Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie sądzę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
finszel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 maja 2021, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

~Alicja u mnie było jeszcze więcej kropek i innych dziwnych zjawisk.Po wprowadzeniu dobrych praktyk z działu rosną jak szalone.Idealnej chyba nie da się kupić.

~ Panie Norbercie, palmy wypuszczają liść za liściem i zrobiło się trochę gęsto.Czy mogę taką mini kłodzinę od separować (jak na zdjęciu) i wsadzić do małej doniczki?

Obrazek
Początkujący:)!
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Do finszel- drobnych praktyk, czyli jakich? Zostawiłam swoją Kencję, nie zwróciłam jej. Mam nadzieję, że będzie dobrze rosnąć. I żeby nie było grzyba ani żadnego robactwa :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Finszel, to zależy kiedy była ostatnio przesadzana. Jeśli w tym sezonie, to zostaw i ew. rozsadzisz przy następnym przesadzeniu.
Jak na razie w doniczce widzę, że jest dużo miejsca, a rośliny nie są specjalnie duże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Usychanie liści

Post »

Witam
Czym może być spowodowane to że liście mojej Kencj wyschły?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści

Post »

Przede wszystkim mamy już taki wątek: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... lit=Kencja


Ale, liście usychają bo, mogło dojść do przelania albo zbytniego przesuszenia podłoża, patrząc po zdjęciach, raczej to pierwsze.

1. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki.
2. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku, na dnie drenaż.
3. Powinno być stanowisko blisko okna, gdzie roślina będzie miała bezpośrednie światło.
4. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Wyciągnij roślinę z doniczki, sprawdź korzenie (chore wytnij, resztę bryły wtedy obsyp sproszkowanym węglem), przygotuj prawidłowe podłoże oraz normalną doniczkę palmówkę z otworem odpływowym (poszukaj z terakoty w marketach budowlanych).

I wywal te białe kulki, są całkowicie zbędne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Usychanie liści

Post »

Podłoże jest przepuszczalne, doniczka sama w sobie jest z otworami. Ta szara to tylko osłonka w którą jest wsadzona doniczka na podstawce. Ma dużo luzu wkoło. Przepraszam za tworzenie nowego postu,ale szukam od razu pomocy żebym nie musiał pozbywać się tak pięknej palmy.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści

Post »

Do korzeni musi docierać powietrze, więc nie może być włożona do osłonki, tylko ma stać na podstawce. Tylko w takiej konfiguracji podłoże prawidłowo przesycha, w związku z czym jest łatwo kontrolować wilgotność podłoża.
Ponadto, co wg Ciebie oznacza przepuszczalne podłoże?
Na pewno nie będzie nim kupna gotowa ziemia nawet dedykowana pod palmy.
Zawsze przygotujemy swoją własną mieszankę, w przypadku większości roślin sprawdza się mieszanka ziemi - może być dla palmy nawet uniwersalna i żwirku w proporcji około 3:1 - masz takie podłoże.

Zadałeś pytania, dostałeś jasne odpowiedzi. To od Ciebie teraz zależy czy je wykorzystasz.

Przy okazji z czego te białe kulki? Co to dolomit?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Usychanie liści

Post »

Keramzyt biały, wrzucone na wierz dla dekoracji. A może to być spowodowane namiernym światłem? Dodam że od strony okna cały dzień jest słońce, ale jedna żaluzja zawsze była odsłonięta aby wpadało więcej światła. Może błąd bo z tego co czytam to ta palma nie lubi światła.
Obrazek
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Usychanie liści

Post »

Z każdej strony jest luka około 2cm więc wydaj mi się że powierze dochodzi do spodu.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści

Post »

Nie lubi światła?

A wiesz co to jest proces fotosyntezy? Dzięki światłu rośliny mogą się normalnie rozwijać i funkcjonować. To najważniejszy czynnik w uprawie roślin.
W związku z tym powinno padać bezpośrednie światło, jedynie trzeba uważać ze słońcem przy południowej i zachodniej wystawie, ale wtedy po prostu odstawisz gdzieś koło metra od okna i odchylasz żaluzje.

Problem jednak leży głównie w tym co napisałem wcześniej, podłoże, osłonka - luka jest za mała. Powtórzę trzeci raz, doniczka ma stać na podstawce.

Trzeba też sprawdzić stan korzeni.

Ale jeśli chcesz robić po swojemu, to tylko stan palmy się pogarszał i w końcu wyląduje w śmietniku - Twój wybór.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
finszel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 maja 2021, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

marcinsi15 - mi też się wydawało wiele jeśli chodzi o rośli ale Norbert ma rację, warto się zastosować do porad.


Norbercie, pierwsza palma która była cała z plamami wyzionęła ducha, chyba tylko topsin dał jej czasu:( natomiast z drugą jest wszystko w porządku ładnie poszła w górę i idą nowe liście.

Zniechęciłem się do zakupów przez Internet, także wybrałem się do paru sklepów. Znalazłem Kencje, dobrze obejrzałem czy nie ma plam, nie gnije etc. cena bardzo przystępna. Jest to dość duża kęmpa jak na zdjęciu, przesadzić wszystko do pal mówki z podstawką i zostawić do życia czy lepiej ją podzielić i wsadzić 3-4 kłodziny w palmówkę - o ile tak można żeby nie zajechać korzeni.(łącznie jest 6 stożków z tego jednej gruby jak 3)
Czy na jędnym ze zdjęc nie ma czasami tarczników? nic więcej nie znalazłem ze szkodników, sprawdzę jeszcze jak się ściemni.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Początkujący:)!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Palma jest ładna i z tego co widzę zdrowa. Takie włoski czy podobne zmiany pod spodem liści to naturalne cechy.

Patrząc na wielkość, to podczas przesadzania rozdzielić na dwie, no nawet 3 mniejsze doniczki. W doniczce widzę 5 albo 6 pni, w takiej sytuacji proponuję posadzić do jednej dwie większe, do drugiej podobnie, a do trzeciej najmniejsze. Inaczej większe egzemplarze wpłyną na wzrost tych młodszych.
Jak oczyścisz bryłę korzeniową ze starego podłoża, to powinno się udać dość łatwo je porozdzielać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”