Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kalojola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 kwie 2021, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

SAWA

To możliwe - czyli podobnie tak, jak postępuje się z sukulentami.
Dziękuję za podpowiedź.
szyna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2021, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

witam,
od jakiegoś miesiąca posiadam tą zacną roślinkę i chciałbym zasięgnąć języka odnośnie plamki, która była w momencie zakupu rośliny (internetowego) i przez ten czas delikatnie się rozrosła. Mowa tutaj o zdjęciu nr 1 i stanie obecnym na zdjęciu nr 2. Poza tym jednym przypadkiem inne liście są ok. Jeden jeszcze może ma delikatnie zasuszony czubek (zdj. 3). Czy jest ktoś w stanie powiedzieć co to może być? Roślinę dotychczas raz podlałem ze względu na ówczesne chłodne warunki pogodowe. Podłoża nie wymieniałem, ale jest dosyć sypkie, nie wiem jaki to dokładnie typ, ale różni się od standardowego producenckiego dlatego uznałem, że winno być ok.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Nie jestem w stanie otworzyć tych fotek, ale u mnie się zdarza że jakiś liść usycha, ale wtedy wychodzi nowy :), kwiaty kupione powinno się przesadzić, bo przeważnie rosną w podłożu produkcyjnym, ale ja nieraz takie przesadzanie przeciągam, czekam na natchnienie ;)
Awatar użytkownika
kalojola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 kwie 2021, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

szyna
Ostatnio wpadłam na dość długi opis (po angielsku) dotyczący pielęgnowania tej rośliny i jej odmian.
Oto fragment dotyczący chorób, po tłumaczeniu Google:
"Najczęstsze choroby dotykające rośliny aspidistry, to choroby związane z nadmiernym podlewaniem, w tym zgnilizna korzeni, miękka zgnilizna, zgnilizna liści i zgnilizna łodyg grzybów. Najlepszym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której roślina aloesu padnie ofiarą tych chorób, jest upewnienie się, że roślina znajduje się w dobrze przepuszczalnej glebie i nie należy jej nadmiernie podlewać."
Link do strony https://www.trees.com/house-plants/cast-iron-plant

Po obejrzeniu zdjęć wydaje mi się, że to nic groźnego. Myślę, że gdyby te zmiany zajęły duży obszar liścia, to go ściąć nisko w miejscu zdrowej tkanki i stosować odpowiednią pielęgnację. Przecież to żelazny liść :) Powodzenia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Roślinę trzeba przesadzić do właściwego podłoża czyli mieszanki ziemi i żwirku/perlitu, drenaż na dnie doniczki, która standardowo stawiasz na podstawce.

Plamka na końcu liścia może oznaczać zbyt suche powietrze.

Podlewaj w sezonie tak, żeby utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże. Poza sezonem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć. Tak uprawiam swoją Aspidistra.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szyna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2021, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

W porządku, zatem przesadzę ją do takiej mieszanki. W jakiej mniej więcej proporcji skomponować to podłoże, Panie Norbercie? I jaką ziemię najlepiej tutaj zastosować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Standardowe podłoże, mieszankę ziemi uniwersalnej i żwirku w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szyna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2021, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Jak szybko po przesadzeniu mogę podlać swój żelazny liść?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Od razu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Forumowicze! Mogę wejść w posiadanie jednej szczepki tej piękności, zarówno teraz jak i za jakiś czas. Jak uważacie, lepiej tak jak w przypadku większości roślin doniczkowych czekać z tym do wiosny czy może brać szczepkę już teraz? W końcu ponoć jest to żelazna roślina :)
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Jak dobrze ukorzeniona to bierz teraz. Ale aspidistra wcale nie jest żelazna -ja swojej się pozbyłam bo co chwila łapała jakieś szkodniki, a ja nie miałam ani ochoty nad nią stać i pilnować ani warunków do oprysków chemicznych. Oddałam mamie, która stwierdziła, że to nie ta sama aspidistra znana jej z domu rodzinnego na wsi, którą się przesadzało do ziemi prosto z ogrodu, stawiało w jakimś kącie i sobie rosła bez problemów. W handlu są chyba jakieś holenderskie wydelikacone wersje.
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Tak to prawda.Wiele lat temu mialam aspidistrę która rzeczywiście była żelazna.
Od 3 lat mam 3 odmiany,które bardzo słabo rosną. Tej variegata liście zasychają w domu.W lecie wypuszcza nowe liście.
Ciekawa jestem jak sobie by radziły jesienią i póżną jesienią na chłodnym nie ogrzewanym ganku.
Jak kiedyś je podzielę to spróbuję :) Jest dostęp świeżego chlodnego powietrza.Kamelie tam sobie radzą i kwitną. :D
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
elia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2023, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Witam, czy ktoś mógłby pomóc w sprawie aspidistry? Kupiłam ją jakiś czas temu przez internet. Od kilku dni pojawia się na liściu plama, niestety nie wiem od czego, czy to zmiany na tle grzybiczym czy może skutek przelania? W zimie podlewam niewielka ilością wody co 2-3 tygodnie. Moze ktoś bardziej zaawansowany mógłby coś poradzić?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”