperatura wacha się od 16-18.5 stopnia a wilgotność to różnie jak nawilżam w pobliżu to dobijam do ponad 90 ale jak przestaje to później spada do 60.
Zobaczymy czas pokaże czy uda się to jakoś odratowac.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Za wysoka wilgotność powietrza do temperatury otoczenia... Przede wszystkim podnieś temperaturę powyżej 20 stopni i wilgotność powietrza wystarczy około 60%.

Lampa z różowym światłem oprócz tego, że widmo jest męczące dla wzroku, to dzisiaj to przeżytek. Ale możesz spróbować może się sprawdzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Generalnie ta lampa ma niby trzy barwy światła czerwone, taki niby róż i uv.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Trzy barwy... nie należy wierzyć we wszystko co podaje sprzedawca.
W tych żarówkach masz LEDy niebieskie i czerwone, które w połączeniu dają barwę różową/fioletową. Dla wzroku to koszmar, a dla rośliny takie chińskie lampy często są wątpliwej jakości. Już lepiej kupić nawet zwykłą żarówkę, a nawet dwie, LED o białym świetle, podobnej mocy i temperaturze barwowej 4000 - 6500K i też będzie spełniać funkcję doświetlania. Żarówkę dostaniesz również na Allegro. W marketach budowlanych z tego co pamiętam są mocy do 13W, ponad 1500 lm i też u mnie dawały/dają radę, tylko powiedzmy zamiast dwóch, dać trzy żarówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Jako że dostałem od znajomych nową medinilliane to takie pytanie przesadzać teraz z podłoża produkcyjnego i podlewać z pomocą wilgotościmierza czy poczekać aż kwiaty odpadną i dopiero wtedy ją przesadzić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Wyciągnij delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jak nie są pogniłe albo zbytnio wysuszone to możesz poczekać aż przekwitnie. Jest duże prawdopodobieństwo, że zrzuci kwiaty podczas przesadzania.
Przed przesadzeniem dawaj normalnie nawóz mineralny co 2 tygodnie.

Jak będziesz przesadzać to najlepiej do bardzo przepuszczalnego podłoża, takiego jak do epifitów, czyli np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Ok podłodze mam do storczyków już zakupione, tylko dziś na roślince ujrzałem wełnowca ;:174
Co prawda podjołem próby zlikwidowania go wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym 50/50 z wodą ale nie wiem jak będzie sytuacja wyglądała dalej. Jeszcze spryskałem lisie i łodygi Emulpar spray target.
Ale czuję po kościach że pewnie najbezpieczniej będzie wymienić podłoże. Chociaż jak dostałem tego kwiatka to było tak mokre że aż ciężko uwierzyć że coś może w nim siedzieć. Sam nie wiem to mój pierwszy robal z jakim mam doczynia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Zrób oprysk Mospilanem. Na pewno odniesie lepszy skutek, niż to co dotychczas użyłeś. Mospilanem możesz też podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”