Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ogorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2008, o 20:48

Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć :) Niestety nie mogłem umieścić tego tematu :) Więc
Obrazek

Mam takiego fikusa tzn nie tego na zdjęciu tylko ta odmianę i mam pytanko czy gdyby urwać liścia i wsadzić do ziemi ukorzenił by się ? Jeśli nie to proszę pisać ja się ukorzenia takie fikusy :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem sam liść nie wypuści korzeni. Sadzonka musiałaby mieć traczkę z oczkiem.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wręcz przeciwnie tego fikusa łatwo się ukorzenia z liścia - odrywamy liść od całej rośliny zwijamy go w rulon nie za mocno, zakładamy na rulon gumkę recepturkę końcówkę łodyżki liścia maczamy w wodzie i w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych i wsadzamy do ziemi dla palm wymieszanej pół na pół z piaskiem i odrobiną żwiru, podlewamy tak by woda pokazała się na podstawku - nadmiar po 15 minutach odlewamy, na doniczkę zakładamy przezroczystą foliówkę śniadaniową zawiązując ją pod doniczką i dodatkowo na doniczkę również zakładamy gumkę recepturkę, po około 30-60 dniach od wsadzenia liścia pojawi się młoda sadzonka wybijająca z ziemi - jak osiągnie ok 5 cm zaczynamy hartować sadzonkę odkrywając ją przez cztery dni z rzędu na conajmniej godzinę, potem zdejmujemy całkowicie foliówkę i odcinamy stary liść. :D
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

tak jak w temacie

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Za słabe jakościowo zdjęcia ale wygląda albo na przędziorka albo na wciornastka. :wink:
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

czy spryskanie actelikiem pomoże?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli jest szkodnik to tak, jeśli nie ma to nie, z tej jakości zdjęć nie określę dokładnie co dzieje się z Twoim fikusem. :wink:
Awatar użytkownika
margoderb
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 gru 2008, o 11:41
Lokalizacja: Poznań

Fikus sprężysty - problemy

Post »

Witam. Dwa miesiące temu dostałam pięknego fikusa sprężystego (ok. 80 cm wysokości). Jakiś czas temu zauważyłam, że na niektórych liściach pojawiły się małe białe plamki - całe liście pokryte są tymi plamkami. Plamy są tylko na niektórych mniejszych liściach. Do tego niektóre dolne liście żółkną i opadają. Górne liście są cały czas mocno zielone. nie zauważyłam żadnych "obcych". Aczkolwiek po uważnym przypatrzeniu się na kilku dolnych liściach na spodniej stronie zauważyłam sporadyczne czarne kropki, które wyglądają jak maleńkie grudki ziemi, albo kurzu? - łatwo zdejmują się palcem.
Fikus stoi jakieś półtora metra od okna wychodzącego na południowy zachód. Mieszkam na 3 piętrze, latem mam bardzo dużo światła, teraz przy tej pogodzie jest dość szaro. (ale chyba jak wszędzie :( ) Fikus podlewany jest jak przeschnie, co wychodzi mniej więcej raz na tydzień. Gdzieś raz na dwa tygodnie go zraszam - może powinnam częściej? Czytałam, że suche i ciepłe powietrze sprzyja szkodnikom. W pokoju mam 19-20 stopni, może to i za ciepło na fikusa, ale muszę też myśleć o "ludzkich domownikach" :wink:
Czy ktoś wie co się dzieje z moim kwiatkiem i co robić (zwłaszcza teraz w zimie) żeby nie stracił na urodzie? ;:201

Załączam link do zdjęć:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df3 ... a172d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e9d ... 40dc5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c02 ... 47647.html
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty - problemy

Post »

Pierwsza i druga fotka zbyt słaba żeby stwierdzić co to jest.
Należało by zrobić zdjęcie od spodu liścia i z wierzchu i to ze zbliżenia.
Z Twojego opisu i ostatniej fotki wygląda na to ,że to wciornastek
O tym jak go zwalczyć pisał Przemek :arrow: tutaj
Porównaj sobie czy wygląda tak samo.Moim zdaniem to trafna diagnoza.

Masz rację,że za rzadko go zraszasz..ja zraszam conajmniej 2 razy w tygodniu a i tak czasami jakieś robactwo się trafi.
Nagłe żółknięcie i opadanie liści to przejaw przelania .Czy ma ta doniczka otwór na spodzie??
Z wierzchu ziemia może być sucha a na spodzie może być błotko delikatnie mówiąc.
Jeżeli nie ma otworu na spodzie doniczki to szybko bym przesadził do czegoś innego żeby woda miała odpływ.
Możliwe,że ma też przerośniętą bryłę korzeniową.Dawno go przesadzałaś?
O fikusach i warunkach zobacz sobie :arrow: tu
Awatar użytkownika
margoderb
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 gru 2008, o 11:41
Lokalizacja: Poznań

Re: Fikus sprężysty - problemy

Post »

Jako przykładny forumowicz o fikusach już wszystko przeczytałam, zanim wysłałam post ;:132 Stąd właśnie moje obawy że może mieć u mnie ten kwiatek za ciepło zimą. No u mnie te plamki są jakby mniejsze niż te na zdjęciu w linku o wciornastkach. Załączam zdjęcia najlepsze jakie udało mi się zrobić, już większego zbliżenia nie jestem w stanie zrobić :(
Ale może u mnie są jeszcze te robaki małe?
Doniczka ma otwór, nie praktykuje takich bez otworu właśnie ze strachu przed błotkiem.. Przesadzałam go dwa miesiące temu, jak dostałam, ale mniej więcej do takiej samej objętościowo doniczki. Może mieć już trochę ciasno, bo wtedy było tak ledwo akurat..
Czarodziej opisywał dość trujące preparaty.. Nie ma czegoś łagodniejszego? Mieszkam w bloku, nie mam garażu gdzie mogłabym wykonać oprysk, a na balkonie teraz chyba za zimno..
PS. Listek na zdjęciu normalnie jest bardziej zielony, tu wygląda jak uschły prawie, bo dużo światła rzuciłam żeby zdjęcie wyszło..


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus sprężysty - problemy

Post »

Stawiam na przędziorki, oprysk Magusem dawka 1 ml na 0,75 ,l wody i nawożenie dolistne poprzez opryski połową zalecanej dawki przez producenta jakimkolwiek nawozem dla fikusów lub roślin zielonych. Dwa dni po oprysku Magusem powtórka taką samą dawką, po kolejnych dwóch dniach znów oprysk Magusem (możesz pryskać w domu bez szkody dla domowników i bez smrodu) po trzech opryskach zetrzyj osad z liści wilgotną szmatką, dokładnie wytrzyj również dolną stronę liści a następnie przez listopad cztery opryski nawozowe (dawka jak pisałem wcześniej) co siedem dni, ograniczenie wody na zimę i powinno być dobrze. :wink:
Awatar użytkownika
pestka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1809
Od: 1 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Chore liście fikusa spężystego

Post »

Co dzieje się z moim kwiatem że ma takie liście które opadają :?:
Obrazek
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chore liście fikusa spężystego

Post »

Może niedozywienie? Wtedy brzegi liści żółkną, te brązowieją, ale może to być to.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”