Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Algeroth
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 sty 2020, o 03:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie,
norbert76 pisze:niczego nie zrozumiałeś to co napisałem, a szkoda.
Po czym wnosisz? Przecież ja wartości rad nie kwestionuję tylko formę przekazu. Za mało światła - pełna zgoda. Marmurowy grys - pełna zgoda. Ogólnie cała koncepcja ok.
norbert76 pisze:Za to zamiast posłuchać rad kogoś bardziej doświadczonego i je przeanalizować, to podważasz twierdząc że wszystko jest ok.,
Ależ posłuchałem, przeanalizowałem nic nie podważam. Alternatywy jednak brak. Innego miejsca próżno u mnie szukać roślinki nikt nie chciał - miałem wyrzucić? Wówczas to by było barbarzyństwo.
norbert76 pisze:Przede wszystkim doniczkę stawiasz na podstawce żeby podłoże i korzenie mogły oddychać..
Stoi na podstawce to już poprzednio napisałem.
norbert76 pisze:A nie będą jak wsadzisz doniczkę do ciasnej osłonki.
Średnica osłonki 30 cm, średnica doniczki 20 cm (w obydwu przypadkach kształt walca. Zatem nie ma ścisku. Od "niebieskiego" do doniczki jest 5 cm z każdej strony a kamyczki na owych 5 cm luźno, powierzchniowo na tkaninie rozsypane (nie widać tego, ale obieg powietrza jest - może nie wystarczający).
norbert76 pisze:Druga sprawa wielkość doniczki również ma duże znaczenie, bo jak napisałem wcześniej im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha. Dlatego doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, niektóre rośliny preferują ciasne doniczki. Samo użycie drenażu, które i tak powinno być obowiązkowe nie załatwi sprawy.
?
Doniczka o średnicy 20 cm jest za duża?

Pędy uciąłem wyglądają na zdrowe (fotka poniżej). Oby ładnie "odbiły".
Obrazek
Dziękuję i pozdrawiam
T.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2021, o 14:48 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolejny raz zwracam Ci uwagę na zbędne komentarze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Gliniana osłonka (duża, zdobiona ;:138 :D :heja jednak dalej tylko osłonka). W niej (to coś owinięte niebieską folią) druga, mniejsza plastikowa osłonka, w której dopiero stoi na podstawce gdzie nadmiar wody się gromadzi doniczka nieco tylko większa od bryły korzeniowej (doniczka ma otwór na dnie).
Doniczka ma stać na podstawce, na samej podstawce, a nie doniczka włożona do osłonki i jeszcze do jednej osłonki - jak podłoże ma w czymś takim oddychać? Dalej nie rozumiem po co ta folia, ale nieważne.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, powinna być większa o około maksymalnie o 2 cm na średnicy o ile bryła jest mocno przerośnięta.
Trzeba wyciągnąć drugą roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni i na ich podstawie dobrać ewentualnie nową doniczkę.

Natomiast żeby to wszystko miało sens, a roślina zdrowo rosła trzeba jej zapewnić więcej światła co równa się stanowisku bliżej okna. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć.

Przekrój sadzonek jest ok. Możesz wrzucić do wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Azigj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2018, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

proszę o pomoc w uratowaniu draceny

Post »

WItam serdecznie.
Mam problem z draceną, bardzo proszę o pomoc. Kwiatek jest posadzony w granulacie do hydroponiki, ma ok. 10 lat albo więcej, od ponad roku może nawet dłużej choruje i usychają mu liście od góry, od czubka, same odpadają albo je odcinam. Wyrósł mu nowy pęd u góry i obawiam się, że się zmarnuje, bo właśnie od góry postępuje usychanie. Nie mogę go przesadzić, bo nie jestem w stanie wyjąć korzeni z doniczki hydroponicznej, ponieważ korzenie przeszły przez dziurki (wrosły w doniczkę) i są oblepione kamieniem z twardej wody. Czy jest sposób na uratowanie kwiatka?? Co zrobić z nowym pędem? Dołączam kilka zdjęć, żeby było widać sytuację.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

No cóż, tak się kończą eksperymenty i błędy pielęgnacyjne.

Jeśli korzenie są oblepione od soli wapnia, to trzeba je odciąć. Jednocześnie trzeba niestety, ale zniszczyć doniczkę. Chyba, że po odcięciu korzeni poniżej doniczki, roślina sama wyjdzie.
Następnie trzeba resztę korzeni obsypać sproszkowanym węglem oraz pozostawić do lekkiego obeschnięcia.

W międzyczasie przygotuj doniczkę z odpływem dopasowaną pod wielkość bryły korzeniowej oraz właściwe przepuszczalne podłoże, czyli wystarczy standardowa mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
Podlewaj wyłącznie miękką wodą.
Innej opcji nie widzę, no chyba żeby odciąć kawałek góry z odrostem i wsadzić do wody w celu ukorzenienia.


Dla draceny zapewnij jasne stanowisko w pobliżu okna, a nie jakiś ciemny kąt.

Ps. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki oraz z już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Azigj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2018, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc. Przepraszam nie chciałam zakłócić funkcjonowania forum, jestem mało zorientowana w dołączaniu pytań dlatego nie wiedziałam jak prawidłowo to zrobić. Zorientuję się i błędu nie powtórze ;:14 Dziękuję jeszcze raz i Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Bellique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 mar 2021, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć! Ten wątek był już zapewne poruszany, ale muszę się upewnić. Moją dracenę marginatę zakupiłam blisko 3 tygodnie temu. Nie przesadzałam jej od razu bo chciałam ją poobserwować i dać jej czas na aklimatyzację w nowym miejscu.

Po ponad tygodniu od zakupu zaczęłam ją zraszać. Ma widne stanowisko. Zauważyłam po pewnym czasie, że ziemia produkcyjna bardzo wolno przesycha. Ponadto na liściach zaczęły pojawiać się małe plamki i także większe, brązowe (zdjęcie poniżej). Zaprzestałam zraszania. Po kilku dniach odcięłam zainfekowane liście a wczoraj roślinę przesadziłam do ziemi dla palm i dracen, dałam drenaż i perlit. Korzenie są w porządku, nie wyglądały na zgniłe, puste.

Czy dobrze podejrzewam, że plamy na liściach, to grzyb? Nie chcę, żeby choroba się rozniosła po pozostałych i nowych liściach, które dracena wypuszcza. Kupiłam topsin. I teraz zastanawiam się, czy odczekać jeszcze chwilę, czy spryskać dracenę.

Będę wdzięczna za podpowiedź.

https://imagizer.imageshack.com/img922/5938/NUGd2t.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

To jest typowy standardowy przypadek, który był poruszany wiele razy i wiele razy pisałem co trzeba, a czego nie wolno robić

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, bo podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy, co sama zauważyłaś. Ma być mieszanka ziemi i żwirku. Stare podłoże usuwasz możliwie jak najwięcej.
2. Nie spryskujemy roślin, bo to nic nie daje oprócz ryzyka załapania infekcji grzybowej.

Przesadź i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Postaw blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Bellique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 mar 2021, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Mam czasami mętlik w głowie, czytam, słucham różnych osób i bywa, że porady na temat uprawy roślin się wykluczają :wink: Ale jakiś kierunek muszę obrać, także pójdę konsekwentnie za Twoją poradą.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Generalnie dracena marginata nie wymaga w zasadzie podwyższania wilgotności powietrza, a tym niby miało być spryskiwanie liści. W ostateczności w sezonie grzewczym mogą jej delikatnie podsychać końcówki liści, ale nie powinno to wpływać na rozwój rośliny.
Jak będziesz przesadzać to sprawdź stan korzeni, jak będą jakieś pogniłe to odcinasz, a miejsce cięcia posypujesz albo sproszkowanym węglem albo cynamonem. Jak w ogóle bryła korzeniowa będzie mocno wilgotna, to zanim posadzisz, to postaw na papierowym ręczniku, żeby nieco obeschła.
No i jeszcze, doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, powinna być większa o około 1,5 - 2 cm na średnicy i oczywiście z odpływem oraz stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olewonek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 mar 2021, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,

Mam problem z dracena, ktora generalnie jest zawsze szczesliwa.
Zaczely sie robic dziwne plamy, ktore ciezko jest opanowac.
Stoi z daleka od bezposredniego zrodla swiatla, polewalam lekko w okresie zimowym.
Prosze o porade i dziekuje!
Brak polskich znakow wynika z faktu ze mieszkam za granica, dziekuje za zrozumienie.

Pozdrawiam,
Aleksandra

Obrazek
https://imagizer.imageshack.com/img923/484/xBOsWF.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/2563/K6rbex.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9766/WkK68u.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Ewidentnie grzyb.

Akurat dracena nie może stać daleko od okna, to nie jest sztuczny kwiatek.
W jakim rośnie podłożu, jak często podlewasz, doniczka ma odpływ, stoi na podstawce czy włożona do osłonki?

W kwestii polskich liter proszę korzystać ze strony http://www.spolszcz.pl .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olewonek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 mar 2021, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,
Draceną stoi obok 3 okien balkonowych z ekspozycja południowa. Podejrzewałam, że bezpośrednie słońce południowe może popalić liście. Rośnie w czarnej ziemi, stosunkowo lekkiej (nie zbitej) wydaje mi się, że nie wymieniałam jej po kupnie. Polewam w okresie zimowym prawie do całkowitego wyschnięcia, mam miernik wilgotności ziemi - kiedy zbliża się do suchości to podlewam. Draceną jest w plastikowej doniczce z odpływem, włożoną w ceramiczna osłonkę, wodą nie stoi na dnie. Dodatkowo w okresie zimowym mam ogrzewanie podłogowe, więc wydaje mi się, że nie powinnam przelać zbytnio. Co mogę zrobić aby jej pomoc? Roślina ma wartość sentymentalną.
Dziękuję i pozdrawiam,
Aleksandra

Umiejscowienie draceny widac na zdjęciu poniżej (lewa strona):
https://imagizer.imageshack.com/img924/4984/sQIPwc.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Stanowisko ok.

Ale problemy widzę dwa. Podłoże w przypadku roślin doniczkowych zawsze powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza, najlepiej żwirku kwarcowego w proporcji około 3:1. Na dno doniczki wsyp drenaż np. z keramzytu albo większych kamyków.
Druga sprawa, jak wkładasz doniczkę do osłonki to wtedy ograniczasz jednocześnie prawidłową cyrkulację powietrza bryły korzeniowej, mówiąc w skrócie podłoże wolniej przesycha. Tak też można przelać.

Czyli przesadź do właściwego podłoża - i tak trzeba sprawdzić stan korzeni, a doniczkę postaw na podstawce. Odetnij liście z plamami i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”