Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne

Post »

Jak pajęczynka to przędziorki. Kup Envidor albo Vertimec i zrób dwa opryski każdy w odstępie tygodnia czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gusia1998
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2018, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eukaliptus cytrynowy-problem

Post »

Witam. Mam problem z eukaliptusem cytrynowym. Zasadziłam go pod koniec kwietnia, wyrosło kilka sadzonek, wykiełkowały, trochę podrosły i wczoraj przesadziłam do osobnych doniczek. Mam ich razem w sumie 9 a 4 z nich zaczęły więdnąć, kolor liści się nie zmienił tylko po prostu zaczęły opadać. Ktoś wie o co może chodzić?
Przed przesadzeniem:
Obrazek

Po:

Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć i czołem kochani!!

Mam problem z eukaliptusem, kupiłem w tym roku małą sadzonkę, pięknie mi się rozrosła przez lato, teraz jak wstawiłem do domu to zaczyna padać, nie wiem dlaczego zrobiłem zdjęcia proszę o poradę. Strasznie mi szkoda tego drzewka.

Taką sadzonkę kupiłem

Obrazek

A tak urosła, i taki mam problem po wsadzeniu do domu na zimę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż, jeśli chodzi o wzrost, eukaliptus w naturze jest przecież wysokim drzewem, więc żeby ujarzmić jego wzrost wystarczy regularnie przycinać.
Jeśli chodzi o schnięcie liści to efekt wstawienia do ciepłego i suchego pomieszczenia. Znajdź jasne i chłodne stanowisko nie przekraczające około 10 stopni Celsjusza. Można co prawda w ostateczności zimować w temperaturze pokojowej, ale jest bardzo wrażliwy na suche powietrze. Postaw również w jasnym miejscu, z dala od grzejnika i najlepiej ustaw w pobliżu nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mnie już padły 3 sztuki co roku, poddałem się i już nie kupuję
W piwnicy mam 19 stopni ale małe okienko
W domu 21 stopni i podłogówka - eukaliptus umiera
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Małe okienko i alternatywnie ogrzewanie podłogowe nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku eukaliptusa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Aktualnie około 50 % liści wyschło , wystawiłem drzewo na taras bo ciepło tam gdzie rósł cały czas.
Mam w piwnicy zrobionej na formę mieszkalną wilgotność na poziomie 80 - 90 %, ale tam nie ma dużo światła niestety.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów próbował uprawy eucalyptusa pauciflora supsb. niphophilia. Pochodzi z terenu Alp Australijskich, sprawdzałem dane historyczne dotyczące pogody w miejscu występowania i są bardzo obiecujące. Minimalna temperatura -23* , a najniższa dla stycznia (środka lata) wynosi -6*. Zachęcony tymi danymi wysiałem pare nasion wiosną. Wzeszły dwie sztuki, jedną załatwiły koty. Drugą pozostawiłem w doniczce zadołowaną na dworze, traktuje to jako eksperyment. Minimalna temperatura tej zimy -14 przez dwie noce. To zdjęcie z dzisiaj. Uszkodzeniu uległ jedynie koniuszek małego liścia.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A skąd te nasiona miałeś?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z aukcji internetowej z portalu na e, sprzedawca z Anglii. Jak zobaczyłem zdjęcia na australijskich stronach, to stwierdziłem, że ten podgatunek jest warty próby. To link do strony po angielsku z opisem eukaliptusów i minimalnymi temperaturami ( w stopniach F) w jakich próbowano je uprawiać http://www.angelfire.com/bc/eucalyptus/euccoldhard.html Proponuje przejrzeć index odmian.
To i owo opuncjowo Marcina
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wiem co to portal na e, wyślij priv.
Ja dwa razy miałem gunni 2 letnie i po wsadzeniu do gruntu padły. Teraz nawet w domu mi zimą usychają i nie wiem czemu.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chodzi o ebay, zaglądam tam nie raz jeśli nie mogę na polskich stronach znależć interesujących mnie roślin. Ja też jak zaczynałem przygode z roślinami kupiłem guni, zmarniał w trakcie pierwszego zimowania w domu. Moim skromnym zdaniem eukaliptusy niewytrzymują mieszanki wysokiej temperatury, niskiej wilgotności i krótkiego dnia. Pauciflore traktuje jako eksperyment ogrodniczy jeden z wielu jakich się podjołem.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Heloł! Witam w 2019 roku i wszystkim życzę udanych upraw Eukaliptusa. Z wielką radością oczekuję wiosny i kolejnych chwil spędzonych na sadzeniu, przesadzaniu, sianiu i pożeraniu różnego typu warzyw i owoców.

Chciałbym odnieść się do Eukaliptusa o którym pisałem nieco wyżej. Kupiony w Polskim sklepie, którym jestem już stałym klientem, wszystkie rośliny wysokiej jakości... nigdy więcej allegro. Ale przejdźmy do rzeczy.

Był mały jak go kupiłem, widac to na zdjęciach we wcześniejszych postach. Urósł masakrycznie w jedno lato. Gdy zrobiło się zimno , dałem go do domu i zaczął usychać. Skontaktowałem się ze specjalistą ze sklepu w którym kupiłem i podał mi wymagania których w domu nie byłem w stanie stworzyć.

Zatem, przykryłem korą ziemię w doniczce w której jest eukaliptus i stoi na dworze tam gdzie stał. Liście odżyły... ba! Pojawiają się nowe mimo pogody za oknem, nic mu się nie dzieje. W maju trafi do gruntu a na taras powędrują kolejne 3 szt.

Chyba nie trzeba kombinować z zimowaniem w domu tych drzewek. Jakie są wasze odczucia ?.
Ja swoje odratowałem powrotem na zimny dwór, a myślałem że przed tym muszę roślinę uchronić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”