Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Może spróbuj tej mikstury z czosnku, choć chyba najlepiej będzie użyć od razu dobrego środka grzybobójczego. Tak jak radził mi Norbert. Najbardziej chore liście odetnij.
Współczuję, mnie spotkało to samo, ale wydaje mi się, że ten proces się zatrzymał. Mój niestety kosztował znacznie więcej, kupiłam przez internet i Sprzedawca zwrócił mi chociaż 40 zł w ramach rekompensaty.
I tak zazdroszczę roślinki. Ja nigdy w Biedronce nie widziałam Filodendronów, a zakochałam się w nich. :wink:
Mam kilka roślin z Biedronki i mają się całkiem dobrze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Roślina oczywiście przemarzła. Filodendron jest rośliną tropikalną, więc nie jest przyzwyczajona do aż takich spadków temperatur. Najlepiej w zimne dni zrezygnować z zakupów roślin.

Te liście z plamami z czasem zżółkną. Możesz zrobić oprysk z wywaru z czosnku - najlepiej kilka w odstępie co kilka dni. Jak plamy będą dalej się rozwijać trzeba będzie użyć chemii, czyli najlepiej Topsinu. Polecam kupić na wszelki wypadek przez internet, bo w sklepie stacjonarnym praktycznie już nieosiągalny.

W każdym razie przede wszystkim to bezwzględnie przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku, dobrze jest też dodać podłoża do storczyków i wymieszać w proporcji około 3:1:1. Doniczka powinna być rozmiar większa od bryły korzeniowej. Na dno wsyp drenaż z keramzytu.
Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.

Jeśli chodzi o gatunek, a nie o odmianę to z tego co widzę będzie "Imperial green."
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Norbert Topsin jest w Mrówce np, z firmy Target, ;) także jest do dostania, była ostatnio nowa dostawa. :)

Co do philodendrona, mój imperial green też zmarzł i niestety nie udało mi się to uratować. :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

O dobrze wiedzieć, myślę że ta informacja przyda się innym. :)

Tak, niestety przemarzniętej rośliny nie zawsze da się uratować. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia tkanek, a zwłaszcza stożka wzrostu. Stożek wzrostu jest zwykle dość dobrze chroniony, ale są określone granice. Należy wziąć pod uwagę, że przy przemarznięciu zwykle wchodzi infekcja grzybowa, która jeśli zbyt szybko się rozprzestrzeni to może doprowadzić do śmierci rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Swoją drogą czytałam dziś o tym Topsinie i faktycznie sprzedaż ma być to końca sierpnia tego roku bodajże, wszystko co działa Unia wycofuje.. Ciekawe co będziemy stosować na choroby grzybowe.. Octenisept i plasterek? Przepraszam że nie ma temat.. Ale musiałam.. :roll:
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witajcie, dawno nic nie pisałam. No więc, zacznę od filodendrona. Otóż przed chwilą otrzymałam przesyłkę. Kupiłam sobie filodendrona podwójnie pierzastego. Zastanawiam się czy go zostawić czy zwrócić. Po pierwsze mam skojarzenia, że wyglądem przypomina chwast ;:oj
Po drugie najważniejsze, na kilku liściach znalazłam w zagłębieniu taką pajęczynę. Zastanawiam się czy to od pająka, a czy to przędziorki? Pozdrawiam serdecznie Alicja
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zwykła pajęczyna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MartiRza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lut 2021, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Obrazek

Obrazek

Od tygodnia mam niewielkiego filodendrona rojo congo, przyszedł do mnie z takimi plamami na brzegach liści które cały czas rosną. Widać je dopiero jak spojrzy się pod słońce, liść staje się jakby półprzezroczysty. Szkodników nie widać, przyszedł do mnie z ziemią bardzo suchą a na jeszcze nierozwiniętym liściu też widać chyba taką zmianę. Co może być tego przyczyną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Niedobory składników odżywczych. Przesadź do nowego właściwego podłoża - szczegóły w wątku, odczekaj miesiąc i do jesieni co 2 tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

MartiRza
Potrzebne zdjecie całej rośliny. Może to być obrzęk wodny (oedema)


Alicja-2021
Poszukaj wełnowców
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

O, a to ciekawe z tym obrzękiem, o którym wspomniałaś.

Zauważyłem to ostatnio na swoim Filodendronie verrucosum, właśnie takie ciemne plamy gdy zbyt mocno podlałem, a dodatkowo była podwyższona wilgotność powietrza.
Tylko teraz mam przy okazji dwa pytania, czy plamy te nie powinny być zawsze ciemniejsze od koloru blaszki liściowej?
I drugie, czy obrzęk nie występuje tylko właśnie po obfitym podlaniu i przy określonych warunkach otoczenia? Tutaj forumka wspomina, że podłoże było suche.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Do Raflezja

Otóż nie zauważyłam żadnych żyjątek na liściach. Napisałam do sprzedawcy i też mi odpowiedział tak jak napisał mi Norbert, że to zwykła pajęczyna. Generalnie roślina wygląda na żywotną. Muszę tylko przesadzić do odpowiedniego podłoża oraz do większej doniczki, gdyż wychodzą od spodu korzenie. Zobaczymy czy coś się pojawi. Tak poza tym, to dziwi mnie to, że sprzedawca, czy też pracownik nie zadał sobie odrobinę trudu, aby daną roślinę przetrzeć szmatką przed wysyłką.
Pozdrawiam
Alicja
Brodaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2021, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Philodendron Malay Gold - żółknięcie liście oraz plamki

Post »

Witam,
Od pewnego czasu mam problem z moim Philodendron Malay Gold, liście zaczynają się zwijać, żółknąć i usychać, pojawiają się małe plamki na liściach.
Ziemie mam specjalistyczną do tego typu kwiatów, przepuszczalną, podlewam go raz w tygodniu.
Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną, zastanawiam się nad poparzeniem od słońca lub w miejscu, którym stał (parapet) zacząłem otwierać okno, może został przewiany ?
Nie sądzę abym go przelał bo liście traci z góry jak i z dołu.

Jakieś wskazówki sugestie ? Ktoś się już może spotkał z tego typu problemem ?

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zdjęcia zmniejszyłam,patrz regulamin forum/Karo :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”