Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Osłonka czy doniczka, bo to dwa inne pojemniki. Ta pierwsza nie ma odpływu. To jaką wa końcu masz?

Juka preferuje ciasne doniczki. Teoretycznie w przypadku tak dużej rośliny można w ostateczności dać o te 5 cm większą na średnicy od bryły korzeniowej, jeśli faktycznie jest mocno przerośnięta.
Starego podłoża pozbądź się tyle ile się da w miarę możliwości. Nie musisz to być aż do zera.

Łodyga żółknie z powodu o jakim piszemy od samego początku, od przelania.
Jeśli zacznie robić się miękka, to znaczy tylko to, że zaczęła gnić i trzeba będzie ją wtedy wyciąć w całości.

Można by na koniec zrobić profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grazynakostka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2021, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam osłonkę z dziurkami i doniczkę bez dziurek.
Wczoraj jak wróciłam do domu to bryła korzeniowa była całkiem sucha, podłoże samo odpadało.
A roślina nadal żółknie i to z dnia na dzień bardzo szybko i widocznie. :(

-- 3 lut 2021, o 12:26 --

Zastanawiam się czy faktycznie ta bryła/doniczka nie jest za mała ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Już napisałem co było przyczyną, zbyt częste podlewanie i zbyt mało przepuszczalne podłoże. Nie musi być ziemia mokra, żeby przelać.
Doniczka na pewno nie jest za mała, bo bryła korzeniowa nie jest przerośnięta.

Ale zaraz, w czym teraz rośnie, w osłonce bez odpływu, czy z odpływem i stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grazynakostka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2021, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rosnie w osłonce z odpływem (dziurki w dnie, na spodzie keramzyt)
i ta osłonka wsadzona jest do ozdobnej osłonki ceramicznej, która nie ma odpływu bo spełnia funkcję podstawki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie, nie wkładasz doniczki do osłonki, to karygodny błąd. Podłoże musi oddychać, więc ma stać na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bz82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 gru 2020, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Jakieś 5 tygodni temu przesadziłem jedną jukę, która miała przerośniętą bryłę korzeniową do większej soniczki o 5 cm na średnicy, a w drugiej zmieniłem ziemię na nową tylko za dużo korzeni powyrywałem prawdopodobnie przy zmianie.
Kupiłem ziemię do juk i palm, wymieszałem z keramzytem.
Podlałem obie za 30% tego co zawsze, czyli po duzej szklance 2 razy tzn. raz po przesadzeniu i po 2 tygodniach. Niemniej jednak w obu przypadkach od dołu żółkną liście i to w szybkim tempie. Co jeszcze można zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Szklanka wody? W jakiej obecnie rośnie doniczce? Zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
saymen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lut 2021, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Jestem nowy na forum i szukam pomocy - nie wiem czy moja Juka jest jeszcze do uratowania....
Kupiłem ją w sierpniu i po około 2-3 miesiącach liście zaczęły wysychać i opadać - wyciąłem je wszystkie.
Przestawiłem ją bliżej okna, bo wyczytałem że to oznaka braku światła. Wydaje mi się, że została też przelana (chociaż nie kojarze bym ją mocno podlewał) - na początku był 3 pieńki, zostały 2, bo najmniejszy zrobił się całkiem miękki i zgnił.
Chciałem ją już wyrzucić, ale zauważyłem ze rosną nowe liście z boku.
Na początku stycznia przesadziłem ją też do nowej ziemi (specjalnej dla palm)
Załączam zdjęcia (jedno jest swieżo po kupnie) - czy tu jest jeszcze co ratować? Jeżeli tak, to jak postąpić? Proszę o rady jak dla totalnego laika.

https://imagizer.imageshack.com/img924/7489/Vnl2Fq.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/9981/pHpiwn.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/6900/sFvodv.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/6421/qycxl9.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż, mamy typowe błędy. Nieprawidłowe stanowisko, podłoże, podlewanie.

Po pierwsze stanowisko. Juka musi mieć słoneczne, czyli najlepiej południowa wystawa tuż przy oknie albo nawet na parapecie, o ile się zmieści. W tym kącie możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki.
Po drugie przesadzić powinieneś od razu po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji około 2:1. Więc jeszcze raz do przesadzenia.
Po trzecie osłonka do wywalenia. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce. Z tego co widzę to posadziłeś do osłonki bez odpływu.
Po czwarte, jukę w okresie jesienno-zimowym podlewasz raz na 3 - 4 tygodnie.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni. Jeśli pnie są twarde to może coś będzie, jak miękkie to pozostaje tylko odciąć wierzchołki i je ukorzenić.


Ps. Jeśli jesteś laikiem, to pierwsze co powinienieś zrobić po zakupie to poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grazynakostka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2021, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja chciałam podziękować, za porady, zastosowałam je i jukka zostala uratowana.
Przesuszyłam korzenie zostawiając ją bez doniczki na jeden dzień, potem ją przesadziłam. I wreszcie zatrzymało się żółkniecie liści :)
Powiem szczerze, że teraz boję się ją podlać :)
violinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lut 2021, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam Wszystkich serdecznie :)

Mam pytanie odnośnie mojej Niegrzecznej Juki :twisted:

Od jakiegoś miesiąca więdną i żółkną jej liście na niższej łodydze :(

Mam ją od sierpnia zeszłego roku. Od razu po zakupie przesadziłam do doniczki ( na dnie keramzyt + mieszanka ziemi typowo do palm).
W okresie zimowym podlewana 1 na 2 tygodnie ok szklanka wody, Stoi cały czas w jednym miejscu dobrze nasłoneczniona z dala od grzejników.
Z tego co wyczytałam w necie to wygląda to na "przelanie", ale ja na prawdę podlewałam ją baaardzo mało :(
Nawet 2 dni temu wyjęłam ja z donicy, żeby zobaczyć czy nie ma za mokro, ale nie wszystko OK nawet jak dla mnie za sucho...
Wstawię zdjęcia może Ktoś z Państwa spotkał się z takimi objawami....
Za wszystkie porady i sugestie z góry dziękuję :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz odpowiedź w wątku, wystarczy go poczytać.

Juka została przelana i to ewidentnie czego efektem jest zgnilizna i infekcja grzybowa. Typowe błędy uprawowe.

Po pierwsze nie sadzimy roślin do samej ziemi. Jukę sadzimy do mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji około 2:1. Oczywiście doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce.

Po drugie, Jukę w okresie jesienno-zimowym podlewamy nie częściej niż raz na 3 - 4 tygodnie.

Po trzecie, juka powinna stać bezpośrednio przy samym oknie, a na zdjęciu widzę jakiś kąt najprawdopodobniej z dala od okna.

Poczytaj wątek albo chociaż kilkanaście ostatnich stron, to będziesz wiedzieć co trzeba zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
violinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lut 2021, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy dam radę ją uratować? Albo chociaż wyższą łodygę?

Stoi nie przy samym oknie, ale okna południowe więc cały dzień ma światło (brak firan czy zasłon) stoi naprzeciw okna. Czy miejsce tez jest złe?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”