Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Powiem tak, jak na razie źle nie wygląda, ale szkodników jest sporo. Może to odchorować.
Dlatego zabieg trzeba zrobić bardzo dokładnie.
Jak zrobisz oprysk Mospilanem, odczekaj z dobę i zrób drugi oprysk, ale roztworem wody, oleju - może być nawet taki zwykły (na litr wody daj z łyżkę stołową) oraz parę kropli płynu do mycia naczyń. Odczekaj znowu z dobę i wtedy powiedzmy gąbką kuchenną (tą szorstką stroną) delikatnie staraj się pozbierać szkodniki. Gąbkę dość często płucz pod bieżącą wodą. Jak wszystko w miarę możliwości zbierzesz wtedy przemyj liście wodą z paroma kroplami płynu do mycia naczyń. To zmyje film olejowy, który jak zostawisz może pozatykać aparaty szparkowe. Podobnie działa na szkodniki - pokryte roztworem oleju po prostu się duszą i giną. Gdyby to były pojedyncze sztuki wystarczył by sam oprysk Mospilanem, ale tutaj lepiej zadziałać dwutorowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok. dziękuję bardzo za porady. Dziś będę działać. Dam znać jak efekty. Serdecznie pozdrawiam
kikkimont
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2021, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moja strelicja na liściach zaczyna pokazywać jakiś problem. Czy może jakieś podpowiedzi ?
Mam już ją jakieś 2 lata także przeszliśmy już chrzest i wszystkie zasady odnośnie podlewania, słonecznego miejsca ziemi itd. są nam znane.
Czy to może być od zbyt rzadkiego podlewania ? Przez wyjazdy itd.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Każde warunki uprawy i pielęgnacji zawsze mają wpływ na kondycję rośliny.
Jeśli roślina jest zostawiana na jakiś czas - nie wiem jaki - i pozostawiana bez opieki, no to może to wpływać na jej stan. Strelicja wymaga obfitego podlewania w okresie wegetacji, więc nie można dopuścić do zbytniego przesuszania podłoża.
Doniczka ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kikkimont
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2021, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak ma odpływ. Przelana nie może być, raczej obstawiałabym, że ją mogłam przesuszyć, ale nie wiem czy wtedy takie plamy pojawiają się na liściach ? Czy tu może się coś innego szykować :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oczywiście że plamy i obsychanie brzegów liści może pojawić się również w przypadku zbytniego przesuszenia podłoża, zwłaszcza wtedy gdy roślina ma słoneczne stanowisko. W przypadku gdy jest ciepło i operuje słońce, a roślina nie jest wystarczająco nawodniona są możliwe oparzenia i popalenie od słońca.

Te plamy są od strony okna? Bo to mi wygląda na przegrzanie od słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kikkimont
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2021, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, miejsce jest bardzo słoneczne. Przez całe lato nic podobnego się nie działo ale widocznie brak odpowiedniego nawodnienia ją osłabił.
Nic będę obserwować.
Staramsie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 wrz 2021, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam Was, to mój pierwszy post na tym forum.

Strelicję kupiłam w Biedronce, prawdopodobnie zbyt późno ją przesadziłam i podejrzewam, że dostała grzyba.

Teraz jest niestety w stanie jak na zdjęciu. Czy jest szansa, że odbije?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok. pierwsze co zrób, jeśli ma to jakikolwiek sens to wywal osłonkę. Do korzeni ma docierać powietrze, więc doniczka ma stać na podstawce. Jeśli do czasu przesadzania też stała w osłonce, to została po prostu wcześniej przelana.
Generalnie powiedzmy nie jest tragicznie, ale roślina została osłabiona poprzez utratę korzeni.
Jeśli można byłoby tutaj czymś wspomóc to kup Asahi i zrób z dwa opryski (drugi po upływie gdzieś z dwóch tygodni).
Masz słoneczny parapet?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Staramsie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 wrz 2021, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)

Osłonkę wywalam w takim razie na czas odżywania. Preparat już dodałam do koszyka i zrobię jej oprysk.

W sklepie jeszcze się trzymała, ale zdechła w 3 dni, wszystkie liście zrobiły się żółte. Była w tym kiepskim kokosowym podłożu. Korzenie oczyściłam porządnie, były białe i wyglądały na zdrowe.

Okno jest wschodnie, od rana do okolic godziny 14 centralnie świeci w nie słońce, i jest to najbardziej nasłonecznione miejsce, którym dysponuję. Niestety wszystkie okna w mieszkaniu na jedną stronę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wiesz już pewnie, że to wybitnie słońcolubna roślina. Na wschodniej wystawie będzie po prostu wolniej rosnąć, powiedzmy że to taki minimum dla tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Staramsie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 wrz 2021, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, trochę już poczytałam na tym wątku. Jeśli wytrzyma do czerwca 2022, dostanie centralną, południową ekspozycję. Kupuję powoli kwiaty do nowego mieszkania
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, przepraszam, że tak dopytuję,
a
le pierwszy raz mam szkodniki na kwiatku i wolę dopytać. Ten
oprysk Mospilanem mam zrobić na wszystkich liściach? Czy tylko na tych gdzie widoczne za tarczniki ? :) Pozdrawiam i dziekuję


Proszę o poprawną pisownię na forum/Karo
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”