Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Staramsie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 wrz 2021, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję :)

Spód liścia wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3 porażone liście usunęłam i zastosowałam trick z watą, może puści pęd.

Pozostała część rośliny wygląda lepiej, dolne liście są atakowane, góra wygląda na całkiem zdrową, ale jest u mnie 2 dzień, a z tymi Biedronkowymi różnie bywa.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślałam jeszcze o prewencyjnym oprysku Mospilanem i Topsinem, ale trochę boję się ją zabić zbyt dużym natężeniem mojego niesprawnego ratownictwa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ewidentnie rdza. Oprysk Topsinem to raczej konieczność.
Roślina wygląda całkiem zdrowo oprócz tych zmian, więc oprysk na pewno nie powinien zaszkodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olaz1607
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2021, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witajcie :D Kieruję się do was z prośbą: nie potrafię sama zidentyfikować przyczyny chorowania mojego fikusa. Nabyłam go dwa miesiące temu i początkowo nie wykazywał żadnych problemów, niestety z czasem na 2 dolnych liściach zaczęły pojawiać się spore, brązowo-żółte plamy ze śladami (jak podejrzewałam) grzyba (zdjęcie 1.). Liście opadły, a ja zastosowałam pełną kurację bio sprayem na choroby grzybowe z Compo. Niestety, mimo, że na liściach nie pojawia się już biały nalot, problem nie ustąpił. Roślinę podlewam prawidłowo, znajduje się w średniowilgotnym pomieszczeniu z rozproszonym światłem. Czy winę ponosi źle dobrany środek, a może to zupełnie inna przyczyna?
https://imagizer.imageshack.com/img922/2528/RWNHRp.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9162/KEtPHO.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/2295/UzPlx1.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Po pierwsze, trafna diagnoza - grzyb, wskutek przelania.

Przyczyny, brak pewnie przesadzenia po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża. Do tego wsadziłaś doniczkę do osłonki i zapewne stanowisko z dala od okna. A do tego pewnie zbyt częste podlewanie.
To są standardowe błędy uprawowe. Do tego jeszcze użycie mało profesjonalnego preparatu.

Jednak żeby leczyć roślinę, trzeba wpierw wyeliminować przyczyny choroby a nie objawy.

Czyli wpierw przesadzić do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Sprawdzić stan korzeni usuwając w miarę możliwości stare podłoże. Chore korzenie odcinasz, a wtedy bryłę korzeniową jest dobrze obsypać sproszkowanym węglem.
Sadzisz do doniczki z odpływem, rozmiar dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa od niej niż standardowe 2 cm. Doniczkę stawiasz na podstawce.
Następnie odcinasz wszystkie liście z plamami i na koniec robisz oprysk najlepiejTopsinem, a nie jakimś Bio coś tam, co najczęściej nic nie daje. Topsin najszybciej dostaniesz przez internet, chyba że Ci się uda w jakimś ogrodniczym albo w markecie budowlanym. Topsin jest jednym z najlepszych preparatów przeciwgrzybicznych.

Na koniec stawiasz niezbyt daleko od okna, góra 2 metry od niego, chyba że masz północną wystawę, to bliżej.
I podlewanie, podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olaz1607
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2021, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bardzo dziękuję za wszystkie rady! Myślę, że sama mogłam trochę zaszkodzić odstawieniem fikusa z dala od okna (jednak dalej w zasięgu światła), ale kupiłam go z mało pewnego źródła i bałam się, że wykryte paskudztwo przejdzie na inne rośliny. Jedyny raz roślina przelana była kiedy ją kupiłam, ale zdarzało mi się to już wcześniej z innymi i trochę zbagatelizowałam problem. Niestety błędy zdarzają się nawet najlepszym, a ja do nich zdecydowanie nie należę :wink:
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam
Co może być przyczyną takiego liścia? Dodam że od samego początku pojawienia się listka tak już wyglądał.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Albo to kwestia szkodników albo coś nieprawidłowego z gospodarką wodną.

Po co zakopałaś doniczki? Jak do korzeni ma docierać powietrze? Jak kontrolujesz odpływ wody?

Wyciągnij i postaw doniczki normalnie na podstawkach. Sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Skoro jest o fikusach ... Co prawda to nie fikus sprężysty tylko Ficus altissima ale zapytam. Zółkną mi listki, ale tylko te z dołu. Już dwa musiałem usunąć. Nigdzie nie znalazłem nic na temat żółknięcia, pomożecie?
PS stoi raczej dalej od okna, ziemia normalna do roślin zielonych, przelany też nie jest, raczej ma sucho


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Żółknięcie stopniowe pojedynczych starszych liści jest zjawiskiem całkiem normalnym, ale.
Fikusy lubią słońce. Nie możesz zwłaszcza o tej porze roku stawiać gdzieś w głębi pomieszczenia, jak mają dostawać właściwą dawkę światła?
Sama ziemia prosto ze sklepu? Powinna być standardowo mieszanka ziemi i żwirku. Każdą ziemię powinno się dodatkowo wymieszać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Spokojnie doniczki nie są zakopane, są tylko włożone w jedną większą bez zasypywania ziemią. Z góry jest tylko sypniety keramzyt ale całość stoi lekko w osłonce, odpływ wody jak również dopływ powietrza jest w pełni regulowana, ewentualny nadmiar wody ma ujscie, lecz staram się aby do tego nigdy nie doszło. Ten liść od samego początku był taki więc zastanawiam mnie jak do tego doszło
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Żaden doświadczony hodowca nie wkopuje doniczek, nieważne czy w ziemię, żwirek czy keramzyt. Podłoże w takim czymś nie będzie prawidłowo przesychać, w porównaniu do normalnego postawienia na podstawce.

Natomiast zmiany na liściach, napisałem od czego mogą być, albo od szkodników albo nieprawidłowej gospodarki wodnej podczas rozwijania się nowego liścia. Mógł w takiej zadziałać jakiś niekorzystny czynnik, nagła zmiana warunków otoczenia, temperatury, wilgotności.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica

Post »

Hallo,
Mam pytanie - czy jest sposób na dodanie witalności liściom fikusa?
Mam spory okaz który nie zachwyca wyglądem i zastanawiam się jak go ratować.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica

Post »

Zapewnić odpowiednie warunki uprawy i pielęgnacji, stanowisko, podlewanie, w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu nawozu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”