Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Mi to wygląda na jakiegoś grzyba - nie podlewasz jej za często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Podlewam raz na 9 lub 10 dni. Czy to nie za często?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Raczej nie, a wilgotność powietrza jaką masz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Wilgotność jest w tym pokoju między 50 a 60% bo kaloryfer jest zakręcony ale to coś to już jest od dawna bo jakieś dwa lata bo wcześniej było na zielistce, która stała w tym miejscu a teraz przeszło na Aspidistre mimo iż kiedyś zielistka została zniszczona a okno i parapet wymyte porządnie CAŁE oraz wyprane firanki także nie wiem gdzie to się zdołało uchować:-(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Jeszcze jedno co mi przyszło teraz do głowy - przypomina to sadzaki - rodzaj grzyba, który pojawia się przy ataku szkodników, głównie czerwców, jak wełnowce, miseczniki czy tarczniki. Miała roślina kiedyś jakieś szkodniki? A innych szkodników teraz nie widać?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Chodzi tam coś od czasu do czasu taki malutki jak przecinek chyba ze skrzydełkami ale to takie maluteńkie i rzadko kiedy to widać więc nie wiem czy to tam jest na stałe czy przychodzi skądś na chwile bo rzadko kiedy można taki ruchomy przecinek zaobserwować.
Zauważyłem teraz pod lupą, że ten liść który sfotografowałem to tam są takie malutkie świecące skupiska takie jak czasami mszyce zostawiają takie lepkie to tak samo wygląda ale malutko tego w jednym miejscu tylko. Czy to ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Mszyce też mogą sprzyjać pojawieniu się sadzaków, tam gdzie pojawia się lepka ich wydzielina.
Same sadzaki nie są specjalnie groźne dla rośliny, jedynie w większych skupiskach mogą zmniejszać zdolność liści do produkcji fotosyntezy.
Liście przetrzyj wilgotną szmatką i spryskaj preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

To chodzące małe, przecinkowate to może być wciornastek.Takie coś miałam kiedyś na palmie, jak zimowała w domu.
Ja bym spryskała i przeciw szkodnikom i przeciwgrzybowo.
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Biorę się za szukanie jakiegoś preparatu, a może jakiś popularny i dobry na to polecicie? Doglebowo trzeba coś do rozieńczenia w wodzie i podlania czy wystarczy opryskać?

No i zasadnicze pytanie czy muszę też opryskać resztę kwiatów, które są na tym samym parapecie tzn są tam tylko Sanseviery, czy tylko tą Aspidistrę?

Wpisałem teraz w wyszukiwarkę google "wciornastki odchody" i wyświetliłem grafikę i to jest dokładnie to!


---17 mar 2016, o 21:17 ---
?
Kupiłem Polysect na którym pisze że jest długodziałający.
Co prawda nie pisze na nim, że działa na wciornastki ale tak mi polecono i myślę że powinien zadziałać ale dam go doglebowo zamiast opryskiwać, bo on jest do stosowania na te dwa sposoby tylko oczywiście w odpowiednim rozcieńczeniu.

Zastanawiam się kiedy podlać tym preparatem roślinę , jeśli dwa dni temu (zanim kupiłem środek) podlałem ją obficie? Chyba muszę odczekać jakiś tydzień, żeby Aspidistra nie została przelana. Dobrze myślę?

Aha no i chcę zrobić tak, że doglebowo ten Polysect, a oprócz tego najpierw opłuczę porządnie roślinę (każdy listek) prysznicem, żeby zmyć ewentualne dojrzałe i żerujące stadia wciornastka, a potem spryskam środkiem z pyretryną (środek bilogiczny). Także było by i spryskane z wierzchu i podlane doglebowo i takie zabiegi powinienem chyba powtarzać średnio raz na 7 do 10 dni.

Poradźcie czy dobrze to wymyśliłem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Z podlaniem odczekaj aż ziemia przeschnie, a teraz dokonaj oprysku tym Polysectem. Jak ziemia przeschnie, to wtedy jeszcze nim podlejesz. Osobiście jestem sceptycznie nastawiony w kwestii jakichkolwiek preparatów biologicznych w zwalczaniu szkodników.
Preferuję zawsze chemię, jest praktycznie w większości przypadków o wiele bardziej skuteczniejsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Dzięki za poradę - bardzo dobry pomysł:-)

Zastanawiam się czy te wciornastki mogą też przetrwać na okiennej rolecie, która jest zwijana i rozwijana?
Co do firanki to jutro ma być wyprana więc ewentualne dorosłe osobniki zostaną z niej usunięte w praniu, ale co z tą roletą? Czy z nią coś też mam robić żeby gdzieś nie przetrwały czy ją zostawić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra - szkodnik na liściach?

Post »

Myślę, że możesz dać spokój z tą roletą. Pozostanie tylko okresowe sprawdzanie rośliny pod kątem szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Aspidistra

Post »

Dawno tu widzę nikogo nie było :cry: Jeśli ktoś ma ,,żelaznego liścia" proszę o zdjęcia i informacje jak ta roślin się sprawuje. Od kilku miesiecy próbuje kupić aspidistrę ale nigdzie nie mogę trafić- może ktoś podpowie gdzie można znaleźć??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”