Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Arturo1977
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2020, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

hoja - plamy na liściach

Post »

Witam
Proszę o poradę.
Mam kilkuletnią hoję. Miesiąc temu na liściu pojawiła się brązowa rozgałęziona plama.
Liść odpadł. Wczoraj znalazłem kolejne dwa chore liście. Zrobiłem zdjęcie spodniej strony chorego liścia.
Nie wiem co jest przyczyną tych plam ?
Pozdrawiam
Artur

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Sprawdź czy nie ma szkodników na roślinie i w podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Witajcie, dziś zauważyłam na mojej hoji takie "wypryski" . Ktoś wie może co to moze być? Całe lato pięknie rosła a dziś takie coś...

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Zaczątki korzeni czepnych. Hoja to pnącze i w warunkach naturalnych wypuszcza takie korzenie żeby móc się przyczepić np. wspinając się po drzewie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edycja83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 mar 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Witam
Mam taką hoyę, chyba carnosa. Kupiłam przez internet od osoby prywatnej, pęd już mial kilka liści. Po jakimś czasie młode listki, które rosly były lekko czerwone, w środku pojawiały się wypukle plamki. Z czasem jak lisc dojrzewał, kolor czerwony znikał, ale lisc juz nie jest całkiem gladki, tylko taki chropowaty, ma wglebienia i gorki i jest matowy. Kilka lisci wyszlo normalnych, gladziutkich, ale wiekszosc jest takich własnie dziwnych. hoja Ma luźne podłoże, mieszanka ziemii do sukulentów i podłoża do storczyków. Podlewam solidnie jak substrat przeschnie. Mieszka od poczatku na północnym parapecie, nic nie przesłania okna. Dodam jeszcze, ze w tej doniczce posadziłam 2 sadzonki carnosy z innego źrodła i one rosna piękne, gładkie i błyszczące. Nie zraszam. Nawożę tylko biohummusem. Podejrzewam, że to jakaś chora sadzonka? Jakie ewentualne błędy w pielęgnacji? Mam inne hoye na tym parapecie i one tego nie robią?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Na pewno te młode liście z ciemnymi plamami do odcięcia, tutaj mogła wejść infekcja grzybowa. Co do wypukłości, mogą to być objawy choroby fizjologicznej, a konkretnie zaburzenia gospodarki wodnej.
Problem wg mnie leży w nieprawidłowym podlewaniu, pozwalasz zbytnio przeschnąć podłożu, a potem obficie podlewasz.
Przy takim podłożu, zwłaszcza w okresie wegetacji można co najwyżej pozwolić na lekkie przeschnięcie wierzchniej warstwy.

Wracając do tych młodych liści, być może doszło do wewnętrznego uszkodzenia tkanek i przez to wszedł grzyb.
Zaczął bym od sprawdzenia stanu korzeni. Jeśli będą ok., pozostaje zmienić system podlewania.
Możesz też profilaktycznie zrobić oprysk Topsinem.

Ps. Nie powinno się porównywać dwóch różnych egzemplarzy, może być tak że są słabsze i silniejsze osobniki, a może być że problem może się z czasem pojawić u kolejnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
teska00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 gru 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

hoja kerrii - co jej dolega?

Post »

Witam.
Potrzebuję pomocy z hoja kerrii. Pojawiły się na liściach brązowe plamy. Stoi na parapecie wschodnim.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: hoja kerrii - co jej dolega?

Post »

Jak często podlewasz, doniczka ma odpływ i stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
teska00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 gru 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Podlewam jak ma sucho. Doniczka ma odpływ nie ma podstawki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Wg mnie to mogą być przypalenia od słońca, może za rzadko podlewasz przy obecnej porze roku. Spróbuj odsunąć nieco od okna i podlewaj ciut częściej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DominikaF
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 lip 2022, o 06:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry :) moja młoda hojka była dwa tygod ie temu przesadzana, zmieniłam też miejsce na mniej słoneczne (Bo myślałam że może oparzenie). MM tylko pytanie czy przelalam czy to coś poważniejszego?
Ogólnie ładnie rosnie. Od dziś stosuje odżywkę (jak mi pokecono w innym wątku :))
Co myślicie?
Obrazek

Obrazek

Ten żółty liść- to ten przy którym myślałam, że słońca jest zbyt wiele stała na parapecie okna wschodniego.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Poparzenie słoneczne, ewidentnie. Takie plamy mogą pojawić się zwłaszcza wtedy kiedy dodatkowo było gorąco. Liść odetnij.

W czym rośnie, mieszance ziemi i rozluźniacza czy samej ziemi uniwersalnej? Hoje są dość wrażliwe na przelanie, więc podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DominikaF
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 lip 2022, o 06:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

I kamyczki i perlit i ziemia uniwersalna :) dobrze , że to tylko to bo już się martwiłam. Ale nim znajdę dla niej idealne miejsce to pewnie jeszcze się pomeczymy;) dziękuję za odpowiedź,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”