Dizygoteka najwytworniejsza, aralia (Dizygotheca elegantissima )

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Dizygoteka najwytworniejsza, aralia (Dizygotheca elegantissima )

Post »

Bardzo proszę o identyfikację mojej "rośliny mix". Może to jakiś polyscias?


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Schefflera elegantissima 'Galaxy'. Starsze roślinki będą mieć coraz bardziej wydłużone listki.
Pozdrawia cynia
alastor
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sie 2008, o 18:33
Lokalizacja: wrocław

Dizygoteka najwytworniejsza, aralia (Dizygotheca elegantissima )

Post »

Dostałam taką roślinkę:

Obrazek

Niestety nie wiem co to jest, na doniczce była jedynie naklejka z uroczym opisem: "roślina zielona mix". czy ktoś mógłby mnie oświecić :idea: ?
pozdrawiam
Magda
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dizygoteka variegata

Dizygotheca elegantissima (Dizygoteka najwytworniejsza, aralia). Pochodzi z Nowej Kaledonii i ma bardzo duże znaczenie dekoracyjne, ze względu na pokrój i kształt liści. Łacińska nazwa „elegantissima" jest wskaźnikiem tej urody - jest to jedna z piękniejszych i najbardziej eleganckich roślin. Dorasta do 2 metrów wysokości - na cienkich, prostych łodygach tworzą się gałązki, na wierzchołkach, których, wyrastają rozety wąskich, lancetowatych liści. Liście są bardzo ładne, złożone dłoniasto, o listkach wąskich i długich, kształtem przypominających długie palce. Brzegi mają nieregularnie piłkowane. Z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone z czerwonobrunatnym unerwieniem. Dizygoteka w naszym klimacie kwitnie bardzo rzadko. Roślina lubi światło, ale nie toleruje bezpośredniego słońca.
Optymalna temperatura dla jej rozwoju to 22-24°C, a zimą obniżamy do 16-18°C. Dizygoteki nie lubią przelewania, ale nie należy dopuścić do jej zupełnego wysuszenia podłoża. Najlepszym podłożem jest ziemia ogrodowa z torfem, ziemią liściową (brzozową) i iglastą. Dizygoteki rozmnaża się przez nasiona oraz przez sadzonki.

Tekst z http://www.mob-zabrze.pl/flora/araliaceae.html
mara1230
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lis 2015, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co to za roślinka?

Post »

Witam
Właśnie z wyprzedarzy w OBI kupiłam tą roślnkę.
Jak wasze się sprawują.
Widze że dawno nikt tu nie zaglądał.
Pozdrawiam Halina
ElciaEl
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 21 lut 2015, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dizygoteka

Post »

Ech dizygoteka... miłość moja, ale bez wzajemności. Kilkanaście lat temu, gdy to była nowość, kupiłam kilka pod rząd (pracowałam w kwiaciarni :D ). Wszystkie padały. Liście powoli zasychały, skręcały się i opadały. Każdą stawiałam w innym miejscu, dogadzałam, ale nic to nie dało... Później już nie próbowałam. Ale życzę powodzenia. Pisz proszę, jak zachowuje się roślinka. Może skuszę się teraz, po latach :lol:
Pozdrawiam
Ela
mara1230
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lis 2015, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dizygoteka

Post »

Moj dzisiejszy zakup ma ok 25 cm. Rośnie w maleńkiej doniczce i miała b sucho.Jak dowiozłam do domu i podlałam odrobinę to się ładnie rozłożyła i jest piękna. Jutro muszę przesadzić do większej doniczki. Jak dotknełam ją w sklepie to miała bardzo przyjemne w dotyku liście no a kolorki liści :heja :heja
Zobaczymy czy się zaprzyjaźnimy?
Pozdrawiam Halina
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dizygoteka

Post »

Ja dziś nabyłam dizygotekę. Niestety ostatnią w sklepie ;:145 Rosną dwa pędy lekko zdrewniałe, a trzeci ułamany u nasady, więc pewnie dlatego się ostała, bo tydzień temu było kilka doniczek, ale ja się wahałam...No dobrze:już przesadziłam do nowej ziemi i zaraz jej znajdę odpowiednie miejsce ;:131

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Dizygoteka najwytworniejsza, aralia (Dizygotheca elegantissima )

Post »

A to moja dizygotka najwytworniejsza, mam pytanie jak się ją rozmnaża
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”