Howea - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Howea - BAZA

Post »

Howea ? kencja

Rodzaj Howea obejmuje zaledwie dwa gatunki. Oba doskonale nadają się do uprawy w pomieszczeniach. Botaniczna nazwa rodzaju pochodzi od Wyspy Lorda Howe na Pacyfiku, której stolicą jest Kentia.

Pochodzenie. Wspomniana wyspa jest ojczyzną tej rośliny. Botanicy doszli do wniosku, że dwa gatunki rodzaju Howea występują jedynie na tej wyspie. Jak dotąd nie znaleziono ich nigdzie poza nią.

Opis. Obydwa gatunki są bardzo do siebie podobne różnią się głównie rozmiarami. Howea belmoreana wyrasta do 8-10 m, H.forsteriana może osiągać ponad 15 m. Jednakże, gdy oba rosną w palmiarni, gdzie czują się najlepiej, różnica między nimi jest prawie niezauważalna. Amatorzy uprawiając je przez wiele lat jako rośliny pokojowe, także w ogóle nie zauważą różnicy między nimi. Liście, których długość w ojczyźnie u H.belmoreana wynosi 2 m, zaś u H.forsteriana 3 m, w uprawie pokojowej są jednakowej długości. Starsze okazy Howei różnią się od innych palm mocno zgrubiałą podstawą łodygi. Delikatne, ciemnozielone liście na smukłych łodygach rozkładają się wachlarzowato.U gatunku H.belmoreana są bardziej wzniesione i mają wyraźnie widoczny nerw środkowy, u gatunku H.forsteriana są nieco wygięte, nerw środkowy jest widoczny po obydwu stronach, a na dolnej - wypukły. U starszych, grubołodygowych okazów zwisają wśród dolnych liści kolby, które mogą osiągać ponad metr długości.( tylko w palmiarniach i naturze)

Miejsce uprawy. Palmy te potrzebują niewiele światła, co można wytłumaczyć faktem, że w dżungli młode rośliny rosną w podszyciu lasu, w głębokim cieniu. A więc ustawienie ich we wnętrzu nie wymaga specjalnego liczenia się z odległością od okna ( dobrze czują się nawet do dwóch metrów od okna, chociaż przy samym oknie rozwijają większe a krótsze w łodydze liście). Przez cały rok powinny stać w pomieszczeniu i zimować w umiarkowanej temperaturze 14-18°C (w nocy lepsza niższa: 12-14 stopni C).

Podlewanie. Palmy te nie potrzebują dużo wody, ponieważ nie przechodzą okresu spoczynku w zimie, przez cały rok powinny być podlewane umiarkowanie, zależnie od temperatury w pokoju, odrobinę mniej zimą. Woda nie powinna być zbyt twarda, ponieważ prowadzi to do przewapnowania ziemi, co może być szkodliwe szczególnie dlatego, że palmę przesadza się rzadko. Pierwszym objawem przewapnowania są dobrze znane brązowe plamy na liściach. Latem można od czasu do czasu zanurzyć doniczki z rośliną w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości nawozu. Podczas drobnego, spokojnego deszczu warto wystawić roślinę na zewnątrz, aby zmył on kurz z liści ale tylko latem.( w warunkach domowych zaleca się spryskiwanie co dwa, trzy dni)

Nawożenie. Nawozić co tydzień od marca do lipca odżywką dla palm. Roztwór nawozu stosuje się tylko na wilgotną ziemię.

Przesadzanie. Howeę przesadza się tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie konieczne. Najlepszą porą jest marzec lub kwiecień. Ziemia powinna być próchniczna i umiarkowanie zwięzła. Nadaje się też do tego zwykła kompostowa ziemia doniczkowa(do palm). Przed sadzeniem trzeba sprawdzić pH ziemi (powyżej 6,5 jest szkodliwe). Jak większość innych palm, howee najlepiej rosną w głębokiej doniczce(palmowej).Palmy uprawiane pojedynczo w doniczkach po pewnym czasie wyrastają z nich i trzeba przesadzić je do większych pojemników (kubłów, skrzyń).

Rozmnażanie. Howeę rozmnaża się jedynie z nasion o gwarantowanej świeżości. Zależnie od tego, kiedy były importowane, ich kiełkowanie może trwać 2-6 miesięcy. Najodpowiedniejszym terminem siewu jest marzec. Nasiona kiełkują w temperaturze 25-30°C.(przy stworzonym odpowiednim mikroklimacie)

Choroby i szkodniki. Roślina ta jest obiektem ataków wielu chorób liści. Mogą być one spowodowane zbyt silnym nasłonecznieniem lub za niską temperaturą. Nadmiar słońca latem oraz suche powietrze może również sprzyjać wystąpieniu przędziorków, wciornastków i czerwcowatych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na pierwszym zdjęciu z prawej dwie pierwsze palmy patrząc od lewej strony fotki - wyhodowane od nasion w warunkach domowych.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”