Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przede wszystkim pytanie, czy doniczka ma odpływ?

Doniczka musi mieć odpływ, na dnie doniczki drenaż z keramzytu oraz rosnąć w mieszance ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
Druga sprawa, roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. W przypadku tych fikusów, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Podłoże przesycha w różnym tempie w zależności od warunków uprawy czy wielkości podłoża oraz przepuszczalności podłoża.
Tworzenie się kryształków może być spowodowane nadmiarem wody w podłożu.
Obrazek

Ponadto wg mnie doniczka jest za duża oraz zbyt duże w niej zagęszczenie roślin.
Rozsadź przynajmniej na dwie mniejsze doniczki. Sprawdź stan korzeni.
Rośliny wymagają regularnego nawożenia w okresie wegetacji czyli od wiosny do jesieni. Spróbuj funkcjonować o samej wodzie, nie da się prawda?
Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc i rozpoczynasz nawożenie co drugie podlewanie mineralnym nawozem do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry, trzy tygodnie temu, mój nowy fikus zaczął tracić liście. Najpierw dwa zżółkły. Zastanawiam się czy to od namiaru słońca, no stoi od zachodu na półce, a mocno grzało wtedy słońce, czy to od przelania? Dwa tygodnie temu, odpadły kolejne liście, tym razem zielone. Dziś kolejny. Normalnie zostały już tylko dwa liście i jeden nierozwinięty. Wygląda okropnie. Nie wiem co mu dolega. Przesadziłam gonpo zakupie. Ma luźniejszą ziemię i keramzyt na dnie.
Obrazek
e_miliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2021, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry! Przejrzałam cały wątek, widzę, że bezpośredni poprzednicy mieli problemy podobne do mojego i mniej więcej wiem, jak działać, ale jednak zapytam.
Wczoraj dostałam od sąsiadki takiego fikusa sprężystego. Zmarniał jej w ciągu jakichś trzech tygodni od kupienia: spodnie liście zaczęły żółknąć i opadać, tak że zostały mu tylko trzy, z czego jeden opadł dziś, już u mnie. Te, które zostały, wyglądają na zdrowe, ale ten, który dziś opadł, również. Fikus stał dość daleko od okna, ale sąsiadka ma bardzo słoneczne i bardzo ciepłe mieszkanie - podejrzewa, że mogło mu być za gorąco. Ja z kolei podejrzewam najzwyklejsze przelanie - ziemia jest wręcz mokra, na dodatek kwiatek siedzi w plastikowej doniczce z malutkimi otworkami odpływowymi.
Jutro jadę po doniczkę, zamierzam dać na spód warstwę keramzytu i zmieszać ziemię uniwersalną z wermikulitem (nie mam perlitu ani żwiru i nie mam gdzie kupić na szybko). Żeby go nie podlewać ani nie nawozić tuż po przesadzeniu - to wiem. Ziemia uniwersalna czy raczej dla roślin kwaśnolubnych? Gdzieś w tym wątku wyczytałam, że dobrze jest dodać trochę torfu. Mam niezbyt słoneczny pokój, ale postawiłam fikusa pół metra od okna (wychodzi na wschód), może będzie mu tam dobrze.
Martwi mnie, że pień od spodu zaczął jakby więdnąć (u góry jest zielony i sprężysty), a osłonka od nowego liścia usycha na czubku.
Robali żadnych nie widzę, grzyba też nie. Jak tego gościa odratować?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przede wszystkim błędy stały po stronie stanowiska (za daleko od okna), nieprawidłowe podłoże (zbyt zbite) oraz podlewanie.

Dół jest nie do uratowania. Pozostaje tylko odciąć sam wierzchołek, tniesz powyżej tego pomarszczenia (łodyga po prostu zgniła), czyli tuż pod dolnym liściem - przekrój musi być jasny bez plam. Wsadzasz do wody, którą wymieniasz co 2 - 3 dni. Jak pojawią się kilkucentymetrowe korzenie wsadzasz na razie do małej doniczki, do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Fikusy rosną w standardowym pół kwaśnym podłożu, więc dodawanie torfu jest zbędne, a nawet niekorzystne. Wystarczy zwykła ziemia uniwersalna.
Jeśli chodzi o po przesadzeniu, to akurat się podlewa. To nie jest sukulent.


Alicja, a nie przelalaś go? Fikusy rosną w klimacie tropikalnym, więc temperatura czy nasłonecznienie nie jest tutaj przyczyną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Norbercie, całkiem możliwe, że to od namiaru wody :(
Wydawało mi się, że podlewam odpowiednio.

Pozdrawiam serdecznie Alicja

-- 29 cze 2021, o 20:39 --

Skoro mój też jest taki goły, to spróbować odciąć ten szczyt i ukorzenić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wpierw sprawdź korzenie, a potem ewentualnie tnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
e_miliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2021, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

norbert76 pisze:Dół jest nie do uratowania. Pozostaje tylko odciąć sam wierzchołek, tniesz powyżej tego pomarszczenia (łodyga po prostu zgniła), czyli tuż pod dolnym liściem - przekrój musi być jasny bez plam. Wsadzasz do wody, którą wymieniasz co 2 - 3 dni. Jak pojawią się kilkucentymetrowe korzenie wsadzasz na razie do małej doniczki, do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Fikusy rosną w standardowym pół kwaśnym podłożu, więc dodawanie torfu jest zbędne, a nawet niekorzystne. Wystarczy zwykła ziemia uniwersalna.
Jeśli chodzi o po przesadzeniu, to akurat się podlewa. To nie jest sukulent.
Dzięki! Gdzieś mi tu mignęło, że kiedy korzenie miały wcześniej za mokro albo fikusa przesadza się do świeżej ziemi, to nadmiar wody może mu zaszkodzić, stąd mój wniosek. To mój pierwszy fikus właściwie, dopiero doczytuję, co z tym fantem zrobić :D Spróbuję uratować ten czubek.
e_miliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2021, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Norbercie, to jeszcze dopytam: na jaką głębokość powinien być zanurzony ten odcięty czubek? Czy woda może dotykać pozostałego liścia, czy raczej nie? Ma siedzieć w samej wodzie czy potrzebuje jakiegoś wzmocnienia? Zależy mi na tym kwiatku, zwłaszcza że sąsiadka zrozpaczona ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wystarczy jak będzie zanurzone na kilka centymetrów.
Wkładasz do samej wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaltheazu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2021, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dobry wieczór. Niestety, wrocilam z wakacji i okazalo sie, ze moje rosliny cos zjada. W tym momencie fikusa. Dolaczam zdjecia. Co to jest i jak z tym walczyc? Pojawilo sie tez na nowych lisciach - na lodydze oraz pod lisciem nie widze nic, wszystko dotyczy zewnetrznej strony.

Obrazek

Obrazek



Pisownia! Proszę używać w swoich postach polskich znaków diakrytycznych. Regulamin § 3.2 /Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Na zdjęciu nie widać za bardzo szczegółów, ale to mogą być tarczniki.

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... t=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Barteczektoja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lut 2021, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam, ułamał mi się świeży listek na stożku wzrostu w fiskusie sprężystym, czy odbije?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

To wypuści nowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”