Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok., podłoże może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej,

Kupiłem ok. miesiąc temu dosyć spore Ctenanthe, ma się dosyć dobrze, poza usychającymi końcówkami (nawilżacz w drodze - ile dziennie powinien być włączony? ), jednak na niektórych liściach są małe plamki. Na spodzie liścia widzę jakieś białe kropeczki, łatwo schodzą z przetarciem palcem, ale nie wiem czy to kurz czy przędziorki, nigdy nie miałem do czynienia z tymi szkodnikami.
Zdjęcie zrobione z fleszem, bez niego nie widać tak dobrze.
https://imageshack.com/i/pmBImND5j
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może to być to tylko kurz, ale zarówno obecność jajeczek i larw przędziorków albo wciornastków. Najlepiej wziąć szkło powiększające i poszukać czy nie ruszają się gdzieś takie pomarańczowo czerwone malutkie kulki, wtedy to będą tych pierwszych osobniki dorosłe. W przypadku tych drugich, wyglądają jak brązowo czarne kreski. Jeśli nic nie znajdziesz to na razie tylko przetrzyj liście wilgotną gąbką i sprawdź za jakiś czas czy się nie pojawią ponownie.

Nawilżacz powinien chodzić przez większość doby, czyli gdzieś z kilkanaście godzin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To może przy okazji pokażę te plamki, są też na mniejszym ctenanthe - co może być ich przyczyną?
https://imageshack.com/i/pnnOMtdrj
https://imageshack.com/i/pmUvUwTgj
https://imageshack.com/i/pnZPBElmj
Duża była kupiona i przesadzana ponad miesiąc temu, mała trochę wcześniej. Podlewam ok. 2 razy w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa trochę przeschnie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Suche plamki mogą oznaczać nic poważnego, mogą to być uszkodzenia mechaniczne, np. zdarza się że rozwijający się ściśnięty mocno liść, powstają małe pęknięcia które w miarę jego rozwijania się powiększają się i obsychają. Z kolei żółte albo takie mokre plamki mogą świadczyć o nadmiarze wody w podłożu (np. przy zbyt częstym podlewaniu).
Ogranicz nieco podlewanie, czyli podlewaj większą ilością wody, a rzadziej. Jeśli te drugie plamki będą się dalej pojawiać zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tym razem na małym listku coś się pojawiło - zżółkł nieco, czarne kropeczki. :( Chyba, że to efekt wcześniejszego zbyt mocnego podlewania? Jak można dobrze to wyczuć, woda powinna przelatywać na podstawkę? Co jakiś czas patrzę pod spód liści i czasem widzę te pyłki, ale żadnego szkodnika się nie mogę doszukać.
Przez jakiś czas para z nawilżacza leciała na roślinkę - dopiero dziś doczytałem w starych odpowiedziach, że tak nie powinno być
https://imageshack.com/i/pmovJwhuj
Ach, no i kolejnym błędem było zraszanie zanim zakupiłem nawilżacz. Może to być spowodowane też tym?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Większą ilością wody nie musi oznaczać, żeby woda za każdym razem wylewała się na podstawkę. Wystarczy jak podłoże będzie cały czas lekko wilgotne.
Plamy mogą być od tych błędów, które popełniłeś. Odetnij ten liść i inne z podobnymi zmianami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ritaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lis 2020, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Od kilku dni posiadam kalateę orbifolia. Otrzymałam ją z istniejącymi już zmianami na liściach. Czy może to być skutkiem przelania czy upatrywać przyczyny w czymś innym?
Korzenie są w dobrym stanie.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno to wpierw trzeba przesadzić do właściwego podłoża, mieszanki ziemi, żwirku i ewentualnie podłoża do storczyków w proporcji około 3:1:1, na dno drenaż z keramzytu. Podczas przesadzania sprawdź dokładniej stan korzeni.
Zdjęcie nr 2, obsychanie brzegów liści to od suchego powietrza.

Reszta zmian, może być od uszkodzeń mechanicznych, np podczas transportu, zwierząt domowych, ale również od nadmiaru wody w podłożu. W przypadku tego ostatniego, roślina pozbywa się części wody poprzez liście, w skrajnych sytuacjach dochodzi do uszkodzenia tkanek i zabliźnienia powstałych ranek (korkowacenie).
Mogą to być także zmiany grzybowe.


Te rośliny są trudne w uprawie i ciężko je utrzymać w dobrej kondycji w dłuższej perspektywie czasu w warunkach domowych. Orbiflora ze względu na wielkość liści ma tendencję do ich obsychania.
Uprawiając te rośliny musisz zainwestować w nawilżacz powietrza - preferują wilgotność powyżej około 60%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ritaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lis 2020, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za informację.
Roślina została dziś przesadzona dlatego napisałam, że korzenie wyglądają dobrze. Będę wobec tego obserwować czy nie powstają nowe zmiany.
kaa zeet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2021, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobry wieczór, czy mogę prosić o pomoc w identyfikacji problemu z ctenanthe mojego taty? Liście zasychają, dookoła jest żółta obwódka. Mlode listki zwijają się w rulon i zasychają. Na spodzie liści znajdują się klejące się krople. Nie wygląda to na gutację, bardziej na rosę, wilgot e kryształki cukru.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nieprawidłowe, zbyt zbite podłoże oraz albo/i zbyt regularne i za częste podlewanie.

Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni, przesadzić do właściwego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.

Druga sprawa, rośliny te wymagają stałej podwyższonej wilgotności powietrza, najlepiej powyżej około 60%, więc wskazany nawilżacz powietrza. Spryskiwanie liści nic nie daje.

Po przesadzeniu zrób oprysk Topsinem.

Podlewasz tak, żeby utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie może być cały czas mocno mokre, musi nieco przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Oczywiście te rośliny wymagają jasnego stanowiska w pobliżu okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, mam obie rośliny od około roku, jednak przez ostatnie 2 miesiące ich stan się znscznie pogorszył.
Ctenanthe miała około 40 liści, aktualnie nie został żaden, chociaż wypuszcza nowe - od razu jednak się zwijają i usychają.

Stromanthe z kolei ma też coraz więcej rdzawych i zwiniętych liści, uschły stożki wzrostu, stan rośliny jest coraz gorszy.

Obie stoją przy oknie w dosyć jasnej łazience, więc wilgoć mają dosyć dużą.
W korzeniach Ctenanthe zobaczyłem 2 małe białe robaczki.

Co o tym myślicie? Co może być przyczyną? Grzyby? Przelanie? Przesuszenie?




Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”