Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karolcik85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 30 maja 2007, o 13:37
Lokalizacja: lublin

Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jakiś czas temu kupiłam platycerium, wyglądało bardzo ładnie całe zielone wypuszczało nowe listki. Od niedawna te listki zaczęły mu wysychać. Podlewam go co kilka dni, najlepiej w podstawkę, żeby nie uszkodzić listków bo zasłaniają doniczkę. Rośnie sobie w cieniu. Nie wiem co mogło się z nim stać, a nie chciałabym aby się zmarnowało. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o pomoc.
Oto fotki mojej roślinki
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Karolina
Pawel-sz-n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 sie 2007, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja też mam platycerium już 2-3 miesiące, lecz mi nic takiego się nie dzieje... Owszem Te "okrągłe" liście usychają(ale myślę, że taka jest kolej rzeczy, że później wypuści nowe). Napisałaś, że podlewasz na podstawkę- to dobrze. Może za dużo podlewasz? Ja podlewam 2 góra 3 razy w tygodniu jak ziemia przeschnie. A może ostatnio nawoziłaś? Spróbuj przestawić go na nasłonecznione miejsce(Ale chroń go przed bezpośrednim słońcem!) Jutro wrzucę foty to zobaczysz jak mój podopieczny wygląda...
Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak. Lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym, co masz.
Ernest Hemingway, Siedem dróg do szczescia
Pozdrawiam, Paweł
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Platycerium... płaskla, łosie rogi to... epifit. Trzymanie go w doniczkach, jako roślinę parapetową, nie przyniesie pożądanych efektów. Roślina ta bytuje w konarach drzew lasów tropikalnych, więc należy jej zapewnić warunki choć zbliżone do naturalnych. Najlepiej trzymać ją zawieszoną w koszykach takich dla epifitycznych storczyków. Tutaj na pewno pomoże Jovanka:) Młode można hodować na kawałku pnia jak tilandsje.
Łosie nie przepadają za zraszaniem ale kochają wilgoć i trzeba ją im zapewnić. Nie znosi suchego powietrza.
Roślina ta ma dwa rodzaje liści. Tzw. płonne, szerokie i płaskie układające się jeden na drugim. Początkowo zielone a później brązowiejące i gnijące od spodu. Dają one pożywkę roślinie, tworząc swoją własną próchnicę. Nie obcinać!!! Bez nich roślinka zamrze.
Drugi rodzaj liści, ten bardziej widowiskowy, to liście zarodnikowe. Kształtem przypominają łopaty łosia stąd ich polska nazwa. Kształt i wielkość liści zależy od gatunku.
Nigdy nie należy dopuścić do przesuszenia. Nawozić mieszanką nawozową bez wapnia.
Przesadzanie jest trudne lecz jeśli zachodzi taka konieczność to sadzić do ziemi dla paproci uważając na korzenie.
Uwielbiam tą roślinkę :) Życzę powodzenia w uprawie i dużo zadowolenia choć jest bardzo wymagająca.
Pozdrawiam
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Ja mam malutkie Platycerium, którego szczepkę dostałam jesienią. Przyjęło się, ale ziemia do której wsadziłam chyba jest zbyt ciężka dla niego :roll: - taką akurat miałam. Stoi wysoko na szafie przy oknie, światło ma rozproszone, a ostatnio go zasiliłam nawozem do rododendronów - lubie eksperymentować :wink: - na razie ma się dobrze. Wiosną myślę go przesadzić do odpowiedniej ziemi :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Niedawno w sklepie widziałam specjalną ziemię do paproci. Ale nie wiem, jak jej skład różni się od składu zwykłej ziemi doniczkowej...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kari przede wszystkim pH a także zawartością substratu torfowego w całej mieszance. :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Jak spowodować, żeby Platycerium wypuszczało liście z drugiej strony? Mój wisi przy oknie pod sufitem, ma liście w stronę okna, ale jest ich coraz więcej i za jakiś rok może fiknie koziołka w powietrzu ;)
Czy obracanie go drugą stroną do światła spowoduje przyrost liści, czy tylko istniejące zgłupieją i bedą się wykrzywiać w kierunku światła (mam tylko 1 duże okno w pokoju?)

A po drugie, czy mogę go wynieść do cienia do ogrodu (też jako wiszący, np. na drzewie), czy raczej nie ryzykować, bo może złapać jakąś chorobę?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Trudno jest go zmusić by miał liście naokoło i raczej nie praktykowane, lepiej jest włożyć z drugiej strony w doniczkę (na ziemi) sporawy kamień jako przeciwwagę dla liści a co do dworu odradzam za suche i gorące powietrze go może zniszczyć. :D
Marta z Lublina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2009, o 20:34

Płaskla,łosie rogi (Platycerium) - szkodniki i inne problemy

Post »

proszę pomóżcie, dostałam jesienią ładny okaz Placyterium, nawet dobrze sie zadomowiło na parapecie niestety kilka dni temu zauważyłam na jednym z liści coś jakby wysypkę w postaci łatwo zdejmowalnych brązowawych grudek, boję sie o roślinkę, jak ja wyleczyć i co to jest?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obawiam się że raczej będzie to tarcznik, ta paproć bardzo rzadko w domu tworzy zarodniki a już na pewno nie w wilgotności poniżej 85%. Zdjęcie podstawą diagnozy. :wink:
Marta z Lublina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2009, o 20:34

Post »

juz dołączam foto, chyba niestety nie jest zbyt dobrej jakości, dodam, że na liściu pojawiła się wydzielina wyglądająca jak lakier Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

100% tarczniki tak jak podejrzewałem, z uwagi na wrażliwość rośliny przegotuj sobie litr wody dodaj do niej jak wystygnie 100 ml denaturatu, umyj bawełniana szmatką i taką mieszanką każdy liść bardzo dokładnie z obydwu stron i wykonaj oprysk Actellic 500 EC 0,1% (1ml środka w 1 l wody) z tym że roślinę do oprysku wystaw w cieniste miejsce na dwór i do domu przynieś dopiero po 6-8h. :wink:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Platycerium bifurcatum Płaskla, Łosie rogi(Platycerium ) - pielęgnacja, uprawa,problemy

Post »

Proszę o parę porad odnośnie jej pielęgnacji :roll:
Chodzi mi czy trzeba zraszać, jak podlewać itp..
Z góry dziękuję
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”