Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Węgiel jest aseptykiem, więc powinien zapobiec gniciu.
A jeśli chodzi o robaki, to powinien zadziałać właśnie Mospilan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Tak tak, odpowiedź już edytowana, zdaje sie , ze wcześniej napisałeś tylko "do wody!", moje pytania były do tamtej odpowiedzi, teraz widzę, że już dopisałeś węgiel i Mospilan, więc moje pytanie było bez sensu. Czytać trzeba umieć, jak się ukazuje muszę nad tym jeszcze popracować ;)
Gabi121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - grzybica?

Post »

Witajcie
Jestem nowa na forum i również początkująca jeśli chodzi o rośliny doniczkowe. Moja dracene marginate dopadła jakaś choroba. Chyba grzybica, ale właśnie potrzebuje porady jak ją ratować i czy to faktycznie grzybica. Dzisiaj zauważyłam również źle wyglądające liście na drugiej dracenie która do tej pory rosła jak szalona oraz podejrzane zmiany na listach monstery. Kwiaty oddalilam od reszty na ile mogłam. Za radą Pani z sklepie dwa dni temu spryskalam dracene miedzianem 50 ale mam wątpliwości czy to dobry krok. Oczywiście pryskalam na zewnątrz, dwa dni stała na polu. Zaznaczę że rośliny nie są przelane, bardzo tego pilnuje, możliwe że to kwestia zmiany nawozu. Bardzo proszę o pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zamiast Miedzianu jest lepszy Topsin.

Jednak wpierw opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Stanowisko, podlewanie, etc.

Ps. Nie zostawiał bym rośliny na zewnątrz aż na dwa dni gdyż może dostać szoku i to nie tylko jeśli chodzi o słońce - mam nadzieję, że postawiłaś w cieniu, a ponadto ze względu na nocne temperatury. Wystarczy potrzymać żeby wysechł preparat, czyli gdzieś do pół godziny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gabi121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Dracena była w cieniu, chyba faktycznie przesadziłam z tymi dwoma dniami. w domu mam małe dzieci więc się trochę obawiałam. Na co dzień rośliny stoją przy oknie południowym natomiast słońce nie jest mocne z uwagi na wysokie brzozy za oknem, raczej się to słońce przebija. Zdjęcie w załączniku. Obecnie trzy rośliny przestawilam roboczo do okna zachodniego, żeby oddzielić od reszty. Kupiłam topsin. Psikac wszystkie rośliny które stały w pobliżu prewencyjnie czy tylko te podejrzane?

Rośliny podlewam raz w tygodniu z nawozem agrecol do palm juk dracen. Wcześniej florivit uniwersalny.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Za często nawozisz i podlewasz i być może doszło do przenawożenia i uszkodzenia korzeni.

Jak napisałem wcześniej, nawóz góra co 2 tygodnie w okresie wegetacji, w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu. Podlewasz w sezonie tak, żeby utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże, najlepiej pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.

Wymień podłoże, bo pewnie posadzona do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza. Oczyść dokładnie bryłę korzeniową ze starego podłoża, sprawdź stan korzeni, chore usuń. Podobnie z liśćmi, z plamami i podobnymi zmianami do odcięcia.
Posadź do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Na dno drenaż z keramzytu. Doniczka nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy od bryły korzeniowej.
Po posadzeniu zrób oprysk Topsinem.

Nawożenie dopiero po miesiącu czasu i kolejne aż do wiosny raz w miesiącu. W okresie jesienno-zimowym można trochę ograniczyć podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gabi121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki wielkie. Jestem pewna że nie przelałam ale tak, z tego co czytam to przesadziłam z nawozem. Wprowadzają w błąd na opakowaniu zatem. Rośliny posadziłam z perlitem na dnie, ziemia do juk i dracen więc na razie zostawię chyba że będzie dalej źle. Do tej pory wszystko rosło pięknie. Właśnie spryskałam Topsinem. I czekam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie rozumiesz.

Przelać można zarówno zbyt często podlewając, jak i sadząc do zbyt mało przepuszczalnego podłoża. Nigdy nie sadzimy roślin bezpośrednio do kupnej ziemi, a mieszany ją wcześniej z rozluźniaczem, żeby do korzeni docierało jak najwięcej powietrza, a podłoże w miarę szybko przesychało. Ma to istotne znaczenie w przypadku dużych doniczek i roślin wrażliwych na przelanie, jak te które akurat masz. Właściwe podłoże jest równie istotnym elementem, jak podlewanie czy właściwe stanowisko.
Zmiany na liściach często są wyznacznikiem, że coś złego może się dziać z systemem korzeniowym.
Pomijamj już, że podłoże i tak jest przenawożone, a takie najlepiej wymienić.
Więc przesadzenie w tym wypadku to konieczność jeśli nie chcesz żeby roślina/-y za jakiś czas wylądowała/-y w śmietniku.
Ponadto i tak trzeba zmienić doniczkę, ta jest za wysoka. Dracena to nie palma, więc sadzimy do normalnej doniczki.

Więc jeśli ratowanie tej rośliny ma mieć jakiś sens, to trzeba to zrobić dokładnie, a nie połowicznie. Nie leczy się roślin tylko objawowo, ale eliminując przyczyny powstania choroby.

Przy okazji podobne błędy popełniłaś w przypadku pozostałych roślin, a uwzględniając że Monstera to epifit więc potrzebuje jeszcze bardziej przepuszczalnego podłoża. Więc w przypadku wszystkich roślin trzeba zastosować te same czynności co wyżej napisałem.
Poczytaj ten wątek o Monsterze: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... t=Monstera
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gabi121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki, spróbuję podziałać w tym zakresie. Ostatnio już mieszałam ziemię z perlitem (swoją drogą może być jako rozluźniacz? Mam go sporo...)
Co do tego przelania, rozumiem o co Ci chodzi. Natomiast w terakocie mam odwrotny problem, bardzo szybko mi wysycha podłoże, do niektórych roślin wręcz dałam kamyczki na wierzch żeby tak szybko nie wysychało. Odnośnie draceny która zmarniała, właśnie tata mi ją wręcz kazał podlać bo ma sucho. Przez pół roku rosła pięknie, i podobnie jak pozostałe duże rośliny które posiadam zwiększyła się niemal dwukrotnie. Ale ma to sens żeby przesychanie odróżnić od przepuszczalności. Szczerze mówiąc problemy z tymi trzema roślinami mam od ok tygodnia, wcześniej było wszystko super.. Trochę to łącze ze zmianą nawozu bo się zbiegło w czasie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Rośliny nie muszą od razu dawać oznak, że coś złego się z nimi dzieje, np jest tak świeżo po zakupie albo w okresie wegetacji, czyli wiosna - lato kiedy mają więcej energii. Wszystko zależy od gatunku czy kondycji danego egzemplarza.
Problemy zaczynają wychodzić w krótszej albo dłuższej perspektywie czasu, ale w końcu tak się dzieje.

Jak napisałem na uprawę roślin składa się wiele czynników i każdy może mieć znaczenie. Do każdej rośliny podchodzimy indywidualnie i to nie tylko jeśli chodzi o gatunek. Inne wymagania świetlne czy wodne ma dracena, a inne Monstera.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gabi121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio. Iwona

Moje rośliny w większości stoją w jednym pomieszczeniu w którym nie buszują dzieci, różnicuje tylko odległością od okna.
Monstere i dracene ta z paskami mniejsza dostałam od taty (pierwsza się mu już nie mieściła a druga bardzo marniała, była nad koszem już). U mnie obydwie super rosły, raczej przez duże okna a nie umiejętności bo tych jeszcze nie mam choć staram się bardzo. Dam za jakiś czas znać jak się mają.
Karo555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 wrz 2021, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie, od niedawna jestem w posiadaniu draceny rozgałęzionej i na jej liściach ostatnio pojawiły się nieładne zmiany. Zastanawiam się czy to objaw jakiegoś grzyba (mączniak?), przesuszenia lub przewiania? Jak to wyleczyć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Na pierwszym zdjęciu, górna plama to wg mnie przypalenie od słońca. Inne to zmiany fizjologiczne, czyli wskutek nieprawidłowej gospodarki wodnej.
Przesadzałaś po zakupie? Jeśli nie, to powinnaś to niezwłocznie zrobić do przepuszczalnego podłoża.
W każdym razie na razie nie widać żadnego grzyba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”