Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ola10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sie 2020, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, w takim razie przesadzę najszybciej jak się da. Przyznam, że myślałam o tym, ale paproć na bardzo gęste i delikatne korzenie i bałam się je zniszczyć. Wilgotność raczej jest ok, pozostałe paprocie mają się bardzo dobrze :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No to masz przelanie z racji tego, że przy podłożu produkcyjnym trudno zapewnić właściwą wilgotność podłoża.
Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to najlepiej zmierzyć wilgotnościomierzem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zatharka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 paź 2020, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dostałam Rogi Łosia trzy tygodnie temu, nie mam więc doświadczenia i pomysłu jakie zapewnić tej roślinie warunki do najlepszego rozwoju. Ponieważ mieszka ona w lasach tropikalnych wpadłam na pomysł ustawienia jej na specjalnym plastikowym postumencie/doniczce z pojemnikiem w środku wypełnionym wodą (jak na zdjęciu). Jest na tym już od około tygodnia, jeszcze jej nie przesadzałam (chcę to zrobić na wiosnę). Jeszcze jej nie podlewałam, bo wydaje mi się, że podłoże nie jest przesuszone. Obserwuję ją bacznie, na razie nic się z nią nie dzieje.
Będę wdzięczna za poradę i opinię, czy takie umiejscowienie Platycerium to w ogóle dobry pomysł? Co o tym sądzicie?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Całkowicie bezsensowne rozwiązanie. Gdzie ma podnieść wilgotność powietrza - korzeniom czy części nadziemnej?
Odpowiem w takiej sytuacji, podłoże będzie wolniej przesychać przez co może dojść do ich gnicia.
Na pewno wymaga przesadzenia teraz, a nie dopiero na wiosnę (chyba, że chcesz żeby do tego czasu wylądowała w śmietniku) do właściwej przepuszczalnej mieszanki. Zmieszaj podłoże do storczyków i ziemię do paproci w proporcji - ja zastosowałem około 8 - 9:1.
Przy takim podłożu raz co około 2 tygodnie (w okresie jesienno-zimowym co 3) namaczasz w misce z wodą naokoło kilkanaście minut do pół godziny.
Stanowisko jasne, nie dalej niż około metra, półtora od okna.
Jeśli masz bardzo suche powietrze, to tylko nawilżacz powietrza, który będzie włączony przez większość doby.
Żadnego spryskiwania liści!
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zatharka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 paź 2020, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję. Przesadzę ją jak najszybciej.


---10 paź 2020, o 18:16 ---

To jeszcze zaczepię o przesadzanie - czy istnieją jakieś sposoby na dobre pozbycie się podłoża produkcyjnego z gąszczu korzeni? Dziś przesadziłam moje Platycerium do mieszanki storczykowo-paprociowej (w proporcjach wskazanych). Podłoże produkcyjne w większej części udało mi się wydłubać, ale nie do końca. Częściowo, między korzeniami nie mogłam się go pozbyć, mimo starań i namaczania oderwanie go groziłoby urwaniem korzeni. W końcu zostawiłam jego część i umieściłam roślinę w podłożu właściwym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To co się daje, możesz próbować się pozbyć pod bieżącą wodą, to co zostanie możesz zostawić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zatharka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 paź 2020, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki.
tom91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 mar 2010, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odświeżę temat bo mnie ciekawi czy platycerium przeżyło tak drastyczne przesadzanie?
Nie potrafię sobie wyobrazić jak usunąć stare podłoże z tak gęstych korzeni jakie mają paprocie bez zniszczenia większości z nich?
Wiem że na upartego jest to możliwe ale czy roślina, zwłaszcza platycerium to przeżyje?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zostaw, tylko przesadź do większej doniczki. Paprocie mają tak zbity system korzeniowy, który czasami nie ma sensu rozluźniać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tom91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 mar 2010, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam, doradzcie proszę, właśnie zakupiłem Platycerium veitchi i mam dylemat, po pierwsze, przesadzić a jeśli tak to jakie podłoże polecacie?
I drugie roślina jest jeszcze młoda, właściwe jest to kępka składająca się z 5-6 roślin, zastanawiam się czy je nie podzielić, choćby na pół, nie każdą z osobna, tylko trochę się boję je ruszać, co radzicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Masz wszystko w wątku, poczytaj.
Na pewno na razie nie ma potrzeby rozsadzać. U mnie rośnie w kępie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czy to są Tarczniki ?


Obrazek
Dodam tylko, że już kiedyś na innych Łosich Rogach też miałem takie coś , ale tylko na Płaskli, tylko na kilku listkach (nie rozlazło się to na całą roślinę). Na żadnej innej tego nie zauważyłem, może to jest jakiś urok tego gatunku paproci?
Tak dla świętego spokoju pościągałem wszystkie które znalazłem te brązowe łezki z listków, opyliłem Substralem min. na Miseczniki.
Z tego co wyczytałem, to Misecznik jest wredniejszą wersją Tarcznika więc chyba powinno pomóc.
Zakładając że są to w ogóle Tarczniki :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”