Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

W jakich doniczkach hodujesz łosie rogi. Pytam bo ja swoje łosie rogi uprawiam w doniczkach plastikowych, ale im bardziej ziemia wysycha to liście są cięższe nić ziemia z doniczką. Często też się kwiat przewraca. Czy ziemia w doniczce glinianej nie będzie jeszcze bardziej wysychała?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

W ceramicznej, jak większość zresztą roślin. W glinianej może szybciej przesychać podłoże, bo struktura jest porowata, ale jeśli chodzi o tą paproć to chyba na plus, a nie na minus. W końcu łosie rogi to nadrzewny epifit.
Wg mnie plastikowe doniczki, pomijając kwestie estetyczne są niepraktyczne w przypadku większych, cięższych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Dziękuje za odpowiedź, super że ceramiczna doniczka się nadaje, mam nadzieję że nie będą liście cięższe od doniczki.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Pomóżcie! Spadła mi doniczka z Łosiem wisząca pod sufitem. Połamały się dwa liście i ...odłamał się cały pęk liści, ale w całości tak jakby nowa odsadka. Jakby było mało, to ta z najbardziej rozwiniętymi liśćmi. ;:145 !!!!!Ma toto tylko jeden mały korzonek. a wszędzie piszą, że musi mieć rozrośnięty system korzeniowy aby samodzielnie zaczęło rosnąć. Będzie coś z tego? Jak myślicie? I w co to wetknąć, ziemia do storczyków w jakiej siedzi starszak, czy jeszcze potrzymać w wodzie?
Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Wetknąć nie..ja raczej bym położyła - w czymś typu miska, na wilgotnym lużnym mchu torfowcu, lekko bym okryła "korzeń" i może częściowo ułamany pęd (?) i całość pod worek żeby utrzymać max wilgotność i żeby puścił korzenie. Część liści pewnie straci, ale może się uda.
Edit
Zobacz tu, zwłaszcza 4 minuta https://www.youtube.com/watch?v=3XCiLBpplbA może to Ci trochę pomoże
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Masz na myśli żywy zielony mech czy ten pożółkły (to chyba ta dolna część, która obumiera)I gdzie to kupić, ogrodnicy mają czy trzeba po bagnach ganiać?
PS aaaa po obejrzeniu filmu już łapię, to żółte będzie potrzebne. Tylko z bagien to przyniosę?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Nie ma potrzeby, chyba że masz pod ręką żywy. Torfowiec dostaniesz w akwarystycznym
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Ten mech nazywa się spagnum, ja kupuję w sklepie ogrodniczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anulka8004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Obrazek
Witam Czy ktoś może mi poradzić co się dzieje z moimi łosimi rogami. Mam je około dwóch lat. Do tej pory wszystko było ok. Nie były przestawiane, przesadzane. Ostatnio wypuściły dwa liście i widać jakby jeszcze coś wypuszczały. Niedawno zaczęły brązowieć i żółknąć. Bardzo proszę o radę co jest nie tak? . Nie chce żeby uschły bo u mnie ciężko je zdobyć i bardzo mi zależy żeby przeżyły
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Jak nie były przesadzane??? Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Łosie rogi powinny rosnąć w bardzo luźnym podłożu, u mnie sprawdza się mieszanka do storczyków oraz ziemi do paproci w proporcji ok. 9:1.
Bezwzględnie musisz wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

No moja nieprzesadzona od kiedy ją kupiłam (październik 2017) ;:131
Głównie dlatego, że się bałam, bo naczytałam się, że to ryzykowne, a potem sie zrobiła jesień i zima, więc nie czas. A potem znów się bałam i znów mamy zimę...
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
anulka8004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Nie przesadzałam bo się naczytałam że ten kwiatek nie lubi przesadzania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”